PiS–owski skok na kasę funduszy ochrony środowiska

PiS–owski skok kasę funduszy ochrony środowiska

Sejmowa komisja ochrony środowiska przegłosowała w ubiegłym tygodniu PiS-owski projekt ustawy, który zakłada podporządkowanie ministrowi wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Do Sejmu dokument trafi na początku marca. Jeśli ustawę przyjmie Sejm i Senat, a prezydent Andrzej Duda ją podpisze, Jan Szyszko przejmie kontrolę nad ponad tysiącem etatów urzędników i ogromnymi pieniędzmi, którymi fundusze obracają. Rocznie jest to ponad 10 mld zł.

Głos w tej sprawie zabrały Naczelna Rada Adwokacka oraz Biuro Analiz Sejmowych i uznały projekt ustawy za niekonstytucyjny. „Narusza zasadę decentralizacji władzy publicznej, zasadę uczestnictwa samorządu w sprawowaniu władzy publicznej i samodzielność instytucjonalną samorządu” – czytamy w opiniach. Naczelna Rada Adwokacka rozszyfrowała rzeczywiste intencje proponowanych zmian. Uznała, że „celem nowelizacji jest wymiana personalna na stanowiskach w 16 radach nadzorczych i zarządach WFOŚ, (…) które będą powoływane centralnie”.

Dotychczas fundusze z dużymi sukcesami działają we wszystkich województwach i są kluczowe dla ochrony środowiska w regionach. Mają własnych ekspertów, którzy decydują o strategicznych programach związanych m.in. z walką ze smogiem i gospodarką odpadami. Dotują m.in. budowę oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Są niezależne od Ministerstwa Środowiska i same decydują o tym, jakie programy mają być realizowane w poszczególnych regionach. To sejmiki wojewódzkie wybierały dotąd siedmioosobowe rady nadzorcze, a te – trzyosobowy zarząd. Większość stanowisk zajmowali przedstawiciele lokalnych samorządów i eksperci organizacji pozarządowych. Minister dysponował w radzie jednym przedstawicielem.

PiS chce odwrócić te proporcje i proponuje powołanie pięcioosobowej rady, w której cztery osoby będą przedstawicielami rządu. Dla samorządów zostanie jedno miejsce. Przedstawiciele delegowani przez ministra środowiska będą wybierać też dwuosobowy zarząd. Ustawa wygasi też kadencje obecnych władz funduszy. Nowe zostaną poddane nadzorowi wojewodów i samego ministra.

Kontrowersyjny w opinii samorządowców akt prawny przyjęto na chybcika, bo prace nad nim nie były nawet wpisane w plan posiedzenia Sejmu. To skok na kasę i stanowiska – protestują samorządowcy. I boją się, że zmiany oznaczają m.in. koniec walki ze smogiem. To „agresywna marginalizacja samorządów” – skomentował projekt marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. – „To jest zawłaszczanie jednej z najważniejszych dla regionów instytucji. Zwykły skok na kasę i na stanowiska i odbieranie samorządom kompetencji” – ocenił marszałek małopolski Jacek Krupa, który obawia się, że zmiana w funduszach oznacza np. koniec walki ze smogiem. Uważa, że „PiS zamierza stawiać na geotermię, czym nie rozwiążemy problemu zanieczyszczenia powietrza. A to właśnie ono było do tej pory głównym punktem działania małopolskiego WFOŚ” – mówi marszałek.

Sprzeciw zgłosił też marszałek Śląska Wojciech Saługa i argumentuje: – „Mamy pewność, że pieniądze, które dotąd przeznaczaliśmy na walkę ze smogiem, zostaną centralnie rozdysponowane np. na geotermię czy przekopywanie mierzei. To zamach na samorządy i następny dowód na postępujące demolowanie zdobyczy ponad ćwierćwiecza demokracji”. Samorządy z północnej Polski obawiają się, że z tego powodu znikną fundusze, które przeznaczały na rozwój odnawialnych źródeł energii.
(Źródło: Gazeta Wyborcza)

/p/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ZgredzinkaVIPeraantymoherAnnaNihil Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nika
Nika

To jest Morderstwo wsi i prowincji. Zamykają poczty, likwidują komunikację, wycinają lasy, teraz nie będzie kanalizacji, wodociągów, oczyszczalni ścieków. Gdzie jest PSL, gdzie są samorządy, Czekam na masową demonstrację przeciwko Szyszko. Władze lokalne obudźcie się! Nie pozwalajcie na dewastacyjną politykę polskiej wsi. Nie pozwalajcie na grabież naszych lasów przez Lasy Państwowe (Szyszko- Rydzyk). Nie pozwalajcie na grabież Funduszu Ochrony Środowiska (Szyszko-Rydzyk). Nie pozwalajcie na likwidację Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska (Szyszko-Rydzyk).

Zgredzinka
Zgredzinka

Wnoszę z twojego wpisu, że jesteś mieszkanką obszaru wiejskiego (prowincji), dziwi mnie więc, że jakoś w ogóle nie słychać objawów niezadowolenia ze strony tego środowiska. Wręcz przeciwnie. Odnosi się wrażenie, że polska wieś dalej tańczy i śpiewa dla PiS, upojona zachwytem dla działań tej formacji. Jeżeli jesteś innego zdania, to nie tu powinnaś głosić swoje wezwania do obywatelskiego nieposłuszeństwa, a wśród członków swojej społeczności. Przecież nie tak trudno jest ustalić, gdzie mieści się najbliższe biuro poselskie PSL i tam zgłosić swój głos sprzeciwu oraz zadać pytanie, co robi partia w tym względzie. Nie bardzo mam rozeznanie w tym środowisku, ale… Czytaj więcej »

PiJar
PiJar

Jak za komuny. Maksymalna centralizacja i podporządkowanie ministrom rządu, a ministrowie pierwszemu sekretarzowi (dziś nazywa się go dla niepoznaki zwykłym posłem). Partia wie lepiej co jest ważne dla obywatela i jak ma żyć, bo przecież „towarzysze, z Warszawy mamy lepszy, perspektywiczny widok”. A co jeśli ministrowi się nie powiedzie i poniesie porażkę w swoich poczynaniach? Zostanie przesunięty na inne odpowiedzialne stanowisko, np. z ochrony przyrody do przemysłu lub kultury. Ostatecznie może być ambasadorem – w Albanii, Sudanie, nawet San Escobar…

Anna
Anna

Nie. Trudno porównywać ogrom zniszczeń, jakie pozostawi po sobie PiS, ze spadkiem po komunie. Komuna robiła jednak coś dla ludzi. Budowano szpitale, mieszkania, szkoły, przedszkola, żłobki, przychodnie, szpitale. Każdy miał dostęp do służby zdrowia. Każdy miał pracę, a dzieci w szkołach uczyły się matematyki, fizyki, chemii, geografii, biologii, a nie religii, religii i…historii żołnierzy wyklętych…

guruguru
guruguru

Kolejna ustawa „stołkowa” Jeśli będziemy milczeć to za chwilę nic nie będziemy znaczyli w „państwie pisowskim”.
Ku przestrodze: Martin Niemoller niemiecki Pastor Luterański wiersz napisany w Dachau 1942 roku.
Przyszli po Żydów , nie protestowalem
przecież nie jestem żydem,
Przyszli po komunistów, nie protestowałem
przecież nie jestem komunistą,
Przyszli po socjaldemokratów , nie protestowałem
przecież nie jestem socjaldemokratom
Przyszli po mnie, nikt nie protestował
nie było już nikogo.

guruguru
guruguru

przepraszam emocje ,ma być – socjaldemokratą

Nihil
Nihil

Pytam co robi opozycja?
Toczą gierki o to i tamto a Państwo wchlania dyktatura.
P.Schetyna,P.Peru.P.Kosiniak Kamysz.Czy nie czas na wspólne działanie?Czy nie czas na to by bronić te resztki demokracji.Czy nie czas żeby zabronić dobijania polskiej gospodarki?
Pokażcie kierunek mądrego wiatru.
Myslace społeczeństwo czeka na bodziec który zacznie przywracać normalnosc

antymoher
antymoher

Tadzik łapki zaciera,będziem mieli w Toruniu geotermię,będą baseny,spa,oj będzie się działo ,będzie na co popatrzeć.

VIPera
VIPera

Nie ma znaczenia, czy i jakie artykuły Konstytucji narusza ta ustawa. Ważne, że jaśnie pan minister Szyszko dostanie do ręki kolejne miliardy złotych, którymi będzie mógł obdarować swoich krewnych, ziomali oraz ukochanego ojca-dyrektora.