PiS próbuje ratować ZUS po obniżeniu wieku emerytalnego? Emerytury obywatelskie po wyborach?

Morawiecki zapowiada powrót do planów likwidacji OFE. Będziemy na tym stratni?

Musi coś zrobić i to stosunkowo szybko.  Według wyborczej.pl po wyborach parlamentarnych ma nastąpić w rządzie „analiza obecnego systemu emerytalnego i możliwości jego reformy”.

 

Obecnie w kraju emeryturę minimalną (ok. 900 zł na rękę) pobiera ok. 215tys. osób. Kolejne 250 tys., z powodu krótkiego stażu pracy, nie ma prawa nawet do minimalnej i otrzymuje od kilku groszy do kilku złotych.

Warto przypomnieć, że co roku wzrasta liczba ubogich emerytów. Według Federacji Przedsiębiorców Polskich, jeśli nic z tym nie zrobimy, problem będzie narastał i już w 2025 r. osób otrzymujących świadczenie niższe od minimalnego będzie 500 tys., a w 2030 r. – ponad 650 tys.

 

Bezwzględnie więc potrzebna jest reforma. Największe poparcie w rządzie ma projekt emerytury obywatelskiej. Jest to „konstrukcja złożona z 5 filarów”, czyli emerytura z pięciu źródeł.

– Pierwszy filar – najważniejszy – to emerytura minimalna (dziś 1,1 tys. zł brutto). Równa dla każdego.

– Drugi – emerytura wynikająca ze składek z pracy, ale zamiast ok. 20 proc. pensji np. 10 czy 5 proc.

– Trzeci – Pracownicze Programy Emerytalne. Każdy zakład pracy ma odkładać część pieniędzy na emerytury swoich pracowników.

– Czwarty – Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – specjalne fundusze, które przejmą nasze pieniądze z OFE i będą inwestować.

– Piąty filar to „zabezpieczenie oparte na silnej rodzinie lub innych indywidualnych formach oszczędzania”.

 

Jednak pomysł emerytury obywatelskiej ma swoje poważne minusy. Eksperci wskazują na to, że wprowadzenie emerytury obywatelskiej zakłada zmniejszenie składek, a to oznacza, że zabraknie pieniędzy na wypłatę emerytur bieżących.

Tymczasem już dziś kasa ZUS jest pusta. Składki pracujących są zaraz wypłacane na bieżące emerytury i renty. ZUS rokrocznie jest na minusie, dlatego bierze dotację z budżetu – w tym roku 49 mld zł

Dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych mówi: – „Zamiast obniżać składki, co pogłębi dziurę w systemie, trzeba uszczelnić system, przez który uciekają dziesiątki miliardów złotych”. I pyta: – „Dlaczego bogaci rolnicy płacą składki kilkakrotnie niższe niż biedny szewc z miasta? Dlaczego mamy utrzymywać 40-letnich mundurowych emerytów, którzy nie zapłacili ani jednej składki emerytalnej? Dlaczego w końcu płacimy za przywileje emerytalne górników, zamiast pomyśleć wcześniej o ich przekwalifikowaniu, tak aby nie tracili zdrowia, pracując pod ziemią” – pyta.

Ekonomiści podkreślają, że rząd, chcąc uzdrowić system powinien przede wszystkim wycofać się z obniżenia wieku emerytalnego. PiS obniżył wiek w 2017 r., co według wyliczeń ZUS będzie kosztować budżet 55 mld zł w ciągu pięciu lat.

-„Musimy, i to natychmiast, rozpocząć dyskusję o powrocie do wyższego wieku. Co prawda decyzje PO-PSL ustalające wiek na 67 lat wzbudzały protest, ale niedługo będziemy musieli rozmawiać o granicy nawet 70 lat. Bogaci Skandynawowie już o tym dyskutują, bo wiedzą, że inaczej nie będzie z czego wypłacać emerytur” – mówi dr Paweł Kubicki, ekonomista z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. – „Państwo mami obywateli, że obniżając wiek emerytalny, działa dla ich dobra. Jest odwrotnie. W aktualnym systemie, im krócej pracujemy, tym mamy niższą emeryturę. To już teraz widać. Kobiety, które po obniżeniu wieku do 60 lat odeszły na emeryturę, mają świadczenie mniejsze aż o ponad 1 tys. zł od 65-letnich mężczyzn” – dodaje Kubicki.

Do podwyższenia wieku namawia Polskę również Komisja Europejska.

/md/

Źródło: wyborcza.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
łukaniaJerryKasiaewaMariola Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariola
Mariola

Wprowadzamy emeryturę obywatelska coś jak wprowadzono matczyna? Tylko dla leni którzy nie pracują. Jeśli pracujesz dostaniesz tylko tyle ile zgromadziłas. (sama pracuje 28 lat w między czasie wychowują sześcioro dzieci.) Gdzie byli ci obywatele panie czy panowie że przepracowali rok czy kilka dni przez 40 ponat lat dorosłego życia? Dlaczego teraz mają dostać coś za nic? Polski a raczej rzeszy pracujących ciężko ludzi nie stać na utrzymywanie darmozjadow! Ja się nie zgadzam i guzik mnie obchodzi z czego będzie taka osoba żyć.

Mariola
Mariola

Co nas obchodzą nieroby? Ktoś z czegoś żył skoro przez całe dorosłe życie nie wypracował emerytury to jego sprawa. Nie obchodziło ich z czego będzie żyć na stare lata dlaczego więc płaczą że mają po kilka groszy czy złotych. Dlaczego ja Matka szesciorga dzieci ze stażem 28 lat wciąż pracująca mam dokładać innej kobiecie (emerytura matczyna). Wszyscy mamy pracować na pijakow i nierobow? Brawo…

ewa
ewa

Kolejne 250 tys., z powodu krótkiego stażu pracy, nie ma prawa nawet do minimalnej i otrzymuje od kilku groszy do kilku złotych. Niby dlaczego mają dosta jak im się pracować nie chciało

Kasia
Kasia

A ja chcę odejść na emeryturę w wieku 60 lat. Wypracowaĺam lata pracy a jak ktoś nie pracował to niech idzie do pracy w wieku nawet i 70 lat.

ewa
ewa

Dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych mówi: – „Zamiast obniżać składki, co pogłębi dziurę w systemie, trzeba uszczelnić system, przez który uciekają dziesiątki miliardów złotych”. I pyta: – „Dlaczego bogaci rolnicy płacą składki kilkakrotnie niższe niż biedny szewc z miasta? Dlaczego mamy utrzymywać 40-letnich mundurowych emerytów, którzy nie zapłacili ani jednej składki emerytalnej? Dlaczego w końcu płacimy za przywileje emerytalne górników, zamiast pomyśleć wcześniej o ich przekwalifikowaniu, tak aby nie tracili zdrowia, pracując pod ziemią” – pyta.

Jerry
Jerry

Ty się, Mariola módl i przelewaj łzy rzęsiście. Przepracowałaś lwią część swego życia dla… III RP. Ani chybi zabiorą ci połowę tego, co wstępnie wyliczą, jako ci niby-należne, albo w ramach „urawniłowki” dostaniesz.od razu 1100 zł na rękę emerytury obywatelskiej (będziesz mieć tę przewagę osobistą nad tylko rodzącymi dzieci, że ty dodatkowo pracowałaś. Hmm… ale dla Tuska!). Proroctwo? Potraktowali najpierw z buta na nowo przyjętych do policji po 1989 r. policjantów za to, że wcześniej parę dni, miesięcy lub lat służyli w sposób specjalny PRL-owi. W kolejce czekają na „podziękowanie” za podobną służbę byli milicjanci oraz zomowcy, byli wojskowi (także… Czytaj więcej »

łukania
łukania

Chociaż dobrze, że te ppk będzie to ludzie skorzystają na tym, bo chociaż coś się odłoży i ta przyszłość nie będzie taka niepewna jak wcześniej