PiS przepchnął ustawę „środowiskową”, która może być groźniejsza w skutkach od „Lex Szyszko” 

PiS utworzy kolejną „narodową” instytucję? Ma się… przeciwstawić „ekologizmowi”!

Znowu w ekspresowym tempie – pierwsze czytanie odbyło się w czwartek, a w piątek już było po głosowaniu – PiS przepchnął w Sejmie kontrowersyjną ustawę „środowiskową”. – „To jest ustawa, która sprawi, że Polacy, którzy po wakacjach wrócą do domu, będą mogli zobaczyć 100 metrów od domu fermę norek, składowisko śmieci lub inną zagrażającą życiu lub zdrowiu inwestycję” – powiedziała posłanka PO Agnieszka Pomaska.

 

Opinia posłanki znajduje odzwierciedlenie w stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. – „Sejm poważnie ograniczył prawa społeczności lokalnej do uczestniczenia w postępowaniach dotyczących środowiska. Mieszkańcom trudniej będzie dowiadywać się o przebiegu sprawy. (…) Jednocześnie mniej mieszkańców będzie miało prawo zareagować na problem.

(…) To może znaczyć, że nawet właściciel domu, który sąsiaduje z działką, na której powstanie chlewnia, kurnik albo wysypisko śmieci, nie będzie miał prawa uczestniczenia w postępowaniu” – napisał w komunikacie Adam Bodnar. RPO dodał, że „wady ustawy narażają Polskę na wszczęcie postępowania przez Komisję Europejską, co skończyć się może tak, jak w sprawie Puszczy Białowieskiej”.

 

Nowelizację krytykują także organizacje ekologiczne. – „Kolejne zmiany wprowadzone po cichu i na szybko przypominają wcześniejsze akty prawne przyczyniające się do niszczenia polskiej przyrody takie jak Lex Szyszko i Lex Developer. Można przypuszczać, że ta zmiana prawa ma ułatwić realizację inwestycji kosztem najcenniejszej przyrody w Polsce” – informuje na swojej stronie WWF.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Polka gorszego sortuantyfaszystaKostek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kostek
Kostek

Proste jak obręcze na beczce. Jak się wzięło kasę – to trzeba się wywiązać ustawą

antyfaszysta
antyfaszysta

Pisuar od zawsze traktuje Polskę jak kraj podbity i okupowany! Czego więc oczekiwać? Wrażlkwości ekologicznej? Szanowania demokracji? Przestrzegsnia konstytucji okupowanego kraju?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

„Ekologia”, „demokracja”, a zwłaszcza „konstytucja” to słowa, które oni najchętniej wykreśliliby ze wszystkich słowników.