PiS przepycha kolanem ustawę o KRS przez Senat

„Panna z TVP przedstawia się jako weterynarz po to, żeby zmontować dla TVP szkalujący materiał o B. Borusewiczu”

W czwartek wieczorem senatorowie PO opuścili zwołane w trybie nagłym posiedzenie senackiej komisji praworządności i praw człowieka. Uznali, że nie sposób w trybie 48-godzinnym pracować nad ustawami ustrojowymi o KRS i ustroju sądów.  Podnosili, że w tak krótkim czasie nie byli w stanie zapoznać się z analizami.

Senator Bogdan Klich (PO) wnioskował o odrzucenie ustaw, gdyż obradowanie nad ustawami jawnie niekonstytucyjnymi jest hańbą dla komisji. A wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) wnioskował o przełożenie obrad na 25 lipca. Część z nich żądała, by głos zabrała komisja ustawodawcza.

Przewodniczący komisji senator Robert Mamątow, nie wziął tych wniosków pod uwagę, a senatorowie PiS je przegłosowali. Dyskusja przybrała bardzo emocjonalny charakter i w efekcie senatorowie PO opuścili salę, twierdząc, że nie chcą się przyczynić do łamania konstytucji. Jeden z nich rzucił w drzwiach: „Będziecie siedzieć!”

Senatorowie z PiS złożyli i przegłosowali na komisji wniosek o przyjęcie ustaw bez poprawek. W związku z tym jest dla…

Opublikowany przez Bogdan Borusewicz na 13 lipca 2017

Nie ma zgody na bezprawie

Nie ma zgody na bezprawiePiS zwołał komisję senacką, która miała zaopiniować ustawy uchwalone już w sejmie, a które nie znalazły się dotąd w porządku obrad. W takim trybie można zwołać komisję jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach. Dlatego pytałem, czy mamy w Polsce wojnę. Po półtorej godzinie przewodniczący komisji z PiS poddał pod głosowanie wniosek o procedowaniu ustaw. Wynika z tego, że to już jutro o godz. 9.00 senatorowie z PiS zamierzają przegłosować obie ustawy, które niszczą niezależność sądownictwa i podporządkowują cały system sprawiedliwości partii politycznej.

Opublikowany przez Bogdan Borusewicz na 13 lipca 2017

 

Podczas konferencji prasowej wicemarszałek Borusewicz powiedział, że obawia się sytuacji, w której, wbrew zapowiedziom marszałka Senatu, obie ustawy (o KRS i ustroju sądów) będą przegłosowane „z zaskoczenia”, już na tym posiedzeniu izby, by uniknąć społecznych protestów.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, późnym wieczorem senacka komisja przyjęła bez poprawek nowelę ustawy o KRS.

Również późnym wieczorem na swoim profilu na Facebooku Borusewicz napisał, że „zważając na rozwój wypadków”, spodziewa się przyjęcia przez Senat obu ustaw w piątek rano. „Wynika z tego, że to już jutro o godz. 9 senatorowie z PiS zamierzają przegłosować obie ustawy, które niszczą niezależność sądownictwa i podporządkowują cały system sprawiedliwości partii politycznej” – napisał Borusewicz.
(Źródło: wp.pl)

/j/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o