PiS przyszykował rekompensaty za felerne maseczki z Chin?

PiS przyszykował rekompensaty za felerne maseczki z Chin?

Nie tylko Poczta Polska może ubiegać się o rekompensaty za wydatki poniesione w trakcie przygotowań do majowych (korespondencyjnych) wyborów prezydenckich. Okazuje się, że o zwroty ubiegać może się także Lotos i KGHM, które mogą w ten sposób odzyskać pieniądze wydane na zakup niesławnych maseczek z Chin.

 

Odkryli to dziennikarze portalu Konkret 24 i prawniczka E. Rutynowska z FOR. Wspólnymi siłami przeanalizowali oni ustawę ws. rekompensat dla Poczty Polskiej. Zapisano w niej, że spółka może otrzymać zwrot z Krajowego Biura Wyborczego. Wspomniana ustawa dot. pierwotnie walki ze skutkami koronawirusa, ale poprawki na temat rekompensat PiS zaproponował już podczas pracy w komisji sejmowej.

W ten sposób zwrot 70 mln zł za wybory dla Poczty Polskiej będzie możliwy. Podobnie zresztą jak zwrot za zakup przez Lotos i KGHM maseczek z Chin.

 

Podmioty, które w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, zrealizowały polecenie Prezesa Rady Ministrów w zakresie dokonywania zakupów i dystrybucji produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków ochrony indywidualnej, produktów higienicznych oraz surowców, składników, materiałów, półproduktów służących do ich wytwarzania, lub zakupu towarów lub usług niezbędnych do zakupu tych produktów (…) – mogą wystąpić do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o zwrot kosztów całkowitych realizacji tego polecenia, powiększonych o wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego przez podmiot kapitału” – zapisano w jednym z art. ustawy.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Zwroty mogą trafić do Lotos i KGHM z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dodatkowo, w budzącej kontrowersje PiS-owskiej ustawie zapisano też, że „podstawę obliczenia należnych podmiotowi środków na pokrycie kosztów całkowitych realizacji polecenia stanowi różnica pomiędzy wartością poniesionych kosztów uzasadnionych (…) a wartością kosztów pokrytych przez Skarb Państwa”. Równoznaczne jest to z tym, że stratne spółki nie będą mogły ubiegać się o całość wydanych przez siebie pieniędzy (jedynie o te przekazane im przez państwo).

/nt/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
TomaszPredator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Predator
Predator

Tak się kradnie w nowoczesny sposób, kurdupel stworzył legalnie działającą bandę złodziei która w biały dzień i na oczach wszystkich kradnie na potęgę. A ludzie jeszcze im dają wolną rękę na ten proceder. Wybierając pajaca na prezydenta powiedzieli jasno (możecie kraść do woli my jesteśmy za). Ja to obserwóje
I niewierzę własnym oczom, jak można było złodziejowi dać klucz do kasy i pojechać na długie wakacje.

Tomasz
Tomasz

Ja to rozumiem inaczej,Zarówno Poczta jak i „Miedż” mają prawo do wystąpienia o zwrot poniesionych przez siebie kosztów ( to jest tych niepokrytych przez państwo).