Smartfony i tablety w górę. PiS szykuje nowy podatek

Gliński tworzy pisowski Mosfilm

Podwyżek i nowych podatków miało nie być. Tak przynajmniej obiecywał PiS. Tymczasem po eufemistycznie określonej „daninie solidarnościowej” zanosi się na odkładany od lat „podatek od czystych nośników”. Wszystko z myślą o artystach, którym w efekcie „skapnie” od nabywców smartfonów i tabletów i wszelkich innych urządzeń umożliwiających słuchanie muzyki. Te ostatnie – w myśl przygotowywanej ustawy – miałyby być bowiem obciążane nieokreślonym bliżej podatkiem, właśnie na rzecz artystów. To z kolei może pociągnąć za sobą tylko jedno: wzrost cen producenckich. Szef resortu kultury nie ukrywa, że takie obawy są uzasadnione.

Jeśli ustawa weszłaby w życie, zdrożałyby nie tylko smartfony i tablety. Podwyżką mogłyby zostać objęte np. czyste płyty CD i DVD – bo one służą przecież do nagrywania muzyki. Kilka lat temu, kiedy rozważano podobny manewr mówiono również o dyskach twardych a nawet nagrywarkach.

Kontrowersji w tej sprawie jest więcej. Chodzi o podwójne opodatkowanie. Serwisy udostępniające muzykę w chmurze – takie jak YouTube czy Spotify – już dzisiaj płacą artystom. Można więc powiedzieć, że w nowej sytuacji konsument będzie obarczony opłatą podwójnie – raz przy zakupie urządzenia, drugi raz podczas uzyskania płatnego dostępu do serwisu muzycznego. Miało być tak pięknie, a wyszło… jak zawsze!

/p/

Źródło: gazeta.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Plus ujemnyZgredzinkaZbyszekNikamagdalena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Pazerny ten PiS. No ale co zrobić, jak się rozdało kasę (jakoś nie chce ta kasa wrócić od pazernych szydłomistrzów) jak się pompuje w Tłuściocha Toruńskiego, jak się rozdaje komu popadnie 500+, to potem takie są efekty. Nawiasem mówiąc, zdaję sobie sprawę, że jest mocno demagogiczne, co piszę, ale jako argument w rozmowach z „pierwszym sortem” – w sam raz.

Zgredzinka
Zgredzinka

Jak ci ludzie znajdują tak wysokie poparcie społeczne?
Przecież to trzeba być debilnym, by wierzyć, że cała ta kiełbasa wyborcza sponsorowana jest z prywatnych pisowskich kieszeni.
Jak dzisiaj zobaczyłam nowy sondaż, w którym PiS znowu przoduje, to zaczynam wątpić w nasze społeczeństwo. To jest nieprawdopodobne, żeby prawie jego połowa zachowywała się jak przydomowe kundle, które za ochłap dadzą okraść złodziejom swych właścicieli.

smętek
smętek

Widzi Pani, ten dobry sort wcale się nie wstydzi tego, że przez wielkie luki w edukacji jest zwyczajnie głupi. W takich czasach przyszło na żyć.

Zbyszek
Zbyszek

Mało tego. Oni są dumni z własnej głupoty i podłości.

Nika
Nika

A co Pani powie na sondaż, w ktorym ponad 60% , chyba 67% polakow zgadza sie z obnizka pensji samorzadom. Pawlak i Kargul. Nic tam moje problemy, wazne aby sasiad z za plota mial większe.

Zgredzinka
Zgredzinka

Tak jak w tej naszej narodowej modlitwie z filmu „Dzień Świra”:

Modlitwa Polaka z filmu „Dzień Świra”:

Gdy wieczorne zgasną zorze,
Zanim głowę do snu złożę,
Modlitwę moją zanoszę
Bogu Ojcu i Synowi:
„Dopierdolcie sąsiadowi!
Dla siebie o nic nie wnoszę,
Tylko mu dosrajcie proszę.”

Kto ja jestem? Polak mały
Mały, zawistny i podły.
Jaki znak mój? Krwawe gały.
Oto wznoszę swoje modły
Do Boga, Marii i Syna:
„Zniszczcie tego skurwysyna
Mego brata, sąsiada,
Tego wroga, tego gada.”

„Żeby mu okradli garaż,
Żeby go zdradzała stara,
Żeby mu spalili sklep,
Żeby dostał cegłą w łeb,
Żeby mu się córka z czarnym
I w ogóle żeby miał marnie,
Żeby miał AIDS-a i raka.”
Oto modlitwa Polaka.

magdalena
magdalena

Poczekajmy, do wyborców PIS przemawia tak jak i do ich wybrańców kasa, jak wszystko zdrożeje i z 500+ zrobi się 300+ to i poparcie się zmniejszy, a jak zaczną robić ruchy żeby wyprowadzić nas z UE to poparcie zmniejszy się drastycznie. Poza tym namawiam wszystkich do rozliczenia PIS przy urnach wyborczych, brak aktywności spowoduje ponowny wybór PIS i dalszą dewastację Polski.

Zgredzinka
Zgredzinka

A jak myślisz, po co oni zmieniali ordynację wyborczą?

Plus ujemny
Plus ujemny

W historii Polski już był Gliński -i to podobno przodek tego dzisiejszego.
Wsławił się tym że uciekł do Moskwy.