PiS użyje TK, żeby wprowadzić zakaz aborcji

Aborcyjna polityka Kaczyńskiego

W kontrolowanym przez PiS Trybunale Konstytucyjnym jest już wniosek o rozstrzygnięcie, czy ustawa zasadnicza pozwala na przerywanie ciąży, gdy płód jest uszkodzony. Złożył go w imieniu ponad 100 posłów Bartłomiej Wróblewski z PiS.

W Sejmie z kolei już niebawem pojawi się restrykcyjny projekt „Zatrzymaj Aborcję”, zakładający wykreślenie obecnie obowiązującego przepisu zezwalającego na aborcję, gdy dziecko może urodzić się niepełnosprawne lub chore. Głosowanie za przyjęciem takiego prawa zadeklarowali już publicznie i Jarosław Kaczyński, i Ryszard Terlecki, i Andrzej Duda.

W Polsce od 1993 roku obowiązuje tzw. kompromis aborcyjny. Cztery lata później chciano dołożyć zapis zezwalający na aborcję w przypadku trudnych warunków życiowych lub trudnej sytuacji osobistej kobiety, ale Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jest to przesłanka niezgodna z Konstytucją.

PiS liczy na to, że TK wyda analogiczne rozstrzygnięcie. Złożony więc teraz wniosek przez PiS nie jest dziełem przypadku. Jeśli wybrani przez PiS sędziowie orzekną niekonstytucyjność przesłanki, kolejne rządy będą miały problem z odwróceniem tej decyzji bez zmiany ustawy zasadniczej.

W 2016 roku w Polsce przeprowadzono 1088 zabiegów legalnego przerwania ciąży, z czego 1042 właśnie ze względu na nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę płodu. Jeśli wejdą w życie przepisy o zakazie tzw. aborcji eugenicznej, w świetle przytoczonych statystyk, aż 96 procent tych kobiet zrobiłoby to nielegalnie, a lekarze, którzy przeprowadzili ten zabieg, naraziliby się na zarzuty karne.

Autorzy projektu „Zatrzymaj Aborcję” nie przewidują wprowadzenia żadnych dodatkowych rozwiązań systemowych, które miałyby pomóc w opiece nad ciężko upośledzonymi lub nieuleczalnie chorymi dziećmi.
(Źródło: gazeta.pl)

bt

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

15
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
11 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
hasiorabasioraPawełantyuzurpatorshaqPolka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Ciemna strona mocy atakuje! Darth Vader pod nikczemną postacią Karalucha. Ale niech spróbują!!! Jeśli wściekłe dziewczyny i równie wściekli faceci pójdą pod sejm, tchórzom z PiS-u może się zrobić mocno niewyraźnie. To może nie być już „czarny protest”, ale coś znacznie poważniejszego.

Ted
Ted

I OT pokaże swoje możliwości (PUK PUK w niemalowane, by się NIE spełniło).

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Akurat pokaże. D… zza krzaka. Szuwarki tylko stać na baczność potrafią, bo niby czego innego zdążyli się nauczyć? Na własne matki i siostry pójdą? Jakoś tego nie widzę. (Oby się spełniło.)

shaq
shaq

Drodzy Państwo, PiS życie, w tym życie nienarodzonych, ma głęboko wiadomo gdzie, Zakaz aborcji służy wyłącznie manipulowaniu społeczeństwem. Za kilka tygodni pewnie się z niego wycofają, a Polacy stwierdzą: uff, jednak nie taki ten PiS straszny. W międzyczasie pisowcy zrobią to, na czym naprawdę im zależy – obsiądą sądy, wyrzyucą niepokornych dziennikarzy albo zakażą w ogóle demonstracji.

kpt. Arianator
kpt. Arianator

Nie od dziś wiadomo, że aborcja jak inne kwestie światopoglądowe były przez polityków traktowane jako zasłona dumna. Obóz władzy majstruje przy prawie aborcyjnym, by przyslonic coś grubszego, a potem wycofać się szybko zamknąć temat przerywania ciąży. A opozycja zamiast patrzeć władzom na ręce, to będzie próbowała coś ugrać „przy pomocy” aborcji. Taką mamy władzę i taką opozycję

Paweł
Paweł

Wodzu, prowadź!

magdalena
magdalena

Bogatsze kobiety wyjadą zrobić aborcję do Niemiec kub na Słowację, biedniejsze będą samouszkadzać płód co może zakończyć się nawet śmiercią lub zostawiać chore dzieci w szpitalu, ale trauma urodzenia chorego dziecka pozostanie do końca życia. Chory płód będzie miał większe prawa niż zdrowy dorosły człowiek. Trzeba będzie znowu wyjść na ulice i walczyć o swoje prawa, które pisiory chcą nam zabrać. Jak nic nie zrobimy, będą odcinać nam wolność kawałek po kawałku.

kpt. Arianator
kpt. Arianator

Największym problemem w dyskusji na temat prawa aborcyjnego jest fakt, że jedna strona wierzy, że jedyną metodą rozwiązania problemu aborcji jest jej zakaz. Druga strona z kolei żyje w przekonaniu, że jedynym prawem kobiety, które warto bronić jest prawo do aborcji.

shaq
shaq

no tak, zupełnie jakbyś stwierdził, że najwiekszym problemem dyskusji na temat prawa prasowego jest fakt, że jedna strona wierzy, że jedyną metodą rozwiązania problemu jest zakaz krytykowania władz. Druga strona z kolei żyje w przekonaniu, że jedynym prawem społeczeństwa, które warto bronić jest prawo do wolnych mediów.

kpt. Arianator
kpt. Arianator

Moja wypowiedź została źle zrozumiana. Chodziło mi o to, że ruchy kobiece obecnie skupiają się wyłącznie na liberalizacji prawa aborcyjnego. Jest bezsensowne z trzech powodów. Po pierwsze obecna ustawa z ’93 przewiduje możliwość przerwania ciąży w tych przypadkach kiedy jest to konieczne i też najczęściej wykonywane (aborcja dla kobiety to ostatecznosc, więc z byle powodów nie będzie jej robić). Po drugie jak już jakaś kobieta będzie chciała dokonać aborcji to wyjedzie za granicę i jej dokona w dużo bezpieczniejszych warunkach niż w Polsce. Po trzecie radykalna postawa w kwestii aborcji może zniechęcić wiele osób do idei feminizmu. Wiele kobiet, które… Czytaj więcej »

antyuzurpator
antyuzurpator

„Po pierwsze obecna ustawa z ’93 przewiduje możliwość przerwania ciąży w tych przypadkach kiedy jest to konieczne i też najczęściej wykonywane” – Po pierwsze, nie mówimy tutaj o tym co jest teraz, tylko o tym, co chcą nam zafundować pisiate w symbiozie z kk. Wkrótce kompromisowa ustawa może być tylko wspomnieniem. „Po drugie jak już jakaś kobieta będzie chciała dokonać aborcji to wyjedzie za granicę i jej dokona w dużo bezpieczniejszych warunkach niż w Polsce.” – Po drugie, stać będzie na to te bogatsze. Zresztą dzięki temu mogą się zaopatrzyć w tabletkę „dzień po” i inne środki antykoncepcyjne (gdy pisiate… Czytaj więcej »

kpt. Arianator
kpt. Arianator

Faktem jest, że za radykalizacje nastrojów odpowiedzialna jest strona konserwatywna wychodząc z szalonymi projektami całkowitego zakazu aborcji. Jednak opozycja też nie zachowuje się mądrze. Poza PO i PSL partie opozycyjne zaczynają wychodzić z projektami liberalizacji nazywając ustawę z ’93 antykobiecą. W ten sposób wzmacniają się podziały społeczne i zanika wola dialogu. W wielu europejskich państwach w kwestiach światopoglądowych obowiązują przepisy nie zmieniane od 30 lat i nie żadne strony nie próbują ich drastycznie ruszać. Poza tym w Polsce odkąd przestała być komunistyczna kwestie światopoglądowe są wykorzystywane niemal przez wszystkie rządy do przykrywania „grubszych” decyzji. Rolą opozycji jest wówczas patrzenie władzy… Czytaj więcej »

antyuzurpator
antyuzurpator

Jeśli chodzi o mechanizmy społeczne i gospodarcze, to masz oczywiście rację. Jest nierówność płci co do płac i tzw. kariery. Jednak nie wynika z przepisów prawa, tylko z „zaszłości społecznych”, stereotypów. Jak chcesz z tym walczyć? Czy np. ustawą wyznaczającą konkretne pensje na poszczególnych stanowiskach pracy, obowiązującą również firmy prywatne? – To utopia, nowy komunizm. Jedyne wyjście to mozolne, konsekwentne niszczenie stereotypów i wyrównywanie szans. To się dzieje, powoli ale nieubłaganie. Czy wprowadzenie zakazu aborcji z automatu zwiększy zarobki kobiet? Albo poprawi szanse na karierę zawodową? Sam wiesz, że nie. Tak właściwie, to zmuszanie kobiet do rodzenia dzieci kalekich i… Czytaj więcej »

kpt. Arianator
kpt. Arianator

Ale ja wcale nie popieram całkowitego zakazu aborcji. Jestem za obecnym kompromisem z’93. Chodziło mi tylko o to, że ruchy feministyczne w Polsce skupiają się głównie na walce o prawo do aborcji na życzenie pomijając inne prawa kobiet. Co do zrównania finansowego mężczyzn i kobiet można byłoby znajdą się inne kroki prawne niż wprowadzenie nakazu płacenia równej pensji (chociażby urlop macierzyński dla mężczyzn, by pracodawca tak samo podejrzewał, że mężczyzna zniknie na rok z firmy jak kobieta).

hasiorabasiora
hasiorabasiora

a tj rozprawa (T)a(K)a
walka króla Rozporyka o prawa dostępu do dziewic zastępów