„PiS uzyskał władzę nad procesem wyborczym”. Duda powołał „własny” skład PKW

"PiS uzyskał władzę nad procesem wyborczym". Duda powołał „własny” skład PKW

Czasy, w których za przebieg wyborów odpowiadała grupa apolitycznych sędziów, zaliczyć należy do przeszłości. W gronie świeżo powołanych dziewięciu członków PKW większość stanowią bowiem osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością.

 

Wcześniej, czyli do poniedziałkowej uroczystości powołania przez Dudę Państwowej Komisji Wyborczej desygnowali ich prezesi trzech najwyższych organów władzy sądowniczej w Polsce – Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Każdy z nich wskazywał po trzech członków Komisji.

Teraz sędziów wybierają nie sędziowie, lecz politycy. Siedmiu członków PKW to osoby wybrane wcześniej, tuż przed Bożym Narodzeniem przez Sejm. Pozostałym w poniedziałek akty powołania wręczył prezydent Andrzej Duda.

 

Los sędziów wybranych przez Sejm na 4-letnią kadencję, jest niepewny i zależy bezpośrednio od polityków. Mogą zostać bowiem odwołani przez prezydenta na „uzasadniony wniosek” Sejmu. Ci wskazani przez NSA i TK też nie są w pełni niezależni, bo w trakcie trwania kadencji, też można odwołać ich na wniosek prezesów obu organów.

W tej sytuacji na ironię zakrawa prezydencka mowa wygłoszona w trakcie uroczystości powołania nowej PKW: „To bardzo ważna misja. Państwowa Komisja Wyborcza jest jednym z podstawowych elementów gwarancyjnych funkcjonowania demokracji w tym jej najbardziej sztandarowym wymiarze, jakim są wybory” – powiedział Duda.

Całkowicie przemilczał fakt, iż zgodnie ze zmianami przeforsowanymi przez PiS, o ważności wyborów decyduje teraz świeżo powołana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym.

/j/

Źródło: naTemat

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MajaMarekObserwatorMaciek123454321Jantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzegorz
Grzegorz

Słówa Polak kapuś w pełni oddają postępowanie tych sędziów!

Jantar
Jantar

PKW w rękach PiS-u. No to możemy się spodziewać wyniku wyborów prezydenckich 10% dla MKB do 90% dla Dudy. O ile te wybory będą, bo jednak mimo wszystko mogą do nich nie dopuścić. W końcu kilku sędziów TK powołanych przez PiS sprzeciwiało się Kaczyńskiemu, więc takiej pewności na 100% mieć nie mogą, że sędziowie PKW przez nich powołani będą ślepo posłuszni. A ryzyko w tym przypadku jest znacznie większe, niż przy sędziach TK, bo chodzi o zachowanie władzy, unicestwienie opozycji i wprowadzenie nowej konstytucji na lata. A także o całkowitą bezkarność dla swoich za wszystkie popełnione przestępstwa.

Maciek123454321
Maciek123454321

Proszę o zgłaszanie pomysłów na sfałszowanie wyborów. Oferty przyjmuje Kancelaria Prezydenta. Oferty prosimy składać do 32 stycznia 2020.
(Ponieważ nieprzekraczalny termin jest do końca stycznia, sejm podjął uchwałę o wydłużeniu stycznia)

Obserwator
Obserwator

Trzeba będzie do każdej Komisji Wyborczej powołać niezależnych obserwatorów a może i przedstawicieli z innych państw (jak na Białorusi- do czego to doszliśmy!) żeby uważnie patrzyli na ręce jej członkom a może nawet utrwalali na zdjęciach podsumowanie wyników w poszczególnych komisjach i w razie wątpliwości co do poprawności wyników opublikować prawdziwe dane bo tej kaście nie można już wierzyć.

Jantar
Jantar

Tyle, że nawet w przypadku opublikowania prawdziwych danych i tak PKW, a w ślad za nią nowa Izba Sądu powołana przez Dudę, wyborów może nie uznać. No i co zrobimy?… Wszystko zmierza ku krwawym starciom, a Kaczyński z wielką przyjemnością wyśle przeciwko demonstrantom Obronę Terytorialną. Wszak OT będzie wykonywać swoje statutowe zadania, do których została powołana przez Macierewicza: „obronę legalnie wybranych demokratycznych władz PiS”. A obserwatorów z UE i innych krajów PiS nie wpuści na teren Polski. Dlaczego mieliby ich wpuścić, skoro już będziemy poza UE?

Marek
Marek

I ci niezależni obserwatorzy nie zostaną wpuszczeni do komisji, nie zostaną im pokazane głosy, nie będą mieli prawa ich przeliczyć bo tak zadecyduje pisowska „izba SN” i o dziwo ten w”wyrok” pis „wykona” bezzwłocznie i co wtedy?

Słowem tych danych, które mieliby opublikować nie będą mieli.

Maja
Maja

Jak ma na nazwisko ten wybałuszony kłamca? Dudin? Dudaczenko? Bo inspiracja idzie ewidentnie z bratniej Rosji i Białorusi.