PiS wcale nie wycofał się z likwidacji 30-krotności składek na ZUS – do Sejmu trafił projekt ustawy w tej sprawie

Gowin grozi „budową alternatywnych scenariuszy” wobec Zjednoczonej Prawicy

PiS złożył w Sejmie projekt dotyczący likwidacji 30-krotności składek na ZUS. Podczas kampanii – z powodu krytyki tego rozwiązania – partia rządząca „schowała” tę propozycję. Teraz po wyborach wraca do tej koncepcji.

 

I znowu projekt zgłosiła grupa posłów PiS, żeby nie trzeba było przeprowadzać długotrwałych konsultacji. Na posła sprawozdawcę wyznaczono Marcina Horałę. Partii rządzącej najwidoczniej brakuje pieniędzy na finansowanie kosztownych programów socjalnych. Likwidacja tzw. 30-krotności ZUS ma przynieść dodatkowe 7,1 mld zł.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że przeciwny temu rozwiązaniu był Jarosław Gowin i jego partia. – „Porozumienie zajmuje tu inne stanowisko niż PiS. W naszej ocenie likwidacja 30-krotności w oczywisty sposób doprowadzi do spadku wynagrodzeń tych grup zawodowych, które są kluczowe dla rozwoju nowoczesnego państwa: specjalistów, informatyków, kadry kierowniczej średniego szczebla czy wolnych zawodów” – tak we wrześniu w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” mówił Jarosław Gowin. A w październiku Gowin twierdził, że w jego ocenie „ustalenia polityczne są jednoznaczne: 30-krotność składek na ZUS zostanie utrzymana”. Cieszył się wtedy, że PiS akceptuje stanowisko Porozumienia w tej sprawie.

 

Tego wątku dotyczyły też komentarze internautów: – „I tyle z zapewnień Gowina”; – „No to Gowinowi pokazali już miejsce w szeregu”; – „To chyba test wytrzymałości kauczukowego kręgosłupa”.

Ekonomista FOR Marek Tatała przewiduje taki oto scenariusz prac nad tym projektem: – „Będzie tak: 1. Poseł X składa poprawkę, która wprowadza limit 50-krotności. 2. Gowin, Emilewicz i inni z Porozumienia mówią, że mówili o likwidacji, a nie o podniesieniu i wszystko jest spoko. 3. Gowin, Emilewicz i inni z P. głosują posłusznie i się nie cieszą”.

bt

Źródło: onet.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
14 listopada 2019 07:19

gowin Miękka Faja i jego nieporozumienie ćwiczyli podskoki i potrząsanie plastikowymi szablami, kaczka warknął i skończyło się babci sranie.