PiS wciąż nie chce ujawnić, kto poparł nowych członków KRS

Szef Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa: „Jesteście sami"

Forum Obywatelskiego Rozwoju wystąpiło do Ministerstwa Sprawiedliwości o udostępnienie informacji o sędziach popierających kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. FOR chciało sprawdzić, czy istnieją powiązana pomiędzy sędziami zgłaszającymi kandydatów a Ministrem Sprawiedliwości. Po trzech miesiącach w odpowiedzi otrzymało kartki, na których przy kolejnych liczbach porządkowych… wymazano nazwiska osób, które miały poprzeć kandydatów do KRS.

https://twitter.com/FundacjaFOR/status/984379748527824897

„Dzięki informacjom uzyskanym przez @PatrykWachowiec znamy liczbę sędziów, którzy poparli kandydatów do nowej #KRS (od 25 do 57). Nazwiska sędziów zostały jednak z udostępnionych dokumentów usunięte przez @MS_GOV_PL. Będziemy walczyć o #jawność w sądzie!” – czytamy na Twitterze FOR. Sam Wachowiec zaś dodał: – „Nie akceptujemy takich działań i najszybciej, jak to tylko możliwe złożymy kolejną skargę do sądu administracyjnego – po Marszałku Sejmu na Ministra Sprawiedliwości. Wystąpimy również do Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego o korespondencję z ministrem dotyczącą weryfikacji statusu kilku sędziów popierających kandydatów. Kwestia jawności procedury wyboru sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie została ostatecznie zamknięta, a tożsamość podpisujących prędzej czy później ujrzy światło dzienne”.

Jak tłumaczy resort Ziobry zamazanie nazwisk osób popierających kandydatów do KRS? – „Niektóre dokumenty zostały poddane koniecznej anonimizacji” – poinformował Rafał Drzewiecki z Ministerstwa Sprawiedliwości. Według FOR, Zbigniew Ziobro „zakpił sobie z konstytucyjnego prawa do informacji publicznej (art. 61)”.

bt

Źródło: gazeta.pl

 

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ZwinkaAdamagdalenaWaldemar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Waldemar

Myślę, Ministerstwo nawiązywało do znanej praktyki brytyjskiego wywiadu MI6, które numeruje swoich agentów, np. 007.

magdalena
magdalena

Może poparł ich tylko Ziobro? Stąd puste miejsca na liście popierających, mieli wpisać kilkadziesiąt razy Zbigniew Ziobro? Dopóki informacja publiczna do której mamy prawo jest utajniana, dopóty będę twierdzić jak wyżej.

Ada
Ada

Nie chce też ujawnić autorów nowej podstawy programowej dla szkół…. pomimo wyroku sądu…

Zwinka
Zwinka

Tajne przez poufne. Przed przeczytaniem spalić.