PiS wystąpił do TK o zablokowanie wykonania wyroku NSA

PiS wystąpił do TK o zablokowanie wykonania wyroku NSA

Posłowie PiS złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o wstrzymanie wykonalności wyroków dotyczących ujawnienia list poparcia do KRS”. Partia rządząca znalazła sposób jak zablokować ujawnienie informacji o tym, kto poparł członków upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Pod wnioskiem, podpisało się 54 parlamentarzystów PiS. Liczą, że Trybunał Konstytucyjny wstrzyma wykonanie wyroków sądów na czas zbadania przez TK jednego z przepisów ustawy o KRS.

Dlaczego PiS boi się upublicznienia tej informacji? Czy ujawnienie list, pokaże powiązania członków Rady z rządem, czyli obnaży szczegóły upolitycznienia KRS? Czy dlatego bój o ujawnienie tych nazwisk trwa tak długo?

 

O nazwiska popierających najpierw wystąpiły organizacje pozarządowe i obywatele. Kiedy Kancelaria Sejmu i Zbigniew Ziobro odmówili informacji, sprawy trafiły do sądów. Sądy administracyjne w pierwszej instancji kilkukrotnie uchylały decyzje odmowne. W czerwcu zapadł pierwszy prawomocny wyrok. NSA nakazał Kancelarii Sejmu ujawnienie nazwisk sędziów.

Wydawało się, że to już koniec ukrywania informacji. Jednak posłowie PiS stają na głowie i nadal szukają możliwości zablokowania wykonania wyroku.

„W absolutnej panice przed rozstrzygnięciem, posłowie PiS sięgają po najpewniejszy instrument, czyli wniosek do Trybunału” – uważa Prof. Agnieszka Grzelak, zastępca dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Europejskiego i Międzynarodowego w Biurze RPO.

Na pytanie Wyborczej: – „Czy Trybunał może orzec o zabezpieczeniu oczekiwanym przez PiS?” prof. Grzelak odpowiada: – „To jest bardzo dobre pytanie, bo ustawa wprost tego nie przewiduje. Teoretycznie TK nie powinien tego zrobić, bo sam twierdził, że regulacja ustawowa jest zupełna. Ale jestem pewna, że poprzez posiłkowe zastosowanie przepisów kodeksu postępowania cywilnego „da się” tym razem to zrobić” – mówi prof. Grzelak.

Jest więc prawie pewne, że nie poznamy listy osób, które udzieliły poparcia nowej upolitycznionej KRS.

/md/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JerryMarekMaciek123454321Jerzy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jerzy
Jerzy

Nie było i nie ma żadnych list poparcia. Teraz to już tylko miotanie się i szukanie wyjścia, żeby była wina Tuska.

Maciek123454321
Maciek123454321

Jacyś tam się przyznali, że poparli, ale generalnie ma Pan rację. Ja też sądzę, że listy są niekompletne, nazwiska się powtarzają, a niektórzy w ogóle mogą nie mieć ŻADNYCH popierających. Opozycja powinna stanąć na głowie i nawet WYKRAŚĆ te listy poparcia. Poza tym należałoby sprawdzić, czy PRAWOMOCNY wyrok NSA w ogóle można zaskarżyć do TK, Bo jeśli tak, to przecież KAŻDY prawomocny wyrok można by w ten sposób uchylić.

Marek
Marek

Nie prawda. Listy były i są. Nawzajem popierają się na nich kandydaci z tych list, plus kilku prezesów sądów z mianowania Ziobry i kilka osób które ta „KRS” mianowała do izb SN. Takie oczywiste, całkowite i skorumpowane kółko wzajemnej adoracji, inaczej mówiąc nadzwyczajna kasta sędziowska. Sami się mianowali, sami się oceniają i nikt z nich nie może się wyłamać bo doskonale wiedzą, że wszyscy są umoczeni. Taka w zasadzie mafia sędziowska. Przy okazji gratulacje dla pisu. Tyle szukali, tyle wmawiali i tyle czasu bezskutecznie usiłowali przekonać kogoś, poza swoimi fanatycznymi wyznawcami, o istnieniu takiej nadzwyczajnie uprzywilejowanej i bezkarnej grupy przestępczej… Czytaj więcej »

Jerry
Jerry

Niewątpliwie eks-hipis kuchciński będzie siedzieć. A wraz z nim witek.
Nie realizować ostatecznego, prawomocnego wyroku sądu?
I czego oni uczą młodych? Jak w takich okolicznościach mają szanować prawo?
Ale niestety… Bezzębni starcy, którzy jako pieniacze latami łazili po sądach w walce „o miedze” i nic nie wskórali przyklaskują tym działaniom oszołomów.
A jak nie będzie sądów to… linch?
Powstrzymajmy w końcu tę tę pisiorską zarazę! .
Inaczej rozp….ą nam ten kraj do cna!