PiS zaciska pasa bo przejadł rezerwy na kryzys

Cel główny - wykończyć TVN, ...poza tym jesteśmy ZA, a nawet PRZECIW

W najbliższych dniach Sejm przegłosuje tzw. „tarczę antykryzysową”. Zdaniem analityków zawarty w niej program oznacza ostre cięcie wszelakich wydatków.

 

Poza zamrożeniem płac w budżetówce, zawieszeniem podwyżek płacy minimalnej i rezygnacją z czternastej emerytury zanosi się na to, że rządzący sięgną do rezerw emerytalnych – czytamy w „Wyborczej”.

Przy okazji dziennik zwraca uwagę, na „przetrzebione” już mocno konto Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z którego finansowana ma być pomoc dla firm w kryzysie. Jeszcze dwa lata temu było tam ponad 4 mld zł. a dziś jest zaledwie 750 mln zł., bo czerpano z niego na zasiłki i świadczenia przedemerytalne (choć środki z FGŚP powinny być wydawane tylko na firmy w kryzysie).

 

PiSowski rząd zamierza teraz ratować sytuację sięgając do Funduszu Rezerwy Demograficznej, na którym gromadzono środki na „chude lata”. Jak czytamy w Wyborczej, „ruszone” miały być dopiero w 2025 r, ale PiS już czerpie z tego źródła. Teraz ma być z niego finansowana m.in. najbliższa 13. emerytura. Po jej wypłacie FRD zubożeje o całe 10 mld zł.

Wbrew szumnym obietnicom Kaczyńskiego, wygłaszanym podczas kampanii parlamentarnej pojawiła się teraz obawa o zapowiedziany skokowy wzrost wynagrodzeń. Mówi się nawet, że jeżeli już w 2021 r. będzie podwyżka płacy minimalnej, to będzie ona niewielka, a nie jest wykluczone, że w ogóle pozostanie na takim samym poziomie jak obecnie.

Ponoć pewna jest jednak kwietniowa 13. emerytura i zaplanowana na jesień 14. Ale co będzie w roku następnym – tego już do końca nie wiadomo.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapewnił w rozmowie z Super Expressem, że „wszystkie świadczenia dla emerytów będą wypłacane na czas”. Według jednak informacji Wyborczej tak naprawdę pewna jest tylko 13. w tym i następnym roku. Co do 14. Jest wiele wątpliwości.

/p/

Źródło: Wyborcza

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafal
Rafal
25 marca 2020 18:42

No niestety…jak mowilem wyborcom PIS-u ze z nikad sie pieniadze nie biora to klepali sie po czole. Niestety nieukrywajmy tego i mowmy to glosno PIS gdyby nie kasa dla narodu nigdy niebylby u wladzy. Niestety ich bezmyslnosc w wydawaniu nie swoich (bo naszych-wspolnych) pieniedzy bedzie nas drogo kosztowala. Zaplace za to zyciem ja, Ty,albo osoby ktorych Kochamy. Jedno czego nie rozumie to to ze Kosciol katolicki dal sie wciagnac w ta nieczysta gre…a szkoda. Jedno co mi pozostaje dodac na koniec to to ze patrzac na plan pomocy naszego skorumpowanego rzadu wydaje mi sie Kochani ze musimy zaczac powoli sie zegnac. Niestety nie wygramy tej walki…niemamy zaplecza ktorym moglibysmy zaatakowac tego niewidocznego wroga. Trzymajcie sie zdrow Kochani

Wiesław
Wiesław
31 marca 2020 09:25
Reply to  Rafal

Pierdu, pierdu. Człowieku, spadłeś z konia, czy głowa Cię boli? Nie ma ludzi idealnych, każdy popełnia jakieś błędy.. Nie ustrzega się od nich również rząd. Ale jak jesteś taki mądry, to przedstaw obrazowo, jak wyglądalibyśmy w obecnej sytuacji, gdyby rzadzila nami wciąż poprzednia ekipa? Myślisz, że byłoby lepiej?!
Jakoś, po tym co pokazali, nie bardzo jestem w stanie sobie to wyobrazić…