PiS zaczął zmieniać ordynację wyborczą do samorządów

PiS zaczął zmieniać ordynację wyborczą do samorządów

A jednak, choć zanosiło się na to od dawna. PiS złożył projekt ustawy zmieniający Kodeks wyborczy w części dotyczącej wyborów samorządowych. Zgłosiła go grupa posłów, a nie rząd, co znowu pozwoli PiS-owi uniknąć długotrwałych konsultacji społecznych. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek już zapowiedziała, że jej partia chce, by projekt zmian w prawie wyborczym był rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

PiS chce tylko dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Pierwsza kadencja ma być liczona od roku 2018. Nadal byliby wybierani w dwóch turach, chyba że w pierwszej ktoś przekroczy 50 procent. Partia rządząca chce też wprowadzić dwie komisje wyborcze, a przebieg samych wyborów byłby nagrywany.

Projekt PiS zakłada likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych. Mielibyśmy wybierać od 3 do 7 radnych w zależności od okręgu. W projekcie jest też zapis, że kandydat na radnego może startować tylko w województwie, gdzie mieszka.

W nowelizacji zapisano, że przy wyborach samorządowych dalej będą stosowane wielostronicowe broszury z listami kandydatów, jednak pierwszą i drugą stronę zajmą spis treści i opis głosowania. Żaden komitet nie będzie więc na pierwszej stronie.

Ale to nie koniec – PiS chce także wymienić skład Państwowej Komisji Wyborczej. – „Chcemy reformy PKW, która weszłaby w życie w następnej kadencji Sejmu, po wyborach w 2019 roku” – powiedzieli politycy partii rządzącej. Zostanie więc powołana nowa komisja, której skład w większości ustalać Sejm. Poseł Marcin Horała z PiS stwierdził, że sędziowie PKW będą wybierani przez parlament proporcjonalnie do liczebności klubów.
(Źródło: onet.pl, wp.pl)

/jp/

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jacek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek
Jacek

(…)Projekt PiS zakłada likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych. Mielibyśmy wybierać od 3 do 7 radnych w zależności od okręgu. W projekcie jest też zapis, że kandydat na radnego może startować tylko w województwie, gdzie mieszka.(…)
A gdzie byliście obrońcy JOWów gdy było referendum Kukiza?