PiS zapętla się w paragrafach – tak powstaje bezprawie

Prokuratura zajmie się domniemanymi gwałtami syna Jacka Kurskiego

Roman Giertych we wpisie na Facebooku zwraca uwagę, dlaczego uchwała Sądu Najwyższego, stwierdzająca bezprawność ułaskawienia przez Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników, spowodowała rwetes w obozie PiS. Duda jest w tym wypadku elementem drugorzędnym. Prezes każą, Duda musi jak na Rusi.

Otóż posłowie PiS skazani nieprawomocnie w I instancji wycofali swoje apelacje po ułaskawieniu przez Dudę, a postępowanie zostało umorzone przez sąd okręgowy. Jednak po obecnym stanowisku Sądu Najwyższego, iż ułaskawienie nie ma przesłanki prawnej, tenże Sąd Najwyższy w składzie 3-osobowym wypowie się o umorzeniu postepowania w sądzie okręgowym.

Jeżeli decyzja o umorzeniu zostanie uchylona, automatycznie – podkreślenie: automatycznie – wyroki w stosunku do Mariusza Kamińskiego i jego zastępcy z CBA Wąsika będą prawomocne. Czyli mają zastosowanie kary bezwzględnego więzienia, dla Kamińskiego – 3, dla jego współpracowników – po 2,5 roku. Przestępcy nie mogą być posłami, a zatem ich mandaty powinny być wygaszone. – „Brak ich wygaszenia będzie skutkował brakiem prawidłowej obsady składu Sejmu RP. Konsekwencje więc są gigantyczne. Z tych powodów uchwała SN została przyjęta z tak wielką złością przez obóz władzy” – pisze Giertych.

To jednak nie wszystko, bo PiS chce znowelizować kodeks postępowania karnego, w którym prawo łaski zyskałoby miano „bezwzględnej przesłanki”. Ta nowela umożliwiłaby zablokowanie uchwały Sądu Najwyższego. A zatem prawo łaski dotyczyłoby procedur postępowania, a tym samym prezydent niejako byłby sądem. W tym wypadku PiS postępuje podobnie jak z prawem pisanym pod demolkę Trybunału Konstytucyjnego.

Poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński komentuje: – „Kolejny raz PiS chce zmieniać prawo pod bieżące potrzeby swoich członków. Zmiana ma ułatwić Mariuszowi Kamińskiemu pozostanie ministrem ds. służb specjalnych. Widać, że wola naczelnika z Nowogrodzkiej ma zastępować sądy”.

PiS coraz bardziej zapętla się w paragrafach. Coraz mniej przejrzystego prawa, a coraz więcej bezprawia, tj. woli prezesa.

Waldemar Mystkowski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
RomanGekonPedziwiatrJacek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek
Jacek

(…)To jednak nie wszystko, bo PiS chce znowelizować kodeks postępowania karnego, w którym prawo łaski zyskałoby miano „bezwzględby nej przesłanki”.(…)
Czyli osoba ułaskawiona miała taką samą sytuację prawną jak osoba chora psychicznie?

Pedziwiatr
Pedziwiatr

Nowelizować istniejące prawo tylko po to aby zmienić orzeczenie Sądu Najwyższego!!!
S……..two!!!
Chyba,że ktoż zna lepsze słowo na określenie takich działań

Gekon
Gekon

Cos jak ”Der Fuhrer sind das recht” (Fuhrer stanowi prawo). Wyjalem to z jednego ze szmatlawcow niejakiego Karla Schmidta (jednego z wzorcow zoliborskiego karalucha) napisanego tuz przed ”Noca dlugich nozy”.

Roman
Roman

Tylko „ulica” może zahamować tę patologię sekty PiS. Nie ma innej możliwości!

Jacek
Jacek

Czyli kierunek KPRM… ponoć siedzi tam jakiś majdan,