PiS zmieni barwy i symbole narodowe

W Kamieniu Pomorskim przemalowali godło Polski i uzasadnili to, ale jak?

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości PiS zamierza dokonać zmian barw i symboli narodowych. Zajmuje się tym resort kultury w porozumieniu z Komisją Heraldyczną działającą przy MSWiA. Prace są na „wczesnym etapie” i zmiany mają poprawić największe błędy zarówno w ustawie, jak i w samych symbolach.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, należy spodziewać się zmian barw na fladze i poprawionego wyglądu orła w naszym herbie. Dziennik pisze, że obowiązujące kolory flagi, które są określone w tzw. przestrzeni barw CIELUV okazują się być, nie bielą i czerwienią, a kolorem jasnoszarym i buraczkowym. Wynika to z tego, że pierwotnie barwy dobierano do bandery na płótnie wełnianym. Na innej tkaninie dają zupełnie inny efekt. Dlatego barwy narodowe mają być określone na nowo, tym razem za pomocą współczesnych palet kolorów. Na dolnym pasie flagi pojawić się może używane w okresie międzywojennym: karmazyn i cynober.

Z kolei nasze godło straci cieniowanie, które jest niezgodne z zasadami heraldyki i zostanie przerysowane za pomocą grafiki wektorowej. To ma wzmocnić jego kontury. Przerysowana zostanie również korona, która zyska prześwity między kwiatonami. Kwestią otwartą jest dodanie do korony krzyża. Byłoby to silnie umotywowane heraldycznie, jest jednak obawa przed nadaniem sprawie kontekstu politycznego.

Niedawno „Rzeczpospolita” donosiła również o pracach Senatu nad przywróceniem Chorągwi Prezydenta, której tradycje sięgają II Rzeczpospolitej.
(Źródło: rp.pl, onet.pl)

/j/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

14
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
IkaBartZwykły KowalskiJankaMarian Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof
Krzysztof

Zostawcie w spokoju orła II RP i III RP – to symbol ciągłości (oczywiście po przywróceniu korony) godło ewoluowało przez wieki, w postaci obecnej powstało w części jako dzieło sztuki z konkursu i wracanie na siłę do sztywnej heraldyki nie służy niczemu oprócz dobrego samopoczucia heraldyków i miłośników …..zmiany

Bart
Bart

W koronie orła powinien być jarosław kaczyński! Podobnie jak Północni Koreańczycy nosili znaczek z Kim Ir Senen, sowieci – z Lennem, tak wszyscy Polacy powinni nosić w klapie znaczek z jarosławem kaczyńskim. Nazwa stolicy państwa powinna być niezwłocznie zmieniona na Jarosławokaczyńskogród, być może też posłowie pis powinni zastanowić się, czy nie zmienić nazwy naszego państwa.

antymoher
antymoher

wsioki budują sobie królestwo polskie,po to zakupili niedawno zameczek!domniemuję w uzasadniony sposób ,że zamiast orła będzie kaczor?CZY SUWEREN WYRAZIŁ ZGODĘ NA ZMIANĘ BARW NARODOWYCH I GODŁA?PROSZĘ O ODPOWIEDŻ.Pozdrawiam.

Zwinka
Zwinka

Orszaki, dworaki, szum …

Janka
Janka

Klaunów mają pod dostatkiem.

Karusek
Karusek

Ten dziób ? Coś tu nie pasuje. Trzeba by, boja wiem… nieco spłaszczyć, za bardzo taki jakiś, wygięty ?!
No, nie wiem ! No i te gwiazdki ? Dobrze, że w końcu ktoś się tym zajmie. Krzyż koniecznie – bez dwóch zdań !

Janka
Janka

Dziób bardziej spłaszczony i wygięty do góry z przodu, a łapki zamiast pazurów powinny być bardziej płetwowate, a krzyż – oczywiście, inaczej o. Rydzyk nie zaakceptuje.

Ika
Ika

Jak orzełkowi spłaszczy się dziób to będzie kaczka z krzyżem 🙂

Waldemar
Waldemar

Hymn też jest do poprawek. Jest tam jakiś Bonaparte, a nic o Niemcu, co pluje w twarz, jak w „Rocie”. No i przydałaby się nowa zwrotka o Smoleńsku, Może pan Antoni cos by zaproponował ze swoją Komisją?

Staszek
Staszek

I tak jeszcze dobrze, że nie zmienią orła na kaczkę

Marian
Marian

Bardzo dobra decyzja!! Po raz pierwszy w czyms sie z tym rzadem zgadzam.

Janka
Janka

„Co by tu jeszcze spieprzyć panowie”, „co by tu jeszcze spieprzyć”, jeszcze trochę kasy zostało!

Zwinka
Zwinka

W zasadzie wszystkie ważne sprawy państwowe zostały już odfajkowane, to można zająć się kosmetyką. No, pozostanie jeszcze tylko zmiana nazwy państwa, ale to już detal.

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Nowa wersja Orła Białego.

Przytępi Orzeł swe ostre szpony,
Dziób mu się spłaszczy także okrutnie.
Straci swe lotki, gdy zrobi skłony –
Wyglądać będzie… raczej już smutnie.

Kursantem stał się bowiem Rydzyka,
By wzmocnić siły do dalszych lotów –
Na barwy tła oko przymyka –
By nie mieć w locie nowych kłopotów.

Nic nie pomogą takie działania –
Orzeł, to Orzeł… i bez gadania,
Inna jest tego ptaka natura.
Nie zmienisz Orła w Kaczkę…
To bzdura!

Zwykły Kowalski dnia 18,03,2017.