PiS zmierza do demontażu samorządności w Polsce

PiS zmierza do demontażu samorządności w Polsce

– „Ludzie, którzy pisali ten projekt, nie mają w ogóle pojęcia o wyborach samorządowych„- tak szef PKW Wojciech Hermeliński ocenił PiS–owski projekt zmian w ordynacji wyborczej. Według niego, PiS „odbiera bierne prawo wyborcze, prawo kandydowania obywatelom, którzy nie chcą łasić się do kacyków partyjnych, żeby ich wpisali na listy„.

Projekt budzi mieszane uczucia także w Kancelarii Prezydenta. – „Uwagi, które zgłasza PKW powinny być wyjaśnione. Jeżeli są merytoryczne zarzuty dotyczące samych kwestii związanych z procedurą wyborczą, to niewątpliwie trzeba by było się do tego odnieść” – powiedział dzisiaj w radiowej Trójce wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Opozycja kwestionuje zamiar wprowadzenia dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, jak również zmniejszenie liczebności mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. Poważne zastrzeżenia budzi też zapowiadana reforma Państwowej Komisji Wyborczej. PiS chce, by 7 na 9 jej członków wybierał Sejm podczas gdy obecnie 9-osobowy skład tworzy po 3 sędziów delegowanych tam przez TK, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny.

Bez ogródek o projekcie wyraża się Stanisław Tyszka z Kukiz’15, który uważa go za „nienaprawialny bubel prawny„. Ocenił, że „projekt powinien zostać wycofany z Sejmu, bo on się w ogóle nie nadaje do prac parlamentarnych„. – „Bardzo mi się natomiast podobała merytoryczna konferencja prasowa szef PKW Wojciecha Hermelińskiego, on bardzo dobrze wypunktował, pokazał, że ludzie, którzy pisali ten projekt, nie mają w ogóle pojęcia o wyborach samorządowych” – powiedział Tyszka.

Suchej nitki na dokumencie nie zostawia również Jarosław Kalinowski, europoseł PSL i uważa, że PiS, zgłaszając projekt, „przystępuje tak naprawdę do demontażu samorządności w Polsce”. Dodaje iż „zmniejszenie okręgów wyborczych, to jest perfidne działanie. Chodzi o to, żeby nawet lista, która ma 20 proc. poparcia nie miała szansy na uzyskanie mandatu. Jeżeli do tego dodamy jeszcze zawłaszczenie, upartyjnienie PKW, KBW i ci komisarze, którzy na miesiąc przed wyborami będą kreślić okręgi wyborcze – to naprawdę coś strasznego” – uważa Kalinowski. Jego zdaniem, projekt PiS „to katastrofa, to niszczenie samorządności w Polsce„.

Dla Nowoczesnej również projekt jest „nienaprawialny”. Barbara Dolniak uważa, że projekt likwidując zasadę większościową na rzecz zasady proporcjonalności, w praktyce uniemożliwi małym komitetom wyborczym wprowadzanie swoich kandydatów do samorządów. – „Po wprowadzeniu zasady proporcjonalności może się okazać, że nawet 20 proc. głosów uzyskanych w tych wyborach nie wystarczy” – przestrzega posłanka Nowoczesnej. – „Wszystkie małe komitety wyborcze, które były wyrazem samorządności, niezależności w wyborach samorządowych, jeżeli będą chciały zaistnieć, nie będą się mogły zawiązać jako samodzielne komitety, tylko będą musiały znaleźć się na listach partii politycznych” – dodała.

Założenia PiS–owskiego dokumentu ostro krytykuje Platforma Obywatelska. – „To zamach na samorządność” – ocenił wprost Rafał Grupiński. Zauważył, że z punktu widzenia dużej partii, jaką jest PO, trzy-, czteromandatowe okręgi wyborcze są bardzo korzystne. – „Dla silnej partii to jest oczywiście premia, tylko że nie o to chodzi w samorządach. Tu absolutnie będziemy protestować” – powiedział Grupiński. Skrytykował też zaproponowane zmiany w procedurze wyboru PKW, zgodnie z którą większość członków komisji wybierze Sejm.

Krytykę, z gorliwością godną lepszej sprawy, odpiera natomiast PiS–owski wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik twierdząc, że system wyborczy trzeba zmienić, ponieważ nie funkcjonuje on dobrze. Przekonuje, że jednomandatowe okręgi wyborcze „nie są sprawiedliwe”.
(Źródło: Interia.pl)

/jp/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JanekZgredzinkaPolka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

I co na to pan Kukiz? Przecież JOW-y to jego idee fixe. Nie czuje się wydy… przepraszam. Wyślizgany?

Janek
Janek

Im więcej samorządności, tym więcej okazji do kradzieży.

Zgredzinka
Zgredzinka

Wredny troll !!!

Janek
Janek

A co, nieprawda?