PiS zmniejszy teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, żeby przekazać 5 hektarów Kościołowi?

Ministrowi Szyszce wycięto drzewa

W Ministerstwie Środowiska pod kierownictwem jednego z bardziej zaufanych współpracowników prezesa PiS Henryka Kowalczyka powstał projekt rozporządzenia, który zmniejsza teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Chodzi o pięć hektarów na górze Święty Krzyż. Istnieje tam sanktuarium, którym opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Dotychczas znajdujące się na Świętym Krzyżu tzw. szpitalik i zachodnie skrzydło klasztoru służyły Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. W jednym z budynków działa Muzeum Przyrodnicze ŚPN. Zmiana granic parku spowoduje, że Park straci prawo do użytkowania wieczystego tych terenów, a oblaci będą mogli starać się o ich wykupienie. Za poprzednich rządów było to niemożliwe. Jak widać, rząd PiS umożliwi oblatom spełnienie ich marzeń o przejęciu całości terenu.

– „To samo centrum parku narodowego. Wydzielenie terenu spod ścisłej ochrony sprawi, że park straci kontrolę nad nim, wpływ na imprezy masowe. A przecież jeszcze niedawno w projekcie ochrony ŚPN była mowa o ograniczeniu gości na Świętym Krzyżu z uwagi na zagrożenie hałasem” – powiedział „GW” były dyrektor ŚPN Piotr Szafraniec. Przeciwni zmianom granic Parku są ekolodzy. – „Huczne i tłumne imprezy religijne będą prowadziły do szeregu negatywnych zjawisk, np. płoszenia dzikich zwierząt, zaśmiecania, niszczenia roślin” – stwierdził Mateusz Bieniek, autor internetowej petycji przeciw wyłączeniu z granic ŚPN terenów na Świętym Krzyżu.

bt

Źródło: onet.pl, wyborcza.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ewaBartMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Po kiego grzyba im góra św. Krzyża? Przecież i tak tam siedzą. Włazidupstwo pisowskie nie ma granic. Niech do cholery przekażą całą Polskę czarnym, jak im tak dupę liżą. Co za obciach. Częstochowianie już mają serdecznie dość pielgrzymkowych, po których zostają tony śmieci. Na św. Krzyżu będzie to samo, zadepczą, zaśmiecą, zasrają…………

Bart
Bart

Niech ktoś mi to wytłumaczy. Na zachodzie panuje konsensus – zarówno prawica jak i lewica chcą żeby było czysto i żeby przyroda była w dobrym stanie. Za co pisowska dzicz tak nienawidzi lasów?

Maciek123454321
Maciek123454321

Sam sobie odpowiedziałeś. Bo to jest właśnie – DZICZ. To ci sami, którzy srają na parkingach, zostawiają zużyte prezerwatywy w lesie, wywożą śmieci do lasu (oszczędność, nie trzeba płacić za wywózkę), nie sprzątają po pieskach, no, bo………….IM SIĘ NALEŻY.

ewa
ewa

no prosze, rodacy głosujcie na PiS i będzie pieknie