PiS znalazł podkładkę dla Dudy, żeby podpisał ustawę o SN

Marszałek Stanisław Karczewski straszy zagrożeniem epidemiologicznym w Sejmie

Duda podpisze ustawę o SN, a PiS mu obieca, że ją bardzo szybko znowelizuje – tak można próbować tłumaczyć wysyłane przez funkcjonariuszy PiS tweety po wypowiedzi rzecznika prezydenta. Krzysztof Łapiński stwierdził: – „Prezydent jako prawnik zauważył i stwierdził to jasno, że podczas prac nad ustawą w Sejmie, w jakiś sposób trochę z winy posłów, nie dochowano pewnej prawidłowości legislacyjnej. W przyjętej przez Sejm i Senat ustawie o Sądzie Najwyższym jest podwójny zapis dotyczący wyboru I prezesa SN. Dodał, że Andrzej Duda „weźmie to pod uwagę przy podejmowaniu swojej decyzji”.

Do tych słów odnieśli się PiS-owcy funkcjonariusze w osobach marszałka Senatu i wiceministra sprawiedliwości. Stanisław Karczewski napisał o drobnej pomyłce: „W ust. o #SN jest drobna pomyłka. Różnica w zapisie o ilosci kand.na prezesa wymaga szybkiej noweli. Senat może ją przedst.na posiedz.w lipcu [pisownia oryginalna – przyp.red.]. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik błąd w ustawie nazwał nieścisłością: – „Nieścisłość w ustawie o SN nie jest na tyle poważna, by kwestionować ustawę”.

Mowa o ewidentnym błędzie w ustawie o Sądzie Najwyższym, o którym jeszcze podczas debaty mówił senator Marek Borowski. Chodzi o art. 12. i 18. Pierwszy z nich mówi, że Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przedstawia prezydentowi RP pięciu kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego, spośród sędziów SN w stanie czynnym. Drugi, że do kompetencji Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN należy „dokonywanie wyboru trzech kandydatów” na stanowisko I prezesa SN oraz przedstawienie ich prezydentowi.

To bagatelizowanie – przypomnijmy słowa rzecznika prezydenta – nieprawidłowości legislacyjnej to jeden ze sposobów PiS, mających na celu skłonienie Dudy do podpisania ustawy o SN. Kolejnym – zasugerowanym wprost przez Karczewskiego – jest obietnica szybkiej quasi nowelizacji w Senacie. PiS nie chce dopuścić do sytuacji, w której z powodu błędów w zapisach, ustawa trafi do kosza. Tak by się stało w przypadku weta, bo PiS nie ma w Sejmie takiej większości, która pozwala mu na jego odrzucenie.

Jednym słowem – PiS-owcy sugerują Dudzie: podpisz, a my jeszcze w lipcu wprowadzimy poprawki i będziesz „czysty”. Duda będzie mógł powiedzieć, że podpisał ustawę mimo wątpliwości, ale dotyczących tylko tego błędu, a nie całości ustawy, która jest jedną z trzech, demolujących polskie sądownictwo. Jednocześnie po raz kolejny będzie wmawiał swojemu elektoratowi i sobie, że kieruje nim dobro Polski i naprawa polskich sądów…

Butu

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "PiS znalazł podkładkę dla Dudy, żeby podpisał ustawę o SN"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ted

Czy ten oczywisty błąd nie jest przypadkiem wybiegiem, by pod pozorem jego poprawy dopisać coś nowego do ustawy ?

Sławomir

Ten sam karczewski przed głosowaniem wył, że wszystko jest OK, choć o sprawie już było głośno. Tak jest ze wszystkim co bolszewia niby w intetesie Polaków „zmienia” na chama, by władzy zdobytej nigdy nie oddać.

Stary

Karczewski to ten entuzjasta Łukaszenki? Jeździł do niego a potem zachwycał się jaki to miły człowiek.

Zgredzinka

Ciepły człowiek, he, he …