Pisowski wojewoda zablokował „Chryję pod Radiem Maryja”

Pisowski wojewoda zablokował "Chryję pod Radiem Maryja"

Pisowski wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz zakazał organizatorkom zorganizowania 3 maja „Chryi pod Radiem Maryja”. Tego dnia przypadają urodziny Tadeusza Rydzyka, twórcy i dyrektora rozgłośni. Przypomnijmy, że kilka dni temu posłanka PiS i dawna lektorka toruńskiej rozgłośni Anna Sobecka apelowała o ten zakaz. Pisaliśmy o tym w artykule „Chryja pod Radiem Maryja” – nie ma prawa się powtórzyć”.

Oficjalnym powodem zakazu jest tzw. zgromadzenie cykliczne zgłoszone przez studentów Wyższej Szkoły Społecznej i Medialnej w Toruniu, zawiadywanej przez Rydzyka. Zamierzają oni – dokładnie w tym samym miejscu, które zgłosiły organizatorki „Chryi” – świętować rocznicę Konstytucji 3 Maja. Według przeforsowanej w 2017 r. przez PiS ustawy, zgromadzenia cykliczne mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi.

Organizatorki „Chryi” zamierzają odwołać się do sądu. – „Będziemy szukać prawnej możliwości, żeby legalnie zorganizować „Chryję. Nie mamy przecież zamiaru nikogo obrażać, tylko urządzić performance. Z naszych analiz wynika, że decyzja wojewody została wydana z naruszeniem przepisów” – powiedziała onet.pl Agata Chyżewska-Pawlikowska z Toruńskiego Strajku Kobiet.

Rok temu po „Chryi” posłanka Sobecka złożyła w Prokuraturze Okręgowej w Toruniu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w czasie manifestacji przed siedzibą Radia Maryja. Twierdziła, że nawoływano tam do nienawiści na tle wyznaniowym i obrażano uczucia religijne. Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła śledztwo w tej sprawie, które ciągle trwa.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anda
Anda
29 kwietnia 2019 10:07

Mikołaj Bogdanowicz jest służalczym wobec toruńskoiego cielca tchórzem, dlatego własnie został pisowskim wojewodą. Nie należy się po nim zbyt wiele spodziewać. Kurczę, swoją drogą, skąd oni wytrzepali tych wojewodów – jak nie Drelich to Bogdanowicz.

Marek
Marek
29 kwietnia 2019 20:12

Co na to hipokryta dnia niejaki Jaki Patryk? On o zakazie Trzaskowskiego powiedział, że nie zrobiłby tak. Czy zakaz wojewody też potępi? To oczywiście pytanie retoryczne. Ja jestem przekonany, że nic nie powie.