PiSowskie plakaty wyborcze mogą wisieć przy drogach choć to nielegalne

PiSowskie plakaty wyborcze mogą wisieć przy drogach choć to nielegalne

Plakaty reklamujące posłankę PiS Agnieszkę Soin, ubiegająca się o kolejną kadencje w Sejmie wiszą całkiem bezprawnie przy drodze nr 5, w Ligocie Pięknej i Wiszni Małej. Zarządza nią urząd marszałkowski, którym rządzi koalicja PiS i Bezpartyjnych Samorządowców, więc to się raczej nie zmieni.

 

To podległa PiSowskiemu marszałkowi Dolnośląska Służba Dróg i Kolei decyduje, czy komitet wyborczy może zawiesić plakaty przy jezdni. Warunkiem jest jednak złożenie odpowiedniego wniosku. Pani Soin jakoś tego nie zrobiła, ale i to nie szkodzi, mimo że jasne jest, iż złamała ustawę o drogach publicznych oraz Kodeks wyborczy. Na dodatek banery umieściła w obrębie skrzyżowania i na barierach energochłonnych, czego też zabraniają przepisy. Plakaty mogłyby odwracać uwagę kierowców i utrudniać im widoczność.

Według rzecznika marszałka banery posłanki PiS mogą jednak wisieć na barierach, bo zakaz dotyczy reklam, a nie materiałów wyborczych. Twierdzi tak, mimo że na stronie internetowej DSDiK można znaleźć komunikat wyborczy z 2015 r., z którego jasno wynika, że plakat wyborczy jest w świetle prawa traktowany jak każda inna reklama.

 

Cytowane tam jest również rozporządzenie ministra transportu, które „wprowadza, wynikające z konieczności zapewnienia poprawy widoczności dla uczestników ruchu, ograniczenie dotyczące umieszczenia reklam w obrębie skrzyżowań i zjazdów”.

DSDiK plakatów PiS nie usunie i nie będzie dochodzić innych roszczeń, chociaż za umieszczenie plakatów komitet wyborczy powinien zapłacić.

Zdaniem rzecznika marszałka demontaż to ostateczny krok, bo materiały wyborcze są szczególnie chronione prawnie.

/j/

Źródło: Wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
NutkaAdam Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adam
Adam

Nielegalne? ZERWAĆ!

Nutka
Nutka

No to pozostałe komitety – do ataku!! Wieszać swoje!!!!