PKW: Prawie ćwierć miliona osób dopisało się do spisu wyborców przed niedzielnymi wyborami

Nauczyciele jak tylko zbiorą truskawki zajmą się wyborami

Prawie ćwierć miliona osób dopisało się do spisu wyborców przed niedzielnymi wyborami – poinformował szef Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wiesław Kozielewicz. Na głosowanie korespondencyjne zdecydowało się 1 571 wyborców, a na głosowanie za pomocą pełnomocnika – 17 708.

 

W Poznaniu na przykład dopisało się ponad 23 tys. osób. To cztery razy więcej niż przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego czy ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Z kolei w Krakowie dopisało się ponad 20 tys. osób. To prawie dwa razy więcej niż podczas poprzednich wyborów w 2015 r.

W tym roku urzędy miejskie lub gminne wydały ponad 155 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania. Przewodniczący PKW powiedział, że to o ponad 10 tys. więcej niż przed czterema laty. Zaświadczenie uprawnia do głosowania poza miejscem stałego zameldowania w dowolnym obwodzie głosowania w kraju lub za granicą.

 

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zapytana dziś o spodziewaną frekwencję podczas tegorocznych wyborów, odparła: – „Liczymy na to po cichu, że frekwencja będzie dużo wyższa. Już przy wyborach do Parlamentu Europejskiego to zainteresowanie było znacznie wyższe i, jak się okazało, frekwencja była dwa razy większa niż w poprzednich. Liczymy na to, że teraz też będzie dużo wyższa”.


Pietrzak zapowiedziała, że oficjalne wyniki wyborów niedzielnych wyborów poznamy prawdopodobnie we wtorek. W poniedziałek dowiemy się, które komitety przekroczyły próg wyborczy.

bt

Źródło: radiozet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o