Plan Kaczyńskiego: zamiast stanu klęski żywiołowej wprowadzony zostanie stan wyjątkowy?

Plan Kaczyńskiego: zamiast stanu klęski żywiołowej wprowadzony zostanie stan wyjątkowy?

Jarosław Kaczyński ma rozważać wprowadzenie stanu wyjątkowego, jeśli opozycji uda się zablokować majowy termin wyborów. Tak mają mówić posłowie PiS politykom opozycji, o czym informuje „Gazeta Wyborcza”.

 

Prezes PiS ma podobno używać przy tym argumentacji, że „opozycja sprowokowała kryzys konstytucyjny, uniemożliwiła przeprowadzenie wyborów w terminie, a skoro jest kryzys konstytucyjny, to trzeba wprowadzić stan wyjątkowy”.

W rozmowie z Dominiką Wielowieyską jeden z polityków Porozumienia Jarosława Gowina ujawnia, jak to będzie przekazywane: – „Narracja będzie taka: totalna opozycja plus zdrajcy od Gowina doprowadzili do tego, że wybory nie mogą się odbyć, zatem zagrożony jest ład państwa. PiS zorientował się, że nie złamie dostatecznie licznej grupy Gowina, mimo że przygotował listę ludzi przeznaczonych do zwolnienia. Chcą przez stan wyjątkowy dać sobie 3 miesiące na odzyskanie większości w parlamencie. Jeśli się to nie uda, to grozi im, że w sierpniu oddadzą władzę”.

 

O możliwości wprowadzenia w Polsce stanu wyjątkowego miał też wspominać Andrzej Duda w rozmowie ze swoimi współpracownikami. To prezydent – za zgodą rządu – podejmuje tę decyzję.

W stanie wyjątkowym można zabronić działania partii politycznych, organizacji, stowarzyszeń lub związków zawodowych. Można je też zawiesić. Władza może internować każdego, kto zagraża porządkowi, a także wprowadzić cenzurę.

Natomiast przepisy o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej właściwie już w Polsce obowiązują – są nimi wszelkie obostrzenia, z którymi mamy do czynienia od kilku tygodni. Jego wprowadzenie przyniosłoby jednak konieczność przesunięcia wyborów, czego – jak wiadomo – nie chce Jarosław Kaczyński.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
greg
greg
23 kwietnia 2020 07:43

Jaruzelski od chwili wprowadzenia stanu wojennego rządził około 10 lat i na koniec praktycznie udało mu się wywinąć od odpowiedzialności. Tym razem naczelnik nie może na aż tyle liczyć (suweren ze względu na sytuację kraju wkrótce pokaże szpony+), a i wywinie się tylko wtedy, gdy nie dożyje.

Juras
Juras
23 kwietnia 2020 08:56

Zdaje się, że wszystko zmierza w tym kierunku, wuc już wypowiedział się dość jasno…. hihi!

daroo
daroo
23 kwietnia 2020 10:22

Chyba czas robić zapasy bo idą ciężkie czasy 😐

vint
vint
23 kwietnia 2020 10:44

No przecież żoliborski pokurcz o niczym innym nie marzy i tylko przebiera krótkimi nóżkami, aby jak najprędzej móc dowalić wszystkim. Choć z całego serca żal mi wszystkich porządnych Polaków, to jednak mam nadzieję, że jak w srajfonikach zabraknie internetu, a w kranie wody (nie tylko ciepłej), to wreszcie suweren ruszy dolne części pleców i zrobi kłamczyńskiemu i jego mafii z dudy jesień średniowiecza.
A teraz pora się obudzić i przestać śnić – w Wolsce nic się nie zmieni bo suweren jest oczadzony hurraoptymistycznym, wartym dwa miliardy, przekazem z mediów. A jak kłamczyński zacznie wsadzać opozycję do więzień, to się suweren jeszcze ucieszy, bo nic nie cieszy tak bardzo przedstawiciela tego dumnego narodu, jak nieszczęście sąsiada! Choć przyznam się w tym miejscu do mojej hipokryzji (niestety). Nie będę się bardzo smucić, jak do pierdla trafią przedstawiciele nieudolnej opozycji oraz ci, co to się „polityką nie interesują” i na wybory nie chodzą (pomijając majowe „wybory”). Daliście kłamczyńskiemu Polskę na tacy na pożarcie, to teraz ponieście konsekwencje!

Zgredzinka
Zgredzinka
23 kwietnia 2020 16:31
Reply to  vint

Piękne podsumowanie … szacun.

Irek
Irek
24 kwietnia 2020 18:05
Reply to  vint

A ja bardzo bym chciał aby najbardziej dostali po dupie wyznawcy sekty pisdzielskiej, miałbym ogromną satysfakcję patrząc się w twarz tym oszołomom

Obserwator
Obserwator
23 kwietnia 2020 11:52

Bez obaw- Jaruzelski też kombinował i co?-a miał za sobą Armię Czerwoną!

Jacek Doliński
Jacek Doliński
23 kwietnia 2020 15:10
Reply to  Obserwator

Putin chętnie pomógłby realizatorom jego polityki wobec UE spacyfikować opozycję, ale to dla niego za duże ryzyko. Poza tym zespół planistów Jaruzelskiego to byli profesjonaliści. I nad przygotowaniem stanu wojennego pracowali co najmniej od marca ’81 – co mogą zrobić półamatorzy mianowani na generałów przez PiSich?

Jantar
Jantar
23 kwietnia 2020 14:17

Mówiłam i pisałam tutaj, że Emilewicz chlapnęła językiem i antycypowała plany Kaczyńskiego. Jeśli stan wyjątkowy wprowadzą to będzie w najbardziej radykalnej formie. I chociaż Konstytucja jasno mówi, że może być na 3 miesiące z jednorazowym przedłużeniem na kolejne 2 miesiące to nie mam żadnych wątpliwości, że będzie bezterminowy. A suweren wszystko łyknie „w obronie zwykłych Polaków”. Kaczyński kiedyś sam powiedział, że „każda rewolucja wymaga ofiar” i jest to normalne i naturalne.

daroo
daroo
23 kwietnia 2020 14:36

Ten szaleniec w imię swoich chorych wizji jest gotów wywołać wojnę domową

Zgredzinka
Zgredzinka
23 kwietnia 2020 16:41
Reply to  daroo

A co on ma w tym wieku do stracenia?
To jego ostatnia szansa.
Biologia na swoje ograniczenia …. niestety.

Jacek Doliński
Jacek Doliński
23 kwietnia 2020 15:41

Jeżeli Kaczyńskiemu marzy się jakiś nowy 13 grudnia w Polsce A.D. 2020, w wykonaniu jego generałów awansowanych pospiesznie o kilka stopni i bez militarnego wsparcia Rosji (Putin chętnie by mu pomógł, ale to byłaby agresja przeciwko członkowi NATO), to niech lepiej od razu zastrzeli się ze swojego pistoleciku, którym kiedyś wygrażał Tuskowi. Bo może go spotkać los towarzysza Mikołaja z Rumunii.

Rafał P
Rafał P
23 kwietnia 2020 18:14

Czas najwyższy rozpocząć sezon polowania na kaczki.

MSC
MSC
24 kwietnia 2020 08:00

Oby już wkrótce ten bezzębny mały sku.wiel zdychał w męczarniach na koronę podpięty pod respirator, na którym będzie naklejone logo WOŚP.

Krzysztof
Krzysztof
24 kwietnia 2020 11:14

Ein Volk, ein Reich, ein Kaczor… Czemu Polacy nie potrafią wyciągnąć wniosków z historii Niemiec? Przecież PiS może też skończyć tak jak NSDAP…

Jantar
Jantar
24 kwietnia 2020 17:00
Reply to  Krzysztof

Bo nie znają historii. A ci, którzy mają pojęcie, uważają, że to nie dotyczy Polski.

Wlłodek
Wlłodek
27 kwietnia 2020 18:38

Dlaczego ludzie a zwłaszcza młodzi bezkrytycznie noszą na pyskach kagańce? Może dlatego że nie pamiętają stanu wojennego, PRLu i interesuje ich tylko internet, FB, komórka i takie tam. Założą sobie cokolwiek byle by tego nie stracić.