PO domaga się pilnego zwołania komisji kontroli państwowej w sprawie prezesa NiK Mariana Banasia

Artur Ch., człowiek, którego zadaniem było zniszczyć Romana Giertycha

– „Wokół najważniejszej instytucji kontrolnej w Polsce toczy się jakaś dziwna gra. To jest bardzo poważny kryzys państwa. Jeżeli NIK ma działać w sposób transparentny, Polacy muszą dokładnie wiedzieć, co dzieje się wokół Mariana Banasia. Od kilku tygodni wiemy, że pan Marian Banaś ma problemy, jeżeli chodzi o kontrolę CBA” – powiedział Marcin Kierwiński. Posłowie PO domagają się pilnego, nadzwyczajnego zwołania komisji kontroli państwowej w celu złożenia przez prezesa NIK wyjaśnień dotyczących jego oświadczeń majątkowych i błędów w nich, źródeł jego dochodów i powiązań ze światem przestępczym. To ta komisja kontroluje NIK.

Posłowie PO zaapelowali w tej sprawie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek i przewodniczącego tej komisji Wojciecha Szaramy z PiS. – „Jak stwierdziła pani marszałek Witek, Sejm może pracować po wyborach, mimo poważnych wątpliwości, ale jeżeli może, to może pracować komisja sejmowa, która kontroluje NIK. Nie możemy w tej sprawie czekać” – stwierdził Sławomir Nitras.

Kierwiński dodał, że PO żąda, aby raport CBA w sprawie Banasia był jawny. – „Powinien być przedstawiony opinii publicznej. Zbyt dużo jest znaków zapytania w tej sprawie, zbyt dużo jest tajemnic ze strony PiS po tej sprawie, zbyt duże jest podejrzenie tego, że ta sprawa przez wiele tygodni zamiatana była przez służby specjalne pod dywan” – podkreślił Kierwiński.

– „Dziś nie rozmawiamy tylko o kwestii wydaje się oczywistej, a mianowicie – o odejściu pana Banasia. Dziś rozmawiamy także o tym, dlaczego kontrola CBA trwała tak długo. Dziś rozmawiamy także o tym, dlaczego dziwne relacje pana Banasia – majątkowe, towarzyskie, nie zostały wcześniej wykryte przez służby specjalne. Dziś tak naprawdę rozmawiamy o wierzchołku góry lodowej, warto też porozmawiać o tym, co jest poniżej. Warto porozmawiać o odpowiedzialności pana Kamińskiego, pana Wąsika, pana Bejdy i pana Pogonowskiego” – stwierdził Kierwiński. Chodzi o koordynatora służb specjalnych, jego zastępcę, szefa CBA oraz szefa ABW.

A o sprawie szefa NIK pisaliśmy ostatnio w artykule „A Banaś na to… niemożliwe! Walka buldogów pod dywanem? „Służby zaczęły walczyć między sobą”?”.

bt

Źródło: polsatnews.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments