Po premierze najnowszego dokumentu Sekielskich prymas Polski zawiadamia Watykan o zaniechaniach bp kaliskiego Janiaka

Atak biskupa Janiaka na prymasa. Arcybiskup Polak odpowiada kaliskiemu biskupowi "nie mogłem milczeć lub pozostać bezczynny wobec przedstawionych faktów"

„Film „Zabawa w chowanego”, który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży – powiedział arcybiskup Wojciech Polak. Prymas Polski nagrał specjalne oświadczenie, które umieszczono na YouTube.

 

Wymienił sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin: – „Brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne” – stwierdził abp Polak.

„Jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży zwracam się poprzez nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu prioprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania” – powiedział prymas Polski. Chodzi o „zaniechania” biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

 

W dokumencie braci Sekielskich jest mowa o ofiarach księdza Arkadiusza Hajdasza z Pleszewa w diecezji kaliskiej. Biskup Janiak co najmniej od 2016 r. wiedział o pedofilskich skłonnościach duchownego, ale nie powiadomił o tym watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Zareagował dopiero trzy lata później, gdy Sekielscy pracowali już nad filmem, a jedna z ofiar księdza powiadomiła prokuraturę w Pleszewie i wszczęte zostało śledztwo.

„Nie mam wątpliwości, że oświadczenia prymasa Polaka nie byłoby, gdyby nie nastrój społeczny w Polsce. Ale doceniam jego ruch – prymas postawił się frakcji radiomaryjnej, z którą związany jest biskup Edward Janiak. Nie wiem, co zrobi Watykan, czy zareaguje i kiedy. Ta sprawa to dla mnie test na wiarygodność Kościoła. Chciałbym się pozytywnie rozczarować” – skomentował w rozmowie z „GW” Artur Nowak, prawnik, który reprezentuje ofiary księdza Hajdasza.

bt

Źródło: YouTube, wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
ZwinkaMajaZbyszekPredatorPaweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

A ludek Boży modli się nadal za zdrowie Prezesa, Tłuściocha z Torunia, Jędraszewskiego i dalej pomstuje na LGBT, Żydów, uchodźców. Kanalie. Dopóki nie powstanie w Polsce prawdziwie demokratyczny rząd, katolsko-pisowska hołota będzie się nadal szarogęsić. No, chyba, że po pandemii ludzie dojdą do wniosku, że z Panem Bogiem można też rozmawiać bezpośrednio, bez kontaktu z sukienkowymi i że są oni najzwyczajniej niepotrzebni. Jak inaczej rozumieć, że 95% społeczeństwa deklaruje się jako wierzące, a zaledwie 40% regularnie uczęszcza na msze?

Wyznawca prawdziwej prawdy i sprawiedliwej sprawie
Wyznawca prawdziwej prawdy i sprawiedliwej sprawie

Kiedy Polacy rozliczą kościelną bandę?

Jantar
Jantar

A w wywiadzie Marek Sekielski opowiadał, jak pojawił się u niego „inwestor” gotów do opłacenia filmu dokumentalnego o SKOK-ach i jak prosił Sekielskiego o usunięcie z filmu o pedofilii wszelkich informacji o biskupie Janiaku, bo „to taki wspaniały człowiek jest”. Sekielski odpowiedział, że mają już fundusze na dokument o SKOK-ach, ale ustalił z „inwestorem”, że będą w kontakcie. Minęło ileś miesięcy i „inwestor” zapadł się pod ziemię. Jak to można odebrać? Nie zdziwiłabym się wcale, gdyby kościelni hierarchowie do spółki z pisowcami próbowali podstawiać faceta z ofertą. A nóż Sekielscy się skuszą i zgodzą się na finansowanie dokumentu o SKOK-ach… Czytaj więcej »

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Szanowny księże pełnomocniku,
To bardzo chwalebne że ksiądz zawiadomi Watykan – ale czy trzeba było z tym czekać till the shit hits the fan? (Bardzo dobre amerykańskie powiedzenie, warte przeniesienia do języka polskiego)

Paweł
Paweł

Ale my już mamy takie powiedzenie: „Szambo wyje….ło.”

Zwinka
Zwinka

Mamy dokładnie takie samo powiedzonko o g*wnie, które trafiło w wentylator.

Rafał P
Rafał P

To wystąpienie „prymusa” jest zwykłą hipokryzją. Co, do diabła, on o tym nie wiedział, i dopiero z drugiego filmu Sekielskich dowiedział się, jakim szambem zarządza? Na pokrzywdzonych chce nakładać obowiązek zgłaszania zbrodni kleruchów? I niech nie pieprzy, że większość księży jest porządna. Goowno prawda. Oni wszyscy doskonale wiedzą, jaki syf tam panuje. Pomijając „Sodomę” opisującą watykańskie piekiełko, gdzie wg. szacunków jest 80% zboków, mamyy i informacje o syfie polsko-katolickim. Co, on nie czytał, pewnie nawet nie słyszał o książce R.Kotlińskiego „Byłem księdzem”? Jeśli wpisać w wyszukiwarce „pedofilia w kościele”, to wyrzuca ponad 3,5 mln wyników. Ale nie tylko on udaje… Czytaj więcej »

Mira
Mira

Potepiaja LGBT a maja sami swoją mafie lawendowa homoseksualistów między sobą że nawet inni nowicjusze muszą się zamykać na klucz. Hipokryci kryminalisci

Predator
Predator

Wiarygodność kościoła została podeptana w chwili powstania tej instytucji, od początku ta sekta manipulowała ludzmi i ich wykorzystywała i będzie to robiła dalej puki się głupcy nie obudzą

Zbyszek
Zbyszek

To mniej więcej tak jakby Sasin zawiadomił Prezesa, że Morawiecki kłamie.

Maja
Maja

Mam nadzieję, że kropla drąży skałę. Ja w naprawę Koscióła nie wierzę. Nie wierzę też, że rządzona przez niejakiego Ziobrę prokuratura pociągnie do odpowiedzialności seksualne bestie w sutannach i tych, którzy ich kryli. Jedyne, w co wierzę, to masowe opustoszenie kościołów i niedawanie im kasy na tacę.