Po premierze najnowszego dokumentu Sekielskich prymas Polski zawiadamia Watykan o zaniechaniach bp kaliskiego Janiaka

Prymas Polak w sprawie Dymera: "przykro mi, że nie sprostałem oczekiwaniom osób pokrzywdzonych"

„Film „Zabawa w chowanego”, który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży – powiedział arcybiskup Wojciech Polak. Prymas Polski nagrał specjalne oświadczenie, które umieszczono na YouTube.

 

Wymienił sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin: – „Brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne” – stwierdził abp Polak.

„Jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży zwracam się poprzez nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu prioprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania” – powiedział prymas Polski. Chodzi o „zaniechania” biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

 

W dokumencie braci Sekielskich jest mowa o ofiarach księdza Arkadiusza Hajdasza z Pleszewa w diecezji kaliskiej. Biskup Janiak co najmniej od 2016 r. wiedział o pedofilskich skłonnościach duchownego, ale nie powiadomił o tym watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Zareagował dopiero trzy lata później, gdy Sekielscy pracowali już nad filmem, a jedna z ofiar księdza powiadomiła prokuraturę w Pleszewie i wszczęte zostało śledztwo.

„Nie mam wątpliwości, że oświadczenia prymasa Polaka nie byłoby, gdyby nie nastrój społeczny w Polsce. Ale doceniam jego ruch – prymas postawił się frakcji radiomaryjnej, z którą związany jest biskup Edward Janiak. Nie wiem, co zrobi Watykan, czy zareaguje i kiedy. Ta sprawa to dla mnie test na wiarygodność Kościoła. Chciałbym się pozytywnie rozczarować” – skomentował w rozmowie z „GW” Artur Nowak, prawnik, który reprezentuje ofiary księdza Hajdasza.

bt

Źródło: YouTube, wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
16 maja 2020 14:44

A ludek Boży modli się nadal za zdrowie Prezesa, Tłuściocha z Torunia, Jędraszewskiego i dalej pomstuje na LGBT, Żydów, uchodźców. Kanalie. Dopóki nie powstanie w Polsce prawdziwie demokratyczny rząd, katolsko-pisowska hołota będzie się nadal szarogęsić. No, chyba, że po pandemii ludzie dojdą do wniosku, że z Panem Bogiem można też rozmawiać bezpośrednio, bez kontaktu z sukienkowymi i że są oni najzwyczajniej niepotrzebni. Jak inaczej rozumieć, że 95% społeczeństwa deklaruje się jako wierzące, a zaledwie 40% regularnie uczęszcza na msze?

Wyznawca prawdziwej prawdy i sprawiedliwej sprawie
Wyznawca prawdziwej prawdy i sprawiedliwej sprawie
16 maja 2020 14:46

Kiedy Polacy rozliczą kościelną bandę?

Jantar
Jantar
16 maja 2020 15:00

A w wywiadzie Marek Sekielski opowiadał, jak pojawił się u niego „inwestor” gotów do opłacenia filmu dokumentalnego o SKOK-ach i jak prosił Sekielskiego o usunięcie z filmu o pedofilii wszelkich informacji o biskupie Janiaku, bo „to taki wspaniały człowiek jest”. Sekielski odpowiedział, że mają już fundusze na dokument o SKOK-ach, ale ustalił z „inwestorem”, że będą w kontakcie. Minęło ileś miesięcy i „inwestor” zapadł się pod ziemię. Jak to można odebrać? Nie zdziwiłabym się wcale, gdyby kościelni hierarchowie do spółki z pisowcami próbowali podstawiać faceta z ofertą. A nóż Sekielscy się skuszą i zgodzą się na finansowanie dokumentu o SKOK-ach w zamian za wymazanie informacji o biskupie. No i pewnie facet miał mieć głos decyzyjny w sprawie filmu o SKOK-ach – myślę tu o docieraniu do dokumentów i ludzi, a także później o prawach emisyjnych / publikacji w serwisach video w internecie. Czyli inaczej mówiąc, obstawiam, że podesłali faceta, żeby zablokował obydwa filmy, które są nie na rękę PiS-owi i kościołowi.

A dodać jeszcze trzeba, że film Sekielskich ma premierę akurat w 100-ą rocznicę urodzin JP2, kiedy TVP funduje nam 3-y dniowy maraton poświęcony papieżowi, kościołowi i religii. Idealne zgranie w czasie 🙂

Jacek Doliński
Jacek Doliński
16 maja 2020 16:38

Szanowny księże pełnomocniku,
To bardzo chwalebne że ksiądz zawiadomi Watykan – ale czy trzeba było z tym czekać till the shit hits the fan? (Bardzo dobre amerykańskie powiedzenie, warte przeniesienia do języka polskiego)

Paweł
Paweł
17 maja 2020 06:23

Ale my już mamy takie powiedzenie: „Szambo wyje….ło.”

Zwinka
Zwinka
17 maja 2020 12:14

Mamy dokładnie takie samo powiedzonko o g*wnie, które trafiło w wentylator.

Rafał P
Rafał P
16 maja 2020 17:16

To wystąpienie „prymusa” jest zwykłą hipokryzją. Co, do diabła, on o tym nie wiedział, i dopiero z drugiego filmu Sekielskich dowiedział się, jakim szambem zarządza? Na pokrzywdzonych chce nakładać obowiązek zgłaszania zbrodni kleruchów? I niech nie pieprzy, że większość księży jest porządna. Goowno prawda. Oni wszyscy doskonale wiedzą, jaki syf tam panuje. Pomijając „Sodomę” opisującą watykańskie piekiełko, gdzie wg. szacunków jest 80% zboków, mamyy i informacje o syfie polsko-katolickim. Co, on nie czytał, pewnie nawet nie słyszał o książce R.Kotlińskiego „Byłem księdzem”? Jeśli wpisać w wyszukiwarce „pedofilia w kościele”, to wyrzuca ponad 3,5 mln wyników.
Ale nie tylko on udaje głupka. Takimi są miliony owiec i baranów chodzących do kościoła i wspierających tę czarną mafię.

Mira
Mira
17 maja 2020 02:15

Potepiaja LGBT a maja sami swoją mafie lawendowa homoseksualistów między sobą że nawet inni nowicjusze muszą się zamykać na klucz. Hipokryci kryminalisci

Predator
Predator
17 maja 2020 08:54

Wiarygodność kościoła została podeptana w chwili powstania tej instytucji, od początku ta sekta manipulowała ludzmi i ich wykorzystywała i będzie to robiła dalej puki się głupcy nie obudzą

Zbyszek
Zbyszek
17 maja 2020 08:55

To mniej więcej tak jakby Sasin zawiadomił Prezesa, że Morawiecki kłamie.

Maja
Maja
17 maja 2020 09:52

Mam nadzieję, że kropla drąży skałę. Ja w naprawę Koscióła nie wierzę. Nie wierzę też, że rządzona przez niejakiego Ziobrę prokuratura pociągnie do odpowiedzialności seksualne bestie w sutannach i tych, którzy ich kryli. Jedyne, w co wierzę, to masowe opustoszenie kościołów i niedawanie im kasy na tacę.