Po Westerplatte pora na „postulaty”. Ministerstwo Kultury domaga się zwrotu „tablic sierpniowych”

Duda chce wtargnąć do ECS i zabrać z niego tablice z postulatami „Solidarności”. Czego w końcu nie zrobi się, aby zabłysnąć w mediach

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku nie daje spać po nocach obecnej władzy. Zostało uznane za przyczółek niepokornych obywateli, nie poddało się woli panujących, więc trzeba je zniszczyć i zminimalizować jego znaczenie. Już cofnięto częściowo rządowe dotacje, a „Solidarność” odebrała Centrum prawo posługiwania się logotypem związku. Stąd pomysł utworzenia Instytutu Dziedzictwa Solidarności, które będzie działać w kontrze do ECS i pokaże „prawdziwą” historię „Solidarności”.

 

Stąd też teraz walka o Tablice z 21 postulatami, które są symbolem wydarzeń 1980 roku. Narodowe Muzeum Morskie, podległe ministrowi Glińskiemu i jego Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zażądało ich zwrotu, tłumacząc, że są one jakoby własnością właśnie tej instytucji. Odmienne zdanie na ten temat ma Maciej Grzywaczewski, działacz „Solidarności” w 1980 r. i były dyrektor telewizyjnej Jedynki. Jeśli tablice są własnością muzeum to powinno ono „dysponować aktem kupna lub darowizny, a takiego nie posiada”.

Grzywaczewski przypomina też, że autorami tablic był on i Arkadiusz „Aram” Rybicki. Mówi, że „w odróżnieniu od dokumentów związkowych były naszym pomysłem i miały służyć poinformowaniu mieszkańców Gdańska i Polski, czego domagają się strajkujący stoczniowcy. Były naszym dziełem. Jako dyrektor biura „Solidarności” przekazywałem je na wystawę do Muzeum Morskiego i nie było mowy o przenoszeniu lub sprzedaży. W sensie prawnym są nadal własnością wdowy po „Aramie” i moją”.

 

Również dla Sławomira Rybickiego żądania Narodowego Muzeum Morskiego są nie do przyjęcia. Nie ukrywa, że jego brat był bardzo mocno zaangażowany w budowę ECS i bardzo zależało mu, by te tablice „znajdowały się w miejscu, w którym mogą oglądać je wszyscy i nikt nie będzie miał obawy, że z powodów politycznych zostanie wyproszony” czyli właśnie w jego wymarzonym ECS.

Nie łudźmy się, tłem decyzji przeniesienia tablic są tylko względy polityczne. Trzeba dowalić ESC, trzeba zniszczyć to Centrum, podporządkować je pisowskiej wizji, zgodnej z tą, którą usiłuje władza wnieść na piedestały „swoich” bohaterów oraz manipulować społeczeństwem własną wersją historii. Nie tylko ESC jest pod lupą partii rządzącej. Również Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, Westerplatte czy Muzeum II Wojny Światowej. W obecnej Polsce nie ma miejsca dla takich instytucji, bo przeszkadzają partii rządzącej w utrwalaniu swojej władzy, nie pozwalają na kreowanie obrazu Polaka Patrioty w wersji PiS, więc… trzeba je wykończyć i tyle.

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
styropianAndaHerodAntypisantyuzurpatorJacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek Doliński
Jacek Doliński

Historia zatoczyła koło. Trzeba te tablice jeszcze raz ukryć, jak w grudniu ‘81!

antyuzurpator
antyuzurpator

Jeśli kaczyści z glińskim je dorwą, pewnie umieszczą w jakimś magazynie (jako jedyny w nim eksponat) „w oczekiwaniu na przygotowanie godnego miejsca dla ich wyeksponowania”. Zupełnym przypadkiem tuż obok magazynu będzie jakieś składowisko odpadów. Całkowicie przypadkowo na tym składowisku wybuchnie pożar w środku nocy i oczywiście szybko przerzuci się na magazyn glińskiego, mimo że to będzie pod wiatr. W ten oto „techniczny” sposób „techniczny premier” rozwiąże sobie problem tablic.

HerodAntypis
HerodAntypis

Jak IPN popracuje jeszcze nad historią Polski to odkryją że to sam LK lub drugi bękart otrzymał 10 przykazań na górze Toruń i zażądają od Żydów zwrotu tablic Mojżeszowych.

Anda
Anda

Byłam w ECS. To naprawdę pod każdym względem wspaniała placówka, za której istnienie jestem wdzięczna. Powstała późno i nie zdołała zapobiec wszystkim kaczyńskim kłamstwom o Solidarności i obaleniu komuny, ale teraz pięknie prostuje te wszystkie brednie, które deazawuują prawdziwych bohaterów: Wałęsę, Mazowieckiego, Kuronia, Frasyniuk,a Bujaka, Michnika, Walentynowicz (w przeciwieństwie do Pisiorów nie zamazuje roli osoby z innego obozu politycznego) i wielu innych,
Zamach na tablice z postulatami to zwyczajne złodziejstwo.

styropian
styropian

Pisuarskie dupki, niszczyciele zawłaszczający siłą wszystko co jeszcze jest do zabrania i pprzerobienie na pisuarskie treści.