Po wprowadzeniu pisowskiej reformy leki drożeją, a aptek coraz mniej

Po raz czwarty rząd PiS podnosi ceny leków dla dzieci po przeszczepach

Dokładnie 100 dni od wprowadzenia przez PiS ustawy „apteka dla aptekarza” okazuje się, że aptek ubywa, a lekarstwa podrożały. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uważa, że rząd PiS wprowadził „najbardziej przeregulowany i restrykcyjny model rynku aptecznego”.

Według oficjalnych danych, systematycznie zmniejsza się w Polsce liczba aptek. W lipcu do wojewódzkich inspekcji farmaceutycznych złożono tylko jeden na całą Polskę wniosek o otwarcie nowej apteki. Przed wejściem w życie pisowskiej nowelizacji takich wniosków składano średnio 105 miesięcznie. Jak podaje ZPP, co miesiąc 82 apteki znikają z mapy Polski.

„W pracach nad regulacją ostrzegaliśmy, że przyniesie ona spadek liczby aptek, a więc spadek dostępności leków dla pacjentów oraz wzrost cen leków. Pierwsze tego oznaki już się pojawiają” – uważa Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Z danych PEX Pharma Sequence wynika, że od czerwca do sierpnia 2017 r. ceny leków bez recepty wzrosły o 4,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, a leków nierefundowanych wydawanych na receptę o rekordowe 6,4 proc. – „Ten wzrost, choć bardzo wysoki, byłby jeszcze wyższy, gdyby nie był amortyzowany zwiększoną liczbą otwartych aptek w połowie roku, związaną ze spodziewanym zabetonowaniem rynku, ale z czasem ten bodziec ulegnie osłabieniu” – powiedziała dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Będzie więc jeszcze gorzej…

ZPP dodaje, że niektóre z postulatów PiS-u przy wprowadzaniu tej ustawy były niewykonalne już na starcie. Cel w postaci repolonizacji aptek i wyrwania ich z rąk obcego kapitału od początku brzmiał demagogicznie. Przed uchwaleniem zmian w prawie, 96 proc. aptek w kraju już należało do polskich przedsiębiorców.
(Źródło: se.pl)

jp

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Po wprowadzeniu pisowskiej reformy leki drożeją, a aptek coraz mniej"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka

A co nie podrożało ?

jacek

Honor… bardzo staniał.

shaq

Dokładnie, przecież w Polsce mamy gwałtowny, acz nierozgłaszany przez instytucje rządowe, wzrost inflacji. Żywność, elektryczność, opłaty – to wszystko za pis poszło ostro do góry.

jacek

Już sama nazwa ustawy głosi komu robi dobrze.