Po wprowadzeniu pisowskiej reformy leki drożeją, a aptek coraz mniej

Ministerstwo Zdrowia na bakier z prawem?

Dokładnie 100 dni od wprowadzenia przez PiS ustawy „apteka dla aptekarza” okazuje się, że aptek ubywa, a lekarstwa podrożały. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uważa, że rząd PiS wprowadził „najbardziej przeregulowany i restrykcyjny model rynku aptecznego”.

Według oficjalnych danych, systematycznie zmniejsza się w Polsce liczba aptek. W lipcu do wojewódzkich inspekcji farmaceutycznych złożono tylko jeden na całą Polskę wniosek o otwarcie nowej apteki. Przed wejściem w życie pisowskiej nowelizacji takich wniosków składano średnio 105 miesięcznie. Jak podaje ZPP, co miesiąc 82 apteki znikają z mapy Polski.

„W pracach nad regulacją ostrzegaliśmy, że przyniesie ona spadek liczby aptek, a więc spadek dostępności leków dla pacjentów oraz wzrost cen leków. Pierwsze tego oznaki już się pojawiają” – uważa Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Z danych PEX Pharma Sequence wynika, że od czerwca do sierpnia 2017 r. ceny leków bez recepty wzrosły o 4,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, a leków nierefundowanych wydawanych na receptę o rekordowe 6,4 proc. – „Ten wzrost, choć bardzo wysoki, byłby jeszcze wyższy, gdyby nie był amortyzowany zwiększoną liczbą otwartych aptek w połowie roku, związaną ze spodziewanym zabetonowaniem rynku, ale z czasem ten bodziec ulegnie osłabieniu” – powiedziała dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Będzie więc jeszcze gorzej…

ZPP dodaje, że niektóre z postulatów PiS-u przy wprowadzaniu tej ustawy były niewykonalne już na starcie. Cel w postaci repolonizacji aptek i wyrwania ich z rąk obcego kapitału od początku brzmiał demagogicznie. Przed uchwaleniem zmian w prawie, 96 proc. aptek w kraju już należało do polskich przedsiębiorców.
(Źródło: se.pl)

jp

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
shaqjacekZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

A co nie podrożało ?

jacek
jacek

Honor… bardzo staniał.

shaq
shaq

Dokładnie, przecież w Polsce mamy gwałtowny, acz nierozgłaszany przez instytucje rządowe, wzrost inflacji. Żywność, elektryczność, opłaty – to wszystko za pis poszło ostro do góry.

jacek
jacek

Już sama nazwa ustawy głosi komu robi dobrze.