Początek i koniec małżeństwa w USC?

Początek i koniec małżeństwa w USC?

Marek Dyduch w imieniu Klubu Lewicy złożył w Sejmie projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Projekt przewiduje, że: „Rozwodu, który jest za zgodą obu stron, mógłby udzielać urząd stanu cywilnego” – czytamy na polsatnews.pl

 

Wnioskodawcy tłumaczą, że w ich projekcie chodzie o przeniesienie: „części spraw o rozwód z drogi sądowego postępowania cywilnego na drogę postępowania administracyjnego prowadzonego przez kierownika urzędu stanu cywilnego”.

Swój wniosek Dyduch tłumaczy, że skoro umowa zawarcia związku małżeńskiego dobywa się w urzędzie stanu cywilnego to i rozwód, który odbywa się za zgodą obu stron, powinien być możliwy do przeprowadzenia przez ten sam urząd.

 

Zdaniem posła korzyścią z wprowadzenia takiego rozwiązania byłoby przyspieszenie rozwodów i „odblokowanie sądów”. „Sądy są zatłoczone i te sprawy się teraz toczą latami, a można to usprawnić. Jak przychodzą dwie strony, które wyrażają wolę w urzędzie stanu cywilnego o zawarciu małżeństwa, to dlaczego nie mogą takiego samego oświadczenia złożyć o rozwodzie, jeśli obie strony się na to godzą” – stwierdził Dyduch

Zostań patronem KODUJ24.PL

Co sądzicie o takim pomyśle?

/as/

Źródło: polsatnews.pl

 

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria
2 grudnia 2020 15:01

Pomysł doskonały, ale trzeba go dopracować. Strony chcace rozwieść się w ten sposób powinny wcześniej aktem notarialnym zgodzić się co do podzialu majątku i sprawowania pieczy rodzicielskiej. Mając ten akt moglyby złożyć zgodny wniosek w USC, a jeśli bylby on poprawny formalnie rozwód móglby być orzeczony nawet bez udzialu stron.

Ryszard
Ryszard
3 grudnia 2020 12:40

Aż się zdziwi Dyduch i inni jak Kościół, Rydzol i ich partyjne przybudówki pozwolą na taki manewr. I przypominam, że jeszcze za komuny rozwody były we właściwości sądów rejonowych, demokratyczna Polska pod naciskiem KoKatu przeniosła je do Okręgów, by ludziom (np. ze wsi) życie utrudnić.

Franciszek
Franciszek
3 grudnia 2020 13:03

Bardzo dobry pomysł’