Pod parasolem Gowina roi się od ciemnych interesów

Internauta do Gowina: „Przechodząc z PO do PiS, podniósł pan średnią IQ w obu partiach”

Jak ujawnił Wprost, 247 tysięcy złotych ministerialnego grantu dostała fundacja InnWarmia, która powstała ledwie tydzień przed ogłoszeniem konkursu „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”. Tygodnik ustalił, że w zespole oceniającym projekty, były cztery osoby blisko związane z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem.

Wcześniej resort oficjalnie zapewniał, że żadna z osób, które przyznawały granty w ramach tego konkursu nie była związana z żadną partią koalicji rządzącej. Tymczasem, według ustaleń tygodnika fakty przeczą temu.

„Wprost” dowodzi, że komisją konkursową kierowali ludzie bliscy ministrowi Gowinowi, związani z jego partią. Mało tego, byli też powiązani z prezesem fundacji InnWarmia, która otrzymała grant. Z kolei, przewodniczącym komisji, konkursowej, był Michał Wypij – pracownik gabinetu politycznego ministra Gowina i prezes partii Porozumienie w Olsztynie.

Drugim ekspertem, oceniającym projekty był Ryszard Adamczak, który w 2014 roku startował do wyborów do Europarlamentu z listy Polski Razem, czyli poprzedniej partii Jarosława Gowina.

Trzeci ekspert, to Kamil Bortniczuk, były dyrektor biura w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ostatnich wyborach znalazł się na liście wyborczej PiS w Opolu – pisze „Wprost”.

Kolejną osobą, która oceniała zgłoszenia do konkursu, był Jan Strzeżek, członek zarządu krajowego partii Porozumienie i asystent polityczny Jarosława Gowina. Jakby tego było mało tygodnik ustalł, że istnieją również powiązania pomiędzy przewodniczącym komisji i założycielem fundacji, która powstała tydzień przed ogłoszeniem konkursu i została zasilona kwotą 247 980 złotych. Co na to „strony”?

„Z panem Michałem Wypijem znam się z racji mojej działalności społecznej. Dodatkowo pana Michała widuję na meczach Stomilu Olsztyn” – wyjaśniał redakcji Radosław Wojnowski, prezes InnWarmia.

Najwyraźniej opamiętanie przyszło dopiero w drugiej edycji konkursu – też nie wolnej od określonych powiązań – o czym pisaliśmy w publikacji pt. Gowin przyznał swoim ponad 236 tys. zł dotacji. O konflikcie interesów nie chce słyszeć.”

Tam nazwiska osób związanych z Jarosławem Gowinem i jego partią „wyparowały” ze składu komisji, co ostro skomentował poseł PO Krzysztof Brejza. „To świadczy o tym, że komisja mogła być potraktowana jako organ partii Porozumienie” – powiedział polityk.

/p/

Źródło: Onet.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
magdalenaMaciek123454321Zwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

A suweren cieszy się i klaszcze w rączki: „No, może i są złodziejami. No, może i są nawet większymi złodziejami od wszystkich poprzedników. Ale odpalają nam działkę i za to ich kocham”… Oto jak wygląda dobrozmianowa „odnowa moralna”. Niżej upaść już się nie da.

Maciek123454321
Maciek123454321

Zwinko, DA SIĘ!! Zapewniam Cię, że się da. Niżej jest szambo. PiS prostą drogą zmierza do szamba. Ale stamtąd wyjścia już nie ma. Na całe szczęście… Prawdę mówiąc nic mnie już nie dziwi.

Maciek123454321
Maciek123454321

Bardzo smutną konkluzję usłyszałem dziś w rozmowie Mikołaja Lizuta z prof. Radosławem Markowskim z SWPS. Okazuje się, że naszego społeczeństwa nie ruszyło naruszanie Konstytucji, demolka Trybunału Konstytucyjnego, dewastacja Służby Cywilnej, ustawa podsłuchowa, nawet gwałtownie pogarszające się stosunki z Unią Europejską, pis-owskie przepychanie ustaw na rympał, masowe protesty z lipca ubiegłego roku, demolka sądów, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego nie zrobiły na nas wrażenia. Cóż zatem ruszyło nasz kochany narodek? Otóż KASA. Notowania PiS poleciałyby prawdopodobnie również w przypadku dużego pogorszenia się sytuacji gospodarczej. Oto, co nas obchodzi. W dupie mamy demokrację, byle trzosik pełny był. Diagnoza chyba prawidłowa, ale… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

Dokładnie tak jest, Maćku. Mam przyjaciół w „kołach zbliżonych do kół zbliżonych” i wiem, że tak to właśnie wygląda. Państwo prawa, jako monteskiuszowska zasada trójpodziału władz to dla suwerena+ czysta abstrakcja, ruszyła go dopiero zagarniana kasa …Ale jak dostanie nową działkę, przełknie wszystko i nawet największy ekskrement .nie utknie mu w przełyku. A właśnie pisiorstwo zaczyna bałakać o zmianie konstytucji. no bo oczywiście Polacy tego chcą. A chodzi o to, aby mieć WŁASNĄ konstytucję, której nareszcie będzie można przestrzegać. Odkrawanie węgierskiego salami ( przypominam, to mięso z osła) trwa…Kiepsko to wygląda.

magdalena
magdalena

Gdy powróci demokracja interesami p. Gowina powinna się zająć CBA, CBŚ, NIK, a najlepiej wszystkie razem i rozliczyć go z każdej złotówki grantów które dał kolesiom. Smutne jest to że ludzi rusza tylko kasa, tak to jest w biednych społeczeństwach gdzie 90% ludzi ledwo wiąże koniec z końcem. Dla wielu z nas ważna jest demokracja co było widać np. podczas czarnych marszów, ludzie się obudzą tak jak 30 lat temu w czasach PRL.