Podhale płacze…

Podhale płacze…

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” rozmawiali z Góralami o ich sytuacji teraz, gdy objęci lockdownem, tracą grunt pod nogami. Sytuacja na Podhalu jest tragiczna…

Gerard Wolski, właściciel firmy taksówkarskiej, kilku apartamentów do wynajęcia i kredytu do spłacenia. Od rządu dostał 5 tys. zł bezzwrotnej pożyczki i 3 razy po 2 tys. zł postojowego. Gdy zaczynała się pandemia banki podeszły ze zrozumieniem do jego kłopotów i były skłonne do zawieszenia rat. Dzisiaj już nie są wyrozumiałe. Również ZUS nie zamierza zawiesić mu składek ze względu na złą sytuację w firmie. Na pomoc z kolejnej tarczy się nie załapuje, bo nie spełnia warunków.

 

Ludziom brakuje na jedzenie. Ok 200 osób korzysta już z darmowej jadłodajni i paczek żywnościowych.

Młody chłopak stracił pracę i chciał popełnić samobójstwo. Chciał się podpalić podczas Pucharu Świata.

Była kelnerką i została zwolniona. Jak mówi, „Na Podhalu jest podział: na przedsiębiorców i na tych, którzy dostali grosze. Znam hotel, który dostał miliony od państwa i miał za to nie zwalniać pracowników. Ale kadrowa kazała pokojowym, kelnerkom i kucharkom podpisywać ciche lojalki, że na czas zamknięcia turystyki godzą się na 400 złotych pensji. Ludzie się godzili. Lepiej mieć cztery stówy w kieszeni niż nic nie mieć”.

Nie gram, nie rozwożę oscypków, nie mogę wynająć pokoi turystom. Nie pozwolili mi pracować, a nie zwolnili z rachunków i nie dali kasy, żeby dzieciom niczego nie zabrakło. Żyjemy dzięki pensji żony, choć i ona ma wypłatę o 20 procent mniejszą. Żadnych luksusów nie kupujemy, żadnej pizzy, kebabu na telefon, tylko podstawy”.

Elżbieta Porębska-Mędoń z Białego Dunajca prowadzi pensjonat bezglutenowy. Dzisiaj z  Tarczy nic jej się nie należy, bo zatrudnia pracowników tylko sezonowo. Z goryczą mówi, „Zeszłego lata nawet nie miałam pracowników na sezon, bo przyjechała garstka gości. Córka po medycynie piekła mi chleby. Syn stał na zmywaku. Mama obierała ziemniaki. Ja gotowałam. Poplecznicy Dudy mówią tu teraz, że jakoś przeżyjemy. Pytam się, k…, jak?”.

 

Na Podhalu cisza i tylko bieda zagląda ludziom w oczy. I tylko rachunki trzeba płacić w terminie. Prąd, ogrzewanie, abonament radiowo-telewizyjny, na ZAIKS, koncesja na alkohol, zaciągnięte wcześniej kredyty…

Teraz ci, co głosowali na PiS budzą się, bo „jak słyszą w wiadomej telewizji, że rząd ciężarówkami wiezie im pieniądze, to ich skręca. Nie zobaczymy tych pieniędzy, przejmą je urzędy. Góral niegłupi i to wie”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Jak mówi Piotr Zygarski, współwłaściciel hotelu PRL „Rzemieślnik” w Zakopanem, „Dziś Podhale przechodzi rewolucję umysłową, bo rząd ich rozczarował. Nie będę ukrywał, jestem antypisowcem. Cieszyłem się, kiedy od moich pracowników, którzy głosowali na Dudę, dostawałem świąteczne SMS-y z pięcioma i trzema gwiazdkami, nawiązujące do strajku kobiet. Jedna z pań w kuchni, która była zagorzałą zwolenniczką partii rządzącej, napisała do mnie: „Wesołych Świąt. Jebać PiS”. Ludziom pozmieniało się w głowach. Widzą, że PiS to kolesiostwo i nabijanie kasy. Nie słyszałem, żeby Obajtek z Orlenu zrezygnował ze 100-tysięcznego wynagrodzenia. Nie słyszałem, żeby któraś z państwowych firm obcięła wynagrodzenie pracownikom, na przykład Tauron i Geotermia. A posłowie mniej zarabiają? Dali sobie podwyżki. Zostaną z tego kiedyś rozliczeni!”.

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
25 stycznia 2021 10:46

Ja się pytam gromkim głosem – KTO ROBI TE WSZYSTKIE SONDAŻE POPULARNOŚCI?!?!?!?! To jest naprawdę niemożliwe, żeby skurwysyny miały 33% poparcia. Zdaje się, że sondażownie wzięły sobie wolne, zamiast porozglądać się za nowym pakietem ankietowanych. Kto z was wierzy jeszcze w te 33% poparcia dla pisu?

Marek
Marek
25 stycznia 2021 11:58

Ja wierzę. Ulega pan typowo ludzkiemu wierzeniu, że przedstawione sytuacje odnoszą się do ogółu, podczas gdy są to zawsze przypadki pojedynczych osób. Ponieważ jest ich wiele (z jednostkowego punktu widzenia) człowiek ulega wrażeniu, że przekłada się to na miliony głosujących. Nie przekłada się.
Zawsze też są inne czynniki. Ludzie mówią dzisiaj jedno a w dniu wyborów i tak głosują na pis bo „ksiądz każe”, bo „opozycja jest gorsza”, bo „emigranci”, bo „gender i LGBT”. I mogą sobie dzisiaj narzekać, ale w ich mniemaniu i tak nie mają lepszej oferty. A nie mają jej głównie dlatego, że jej nie widzą i nie chcą widzieć. Dlatego pis tak dba o propagandę i tyle na nią łoży (więcej niż na aparat represji).
Łatwo jest oceniać nierzetelność i fałszowanie danych przez ośrodki badające, nie zważając, że to też jest na rękę faszystom z pis i kk, bo podważa zaufanie do całej nauki.

Nie twierdzę przy tym, że w dniu wyborów pis nie będzie fałszował. Jak najbardziej będzie, ale nie tak ordynarnie jak łukaszenka i przeważnie subtelnymi metodami, takimi jak w ostatnich „wyborach” prezydenckich.

Last edited 1 miesiąc temu by Marek
smętek
smętek
25 stycznia 2021 17:56

Proszę powstrzymywać emocje. Sondaże oddają naszą rzeczywistość. Musimy się pogodzić z tym, że żyjemy w kraju gdzie większość obywateli nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Dostawcami wiadomości wszelkich jest TVP, telewizja muchomora i księża.

daroo
daroo
25 stycznia 2021 11:03

A górale jak zwykle „poszkodowani” Kolega wrócił z Zakopanego i mówi że mają pootwierane knajpy i kwatery bez problemu też można wynająć milicja ich nie ściga bo to sami swoi i nie wypada , a mordy drą w niebogłosy jak to im się krzywda dzieje jak zwykle zresztą. Chcieli PiSu?- to mają, I mogę się założyć że w następnych wyborach też zagłosują za tą bandą 😐

Zbyszek
Zbyszek
25 stycznia 2021 11:06

Górale! Obudźcie się ! To wasza Partia, oni nie śpią, tyrają za grosze po 18 godzin na dobę, żeby dać wam 500+ i inne, bardzo hojne programy socjalne! Wychodzicie masowo na ulice zamanifestowac lojalność i wierność wobec PARTII i Prezesa!

Chermes
Chermes
25 stycznia 2021 16:50
Reply to  Zbyszek

A o Dudusiu (czy jak mu tam?) nie zapomnijcie. Przecież on jeździ po waszych stokach i zostawia wam kupę forsy. 🙂