Pogrom sędziów na Śląsku

Zastępca Ziobry „podżega do niedopełnienia obowiązków” przez prokuratora w sprawie Srebrnej?

W prawdziwie ekspresowym tempie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro rozprawił się z sędziowskim środowiskiem na Śląsku. Za pośrednictwem faksu, w dniu wolnym od pracy, prawie hurtem odwołał kierownictwo Sądu Apelacyjnego w Katowicach, sądów okręgowych w Gliwicach i Katowicach, a także kilku sądów rejonowych. Przyczyn odwołania prezesów – zgodnie z obowiązującą od niedawna ustawą o sądach powszechnych – Ziobro nie podał.

W rezultacie w ramach tej czystki stanowiska stracili prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach Barbara Suchowska oraz wiceprezesi SA Marek Procek i Tomasz Ślęzak. Odwołano także prezesów sądów okręgowych w Gliwicach i Katowicach oraz sądów rejonowych w Tarnowskich Górach, Żorach, Dąbrowie Górniczej, Zabrzu i Sądu Rejonowego Katowice-Zachód.

„Zmiany kadrowe w wymiarze sprawiedliwości to wielka czystka, rzeź prezesów” – powiedział prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Krystian Markiewicz. – „Wymiana kilkunastu, czy kilkudziesięciu osób to przejaw wielkiej czystki. Można powiedzieć – rzezi prezesów w śląskim wymiarze sprawiedliwości, bardzo dobrym wymiarze sprawiedliwości, wbrew temu, co pisze Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie” – dodał.

Zmiany w śląskich sądach skomentował podczas wizyty w Sosnowcu wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. – „Działamy zgodnie z przepisami prawa. Jest ustawa o ustroju sądów powszechnych. Są przepisy, na podstawie których istnieje możliwość odwoływania i powoływania prezesów sądów. Chodzi o to, żeby usprawniać funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości” – tłumaczył bez mrugnięcia powieką wiceminister.

„Myślę, że nawet małych dzieci to nie przekonuje” – skomentował słowa wiceministra Markiewicz. – „Często słyszymy informacje, że prezesi nic nie mogą. Jeśli nic nie mogą, to proszę mi wytłumaczyć, dlaczego Ministerstwu Sprawiedliwości zależało tak bardzo, żeby mieć wpływ na to, kto jest, a kto nie jest prezesem. Jeśli prezesi nic nie mogą, to po co się ich wymienia nagle, jednego dnia?” – pytał prezes Iustitii.
(Źródło: Fakt)

/j/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
smętekantyuzurpator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
antyuzurpator
antyuzurpator

Kogo pisiate mogą bać się na Śląsku i muszą zawczasu przygotować aparat represji? – Górników.
Coś się szykuje. Pewnie coś z kopalniami. Obcinanie dotacji? Ograniczanie wydobycia, a więc zwolnienia pracowników? Likwidowanie kopalń?

smętek
smętek

To jest właśnie „hekatumba”. Dalsze przedsięwzięcia są przygotowane.