Polacy to naród antyklerykałów? Miażdżące dla Kościoła wyniki sondażu

Domagała określił się jako wierzący antyklerykał. Mówi o „mafijnych” rzeczach w Kościele

CBOS opublikował wczoraj sondaż nt. stosunku Polaków do Kościoła katolickiego. Okazuje się, że religijna instytucja cieszy się obecnie najgorszą renomą od 1993 r. Prawie połowa badanych, 47%, źle ocenia działania duchowieństwa.

Nieco mniej, bo 41%, ocenia działania Kościoła w pozytywny sposób.

Badanie wykazuje, że notowania kleru w ciągu 3 miesięcy spadły o 8 punktów proc.

Dodatkowo, z badania wynika, iż Kościół dobrze oceniają osoby o poglądach prawicowych, wyborcy PiS i Konfederacji, ludzie z wykształceniem podstawowym oraz mieszkańcy mniejszych miejscowości. Po drugiej, antyklerykalnej stronie sporu, znajdują się natomiast osoby najlepiej wykształcone, lewicowcy, zwolennicy KO i Szymona Hołowni (Polska 2050) oraz mieszkańcy dużych i średnich miast.

Badanie prowadzono od 30 listopada do 10 grudnia bieżącego roku na próbie 1010 mieszkańców Polski – wszyscy respondenci stanowili osoby pełnoletnie.


Nieco inne wyniki odnotowano w listopadowym badaniu sondażowym IBRIS dla „Rzepy”, z którego wynika, że „tylko” 32% Polaków ma negatywny stosunek do kleru.

A jaki jest wasz stosunek do działalności Kościoła katolickiego w Polsce?

Zostań patronem KODUJ24.PL

nt

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kimi
Kimi
18 grudnia 2020 08:55

Mój jest zdecydowanie negatywny. Ten ich język, ta nienawiść, hipokryzja i kłamstwa obrzydzają mnie. Tam już nie ma religii, tylko wielkie interesy i pazerność. Oraz pełne zblatowanie z władzą równie chciwą i kłamliwą.

Jantar
Jantar
18 grudnia 2020 11:54

Nie bez powodu Ordo Iuros ma nowy pomysł, jak zmusić Polaków do wiary i chodzenia do kościoła.

A nowy pomysł Ordo Iuris jest mianowicie taki, że przygotowują ustawę, którą zmuszą każdego ucznia i studenta do chodzenia na religię. Innymi słowy: chcą wprowadzić ustawowo obowiązkową religię dla każdego ucznia i studenta z maturą z religii włącznie, więcej godzin religii w ramach programu nauczania, obowiązkowe chodzenie do kościoła, obowiązkowe dokumenty od proboszcza przy składaniu na studia. Czarnek oczywiście bije pomysłowi wielkie brawa i w wywiadzie nazwał go „koniecznością religijnego wychowania Polaków, co jest obowiązkiem szkoły i uczelni”. Prezesowi OI nie podoba się, że uczniowie masowo rezygnują z religii – zwłaszcza w ostatnich latach pod rządami PiS. A zgodnie z tym, co podawał ostatnio Episkopat, spada generalnie liczba wiernych (dominicantes), przyjmujących komunię (comunicantes), chodzących do kościoła generalnie, ślubów kościelnych, bierzmowań, komunii, chrztów, a także liczby kleryków, wyświęcanych księży, zakonnic i zakonników. W związku z tym planują Polaków zmusić do bycia katolikiem.

jan
jan
18 grudnia 2020 18:42
Reply to  Jantar

brawo. zniechęcą pozostałych, nie „nawrócą ” nikogo i zdechną szybciej

Maciek123454321
Maciek123454321
12 marca 2021 07:57
Reply to  Jantar

Mordo Juryś może sobie pohukiwać. Ta mafijna organizacja finansowana przez amerykańskich hitlerowców albo rząd rosyjski, albo jedno i drugie, niedługo zostanie zdelegalizowana. Wystarczy przyjrzeć się ich dokumentom finansowym.

irena
irena
18 grudnia 2020 12:15

Jesli dzisiaj czytam wypowiedz ksiedza…..” nie masz pieniedzy na pogrzeb bliskiego bo 4 tys ci nie wystarcza …..to idz i pozycz !!! Jakie uczucie mna wstrzasa i jakie slowa cisna mi sie na usta ? Dawno zrezygnowalam z posrednikow ….sa obrzydliwi !!!

radiohead in rainbows
radiohead in rainbows
18 grudnia 2020 13:53

zdelegalizować jak najszybciej

Marek D
Marek D
19 grudnia 2020 09:39

Jak napisał Umberto Eco – cytuję w przybliżeniu – świat nie będzie lepszy, dopóki cegła spadająca z ostatniego burzonego kościoła nie walnie w łeb ostatniego księdza. Choć oczywiście wystarczy, gdy ludzie przestaną chodzić do kościoła. Skończą się datki, bycie księdzem przestanie być atrakcyjną synekurą, seminaria duchowne opustoszeją i po kilku latach problem rozwiąże się sam,