Policja użyła siły wobec protestujących. Politycy i eksperci nie zostawiają na funkcjonariuszach suchej nitki (film)

Policja użyła siły wobec protestujących. Politycy i eksperci nie zostawiają na funkcjonariuszach suchej nitki.

Strajk przedsiębiorców zorganizował kandydat na prezydenta Paweł Tanajno. Wydarzenie przyciągnęło wielu polityków opozycji (głównie KO), w tym m.in. senatora Jacka Burego i posłankę Klaudię Jachirę – oboje zostali zatrzymani.

Strajk przeciwko rządom PiS, apolityczny. Policja wyprowadza uczestników protestu. Bez podstawy prawnej. Nie mieli imienników. Nie poinformowali, dlaczego zatrzymują. Pokazałam legitymację. Szarpali mnie, naruszono immunitet. Przeżyje, wolność nie. Nie zostawię tak tego. Murem za obywatelami!” – napisała Jachira.

Jeszcze gorzej policja obeszła się z pozostałymi uczestnikami zgromadzenia, którzy zostali potraktowani gazem i tzw. środkami przymusu bezpośredniego.

 

Dostaję w wiadomościach prywatnych relacje stamtąd. To, czy jest to protest legalny, czy nie, czy policja powinna zezwolić na jego swobodny przebieg, to ciężko mi wyrokować. Jednak z filmów, które ja widziałem, użycie gazu wobec protestujących, było kompletnie bezzasadne.  Do tego nieumiejętne” – powiedział na antenie TVN 24 ekspert ds. bezpieczeństwa Marcin Samsel.

Specjalista dodał również, że funkcjonariusze policji sami znaleźli się w obrębie działania gazu i rozpylali ten środek zza swoich pleców.

Ustawa o użyciu środków przymusu mówi jasno, kiedy policja może takiego gazu użyć i ja nie widzę takiego uzasadnienia. Tam nie było bezpośredniego ataku na policjantów, zagrażającego ich życiu. Wystarczy siła fizyczna” – dodał.

Myślę, że troszkę dowodzący akcją przesadzili z eskalację agresji. To może się odbić negatywnie w ich stronę. Walka z tłumem to wyższa szkoła jazdy policyjnej. Tu trzeba dużych umiejętności i oszacowania ryzyka, co ten tłum może zrobić” – podsumował Samsel.

Głos w sprawie rozbicia protestu przez służby zabrał też Rafał Trzaskowski (KO): „Nie zgadzam się aby Warszawa, ani żadne inne miasto w Polsce było miejscem, w którym policyjna pałka jest jedynym argumentem rządu. Potrzebny jest dialog, a nie przemoc” – napisał na Twitterze kandydat w zbliżających się wyborach.

Protestujący przedsiębiorcy domagają się m.in. odszkodowań, obniżek ZUS i VAT, dymisji premiera Morawieckiego i ministra zdrowia Szumowskiego, redukcji etatów w administracji publicznej oraz… obniżenia wynagrodzenia do minimalnej krajowej w ministerstwach, funduszach skarbu państwa i agencjach.

/nt/

Źródła: natemat.pl, wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
17 maja 2020 11:48

No to PRL w pełnej krasie początków lat 80-ych. A to dopiero początek tego, co się będzie działo po wygranych przez Dudę wyborach prezydenckich! Nie bez powodu w ostatnich miesiącach policja zakupiła specjalne samochody do przewożenia aresztowanych na demonstracjach oraz armatki wodne do tłumienia demonstracji. Pisowski rząd będzie bez litości tłumił każdy strajk i każdą demonstrację obywateli, a w końcu wprowadzą stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Konflikt będzie tylko przybierał na sile, bo coraz więcej Polaków będzie bez pracy i nie będzie miało za co żyć. A przy tym jeszcze ciągle są informacje o rozbudowywaniu administracji państwowej, o kosmicznych wręcz sumach pensji i nagród funkcjonariuszy pisowskich, bagatelizowanie pandemii i problemów ludzi.

Jacek Doliński
Jacek Doliński
17 maja 2020 13:24

Kulsony, pamiętajcie o zbliżającej się nieuchronnej dePiSyzacji instytucji państwa polskiego! A precedens obniżenia emerytury do poziomu minimalnej już istnieje!

Predator
Predator
17 maja 2020 15:41

Któryś raz z rzędu powtarzam, to nie jest już policja ale pełną gębą milicja obywatelska. Nie róbmy nic a kolejne pięć lat rządów grupy przestępczej doprowadzi do całkowitego upadku Polski i nie będzie już odwrotu. Czekam kiedy karaluch pozamyka granice, pozabiera majątki a po paszporty będzie się chodzić na milicję.

Bart
Bart
18 maja 2020 06:48

Pomyśleć, że jeszcze niedawno, jak przytomni obserwatorzy zapowiadali, że pis wprowadzi faszyzm, to mnóstwo ludzi mówiło, że przesadzają