Politycy w gospodarce się nie sprawdzają

Kaczyński urasta do rangi mistrza manipulacji

Trzeba odróżniać wyniki gospodarcze od polityki gospodarczej – powiedział portalowi money.pl prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier, minister finansów oraz założyciel Forum Obywatelskiego Rozwoju. Oceniając dwa lata rządów PiS podkreślił, że „to są ruchy szokujące dla ludzi na Zachodzie. To jest gwałt na wartościach europejskich. To jest ustrojowe niszczycielstwo w Polsce”. Jego zdaniem ostatnie dobre informacje o wzroście PKB czy bezrobociu „to nie zasługa Mateusza Morawieckiego i ekipy Beaty Szydło, ale czystego przypadku”, czytamy na portalu.

Przestrzega, że efekty polityki PiS dadzą o sobie znać dopiero w przyszłości. – „Bywa tak, że sytuacja jest dobra pod niektórymi względami, a polityka gospodarcza jest bardzo zła. To daje efekty w dalszej perspektywie. Tak jest teraz w Polsce” – argumentował Leszek Balcerowicz. Dowód? Jak podkreśla, wiele innych europejskich gospodarek radzi sobie dużo lepiej. – Na początku mieliśmy gospodarkę rozpędzoną, a to przecież nie jest zasługa PiS-u. A ponadto, co jest zapewne jeszcze ważniejsze, że następuje przyspieszenie u naszych głównych partnerów” – podkreślił.

Pytany o pozytywne działania Mateusza Morawieckiego prof. Balcerowicz stwierdził, że za takie uznać należy poluźnienie w kwestiach łatwiejszych eksmisji. Zaraz jednak dodał – jak czytamy na portalu – że to nie poprawia naszego wizerunku w Europie. Sukces w postaci planowanej w Polsce dużej inwestycji Mercedesa, zdaniem Balcerowicza, obecny minister finansów przypisał sobie wbrew faktom. – „Człowiek, który za to odpowiadał został zdymisjonowany. Morawiecki przypiął sobie order do piersi” – powiedział założyciel FOR. Na tezie dziennikarza, że wchodzą do nas duże firmy, nie zostawił suchej nitki. Jego zdaniem to bowiem jedynie pojedyncze przypadki. Co więcej – zauważył Balcerowicz –podawane publicznie informacje o tego typu inwestycjach to nawet nie jest PR, ale „czysta propaganda”.

Informację, że przygotowywany przez money.pl Indeks PiS, który wskazuje, że wartość spółek skarbu państwa na warszawskiej giełdzie rośnie, były premier skwitował krótko: „w długim terminie politycy w gospodarce się nie sprawdzają”. Dlaczego? – „Całe złe doświadczenie socjalizmu z czego się wzięło? Wszystko było państwowe. A my mamy do czynienia z postępującą nacjonalizacją polskiej gospodarki. Ja nie twierdzę, że to jest, ale mamy marsz w kierunku modelu Putina” – dodał. Natomiast w kwestii flagowego programu PiS, czyli 500 plus –  zdaniem prof. Balcerowicza –  program mógłby funkcjonować, ale tylko wtedy, gdyby pozwalała na to sytuacja budżetowa. W jego opinii obecnie takiej nie mamy.
(Źródło: money.pl)

mpm
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wimech
wimech
16 listopada 2017 22:42

Wszyscy wieszają psy na polityce gospodarczej pisdzielców, nawet ekonomiści zapraszani do narodowego radia. I co z tego? po nas choćby potop.