Polska definicja gwałtu jest dobra i nie trzeba stosować się do regulacji „tzw. konwencji stambulskiej”

Rządzący zakażą „promocji” LGBT? „Konsekwencje obsesji Czarnka”

Polska definicja gwałtu jest dobra – odpowiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś Rzecznikowi Praw Obywatelskich – i nie wymaga podjęcia działań legislacyjnych.

W ten sposób do definicji gwałtu nie zostanie wprowadzony brak dobrowolnej i świadomej zgody.

Pismo wiceministra jest odpowiedzią na wystąpienie RPO Adama Bodnara z lutego b.r. Rzecznik zwrócił się wtedy do premiera z propozycją innej definicji gwałtu. Nie – jak obecnie – doprowadzenie do obcowania płciowego przemocą, groźbą lub podstępem, ale aby gwałt był rozumiany jako brak dobrowolnej i świadomej zgody na seks.

Konieczne jest więc dostosowanie ustawowych znamion przestępstwa zgwałcenia do wiążących Polskę standardów międzynarodowych…, w tym w szczególności Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej” – uzasadniał wniosek Bodnar. „W przypadku zgwałcenia chodzi o zrozumienie, że ma ono miejsce zawsze, gdy brak jest pozytywnej, czyli świadomej, wolnej, autonomicznej i nieprzymuszonej zgody na zbliżenie”.

Wiceminister Woś z kolei uzasadniał, ze utrwalona wykładnia art. 197 Kk, która nie wymaga dowiedzenia konieczności stawiania fizycznego oporu przez osobę pokrzywdzoną – jest wystarczająca. Minister uznał regulacje „tzw. konwencji stambulskiej” za „nadmiarowe”. „W kontekście negatywnej oceny jej ideologicznej warstwy całkowicie zasadne jest jej wypowiedzenie, jako że pozostanie to bez żadnego negatywnego wpływu na poziom ochrony, gwarantowany przez narzędzia krajowe” – tłumaczył wiceminister.

Uznał, że polskie prawodawstwo w tym zakresie spełnia wszystkie standardy międzynarodowe. Z kolei resort sprawiedliwości zamierza podnieść wysokość kar „także w przypadku przestępstw skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności”.

Tyle, że surowość prawa nie zawsze działa odstraszająco. Czasem więcej dobrego robi właściwa edukacja.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

/td/

Źródło: tokfm.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
26 maja 2021 09:27

Wkrótce pójdą siedzieć i na własnej dupie będą mogli się przekonać o różnorodności form gwałtu oraz zaznajomić się z sensem wyrażenia „brak zgody”.

Rafapon
Rafapon
26 maja 2021 20:55

Prawdę mówiąc, kto chce żyć w kraju, w którym trzeba komuś tłumaczyć, co to jest gwałt?

Bart
Bart
28 maja 2021 06:36

Z prawicowcami jest pewien problem. Otóż, choć gęby mają pełne boga, religii, wartości konserwatywnych etc – uważają każdą kobietę za przedmiot, z którego wolno im korzystać jak im się podoba. Dla nich seks z przemocą to nie jest nic złego tylko ich święte prawo.