Polska Fundacja Narodowa zmieniła statut, by pasował do celów PiS

„8 400 000 zł na oczernianie sędziów - w ramach promowania Polski”

Polska Fundacja Narodowa, która „zasłynęła” kampanią „Sprawiedliwe sądy”, właśnie zmieniła statut, by zręczniej dostosować go do przyjętych celów. Do tej pory miała zajmować się promocją Polski za granicą, a – jak wiadomo – przeprowadziła akcję propagandową PiS na temat sądów. To nie jedyna zmiana w statucie PFN – zniknął z niego zapis o promowaniu państwowych spółek, które na jej działalność przekazują ogromne środki.

Mamy więc do czynienia z zupełnie nowym dokumentem. A przecież latem 2016 roku, gdy Beata Szydło ogłaszała powołanie PFN, powiedziała wyraźnie: – „Polska Fundacja Narodowa będzie budowała markę, która nazywa się Polska, będzie budowała tę markę poza granicami naszego kraju”. Długo nic się nie działo aż do lata tego roku. Zamiast budowania marki Polski za granicą, PFN zabrała się ostro do rujnowania polskiego sądownictwa, podejmując się – na zlecenie partii rządzącej – kampanii o nadzwyczajnej kaście w sądach i o reformie wymiaru sprawiedliwości.

„Polska Fundacja Narodowa nie mogła realizować tej kampanii billboardowej, która była prowadzona, ponieważ cele, które realizowano w tej kampanii nie były zgodne z celami wskazanymi w statucie” – tak skomentował działania fundacji Marek Chmaj, prawnik Uniwersytetu SWPS. A w starym już statucie była mowa o ochronie wizerunku RP, o wspieraniu i budowaniu pozytywnego wizerunku polskiej przedsiębiorczości.

Żeby więc wszystko „pasowało”, fundacja zmienia statut. TVN 24 dotarł do nowych dokumentów złożonych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tym razem chodzi o podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, upowszechnianie w kraju i za granicą wiedzy o historii, ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej, a także upowszechnianie martyrologii i bohaterskich czynów Narodu Polskiego. – „To jest żałosna próba dostosowywania dokumentów Fundacji i jej celów do prowadzonej działalności” – ocenił Robert Tyszkiewicz z Platformy Obywatelskiej.

Co ciekawe, mimo licznych zmian, zdaniem prawników w statucie ciągle nie ma uzasadnienia dla wydawania pieniędzy na kampanię dotyczącą zmian w sądach. – „W dalszym ciągu cele fundacji nie znajdują pokrycia w kampanii billboardowej. Inaczej mówiąc, Polska Fundacja Narodowa wydaje swoje środki niezgodnie z prawem” – stwierdził Marek Chmaj. – „Prezesi spółek, które wpłaciły na fundację, powinni zażądać natychmiastowego zwrotu tych pieniędzy. Powinni wstrzymać tę kampanię, bo pieniądze są wyrzucane w błoto” – ocenił z kolei Marcin Kierwiński z PO.

Nowy statut fundacji został uchwalony w czerwcu, ale zacznie obowiązywać dopiero, gdy zarejestruje go sąd. Wniosek w tej sprawie wpłynął w drugiej połowie września, a więc już po starcie kampanii billboardowej.
(Źródło: TVN 24)

/jp/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
jacekGeorgeWaldemarsmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Mam nadzieję, że tę martyrologię to zaczną opowiadać od czasu pierwszego rozbioru do dzisiaj. A ile gotowców mają. W czasach PRL co i rusz licealiści pisali o martyrologii narodu polskiego. Może wreszcie przypomną Emiliję Plater, wodza powstańców, Ludwika Waryńskiego w murach Szlisserburga i innych zapomnianych. Ale pewnie tak dobrze nie będzie.

Waldemar
Waldemar

Nie jestem pewien, czy wyrzucanie milionów w błoto, należy do „tradycji narodowej”. Ale dojenie państwowej kasy przy tej okazji – jak najbardziej. Zainteresowanych odsyłam do wciąż aktualnej rozmowy prezesa Ochódzkiego z kierownikiem produkcji Hochwanderem..

George
George

Nie inwestycje zagraniczne, wymiana handlowa czy turystyka, ale historia i martyrologia! Już wkrótce Polska dołączy do G8.

jacek
jacek

A i wtedy taki Kim z Korei będzie lepszy, bo stanie się siódmym członkiem Stałej Rady Bezpieczeństwa ONZ.