Polska nie wzięła udziału w przetargu UE na przeciwepidemiczne środki ochronne. Wszystko przez to, że rząd PiS zwyczajnie się spóźnił…

Premier Morawiecki nie wierzy, że opozycja poradziłaby sobie lepiej z koronawirusem

O sprawie poinformował na Twitterze dziennikarz Adam Ozga z TOK FM.

 

Czytam i nie wierzę. Maski, rękawiczki, gogle, osłony twarzy i kombinezony trafią wkrótce do państw UE. KE poinformowała, że dostała oferty w organizowanym przez nią unijnym przetargu. Polska nie będzie mogła jednak skorzystać, bo za późno dołączyła do mechanizmu zakupów” – napisał red. Ozga.

Sprzęt (m.in. maseczki i rękawiczki) został zamówiony przez UE pod koniec lutego. W najbliższym czasie trafi on do 25 państw członkowskich wspólnoty.

 

W tym gronie nie znalazła się rządzona przez PiS Polska. Dlaczego?

Rząd Morawieckiego dołączył do mechanizmu wspólnych zakupów dopiero 6 marca – dopiero 2 dni po potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem.

Polska straciła przez to możliwość stosunkowo szybkiego zakupu odzieży ochronnej i sprzętu medycznego.

W sprawie wypowiedział się już Donald Tusk. Polityk zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o umożliwienie Polsce zakupu sprzętu.

Apeluję do KE o znalezienie sposobu na umożliwienie zakupu odzieży ochronnej i sprzętu medycznego również krajom UE, które później przystąpiły do Europejskiej Inicjatywy Zamówień. Obywatele nie są za to odpowiedzialni” – napisał były premier.

Gabinet PiS – jak podaje serwis Konkret24 – ominął już 2 przetargi UE w latach 2016 i 2019. Polska nie skorzystała wtedy z możliwości wspólnego zakupu szczepionek.

W naszym kraju jest już 901 (!) przypadków zakażenia koronawirusem i liczba ta stale rośnie. Tylko we wtorek odnotowano 135 nowych przypadków.

/nt/

Źródła: natemat.pl, tvn24.pl, gazeta.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
Leszek
25 marca 2020 08:31

Wiadomością dopełniającą niech bedzie to, że rząd polski zwrócił się także do operatorów portalu Aliexpress, by Polakom nie sprzedawano maseczek ochronnych. Poprzednio żądanie takie skierowano do Allegro. Jakieś wnioski ?

Jantar
Jantar
25 marca 2020 17:56
Reply to  Leszek

Także do OLX, e-baya i kilku innych. Bo maseczki, gogle, odzież ochronną, a przede wszystkim testy muszą produkować i sprzedawać tylko firmy powiązane z PiS. I to nie tylko, żeby zarobić krocie, ale w przypadku testów po to, żeby firmy sprzedawały tylko wyznaczonym przez rząd laboratoriom. A dlaczego? Dodajmy do tego zakaz informowania mediów o ilości osób zakażonych i śmierci z powodu pandemii i odpowiedź jest prosta, jak świński ogon… Ano dlatego, żeby statystyki były odpowiednio niskie, żeby można było ogłosić, że nie ma powodu do przełożenia daty wyborów. Bo za wszelką cenę wybory muszą się odbyć w terminie wyznaczonym wcześniej.

erwinek
erwinek
25 marca 2020 08:38

Przypadek – nie sądzę . Jest to celowe działanie dojnej zmiany po to aby towarzysze związani z Pis-em mogli kręcić swoje szemrane interesy. Kilka dni temu w Koduj czytałem jak to działacz kaczylandu wygrał rządowy przetarg na dostawę maseczek o wartości 10 milionów. MOŻNA SWOICH WYNAGRADZAĆ ZA WIERNOŚĆ MOŻNA . Myślałem że nic mnie nie jest w stanie zaskoczyć -myliłem się .SUWERENIE DLACZEGO ZGOTOWAŁEŚ NAM TEN LOS.

Jantar
Jantar
25 marca 2020 18:00
Reply to  erwinek

Nie tylko dlatego. Zwłaszcza w przypadku testów chodzi o sprzedaż kontrolowaną, tylko wyznaczonym przez rząd laboratoriom. I to nie w trosce o nasze zdrowie i życie, a w trosce o niskie statystyki, żeby nie przekładać terminu wyborów.

Agata
Agata
25 marca 2020 08:53

A było sprowadzać te 30 tys ludzi? Nagle potrzebne głosy w wyborach! Tylko po to ich ściągnęli. Bo przecież na wybory trzeba iść.
Kretyni

Antoni
Antoni
25 marca 2020 09:04

Nie będą nam tu w ocych językach przetargów ogłaszać – my sami potrafimy. Nasi internauci wydrukują na drukarkach 3D przyłbice i gogle, nasi przedsiębiorcy podarują respiratory, nasze kochane panie uszyją maseczki i śliniaczki, żołnierze i strażacy podarują kombinezony bojowe. Za 10 lat będziemy mieli miliony sprzętu ochronnego i wszystko będzie w naszym polskim narodowym języku!

Leszek
Leszek
25 marca 2020 09:15

Jeśli przeżyjemy, trzeba serio zacząć myśleć o poważnym, organizacyjnym i personalnym, wzmocnieniu Trybunału Stanu.

smętek
smętek
25 marca 2020 14:29
Reply to  Leszek

Kaczafi przebiegle nie pełni żadnej funkcji, której pełnienie pozwala osobnika postawić przed TS, a to przecież on jest dyktatorem.

Ella
Ella
25 marca 2020 09:55

hieny

Zwinka
Zwinka
25 marca 2020 10:55

Nie spóźnili się, tylko zarobieni byli. Rozwalaniem sądów, hejterskim niszczeniem sędziów Juszczyszyna, Tulei i innych, durnowatymi ( gdzie jest teraz Zero i jego KaKaO ?) przepychankami z KE I TSUE, a kasa ( 2 miliardy potwierdzone fuckiem Lichockiej ) była potrzebna nie na jakieś fanaberie chorych, tylko TVPiSowską szczujnię.
A tak w ogóle, to po co jakieś przetargi w obcych językach, kiedy na produkcji materiałów medycznych mogą teraz zarobić kumple Dudy i Morawieckiego ???
Słów brakuje ….

JENNIER
JENNIER
25 marca 2020 15:43

dlatego widać od razu że to nie jest polski rząd ,i nie chce dobra dla Polaków ,
Polacy obudzcie sie czas walczyć o swoje ,WYWALMY ICH JAK TO ZROBILI SZWAJCARZY I PRZEJMY WŁADZE ,DLA NASZEGO DOBRA ,NIECH SPRAWIEDLIWOŚCI STANIE SIE ZADOŚC ,NIECH ZYJE POLSKA A NIE POLIN,
BÓG ,HONOR,I OJCZYZNA

Alicja
Alicja
22 maja 2020 09:57
Reply to  JENNIER

a ty chociaż wiesz co znaczą te słowa Bóg Honor i Ojczyzna, bo myślę że nie.