Polska onkologia cywilizacyjnym nieporozumieniem? Specjaliści opuszczają klinikę

Opieka lekarska dla VIP-ów. "Rząd się wyżywi i wyleczy"?

Jeśli ktoś jeszcze uważa, że PiS przyniósł dobrą zmianę, spójrzcie, co zrobił z onkologią. W Polsce w tej chwili trzeba liczyć naprawdę na cud. Onkologia polska właściwie nie istnieje” – napisała na Twitterze Betty White.

Prof. Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock tylko potwierdził tę opinię. W wywiadzie dla branżowego „Rynku Zdrowia” stan tej dziedziny lecznictwa w kraju określił „cywilizacyjnym nieporozumieniem”.

Profesor nie był gołosłowny, bo przytoczył zatrważające statystyki.

Podkreślił, że na jednego onkologa w poradniach przypada obecnie do 70 pacjentów, a czas, który lekarz może poświęcić pacjentowi, to trzy-cztery minuty.

Betty White zapytała też na Twitterze co na to pan minister Łukasz Szumowski i jak się ma do tego stanu rzeczy cała „Piątka Kaczyńskiego?” Co na to mają do powiedzenia rządzący?

Okazuje się, że jak na razie nie za wiele.

Tymczasem w efekcie głębokiego niedofinansowania w polskiej onkologii rozgrywa się dramat za dramatem.

Z kolejnym mamy do czynienia w Krakowie, gdzie na wieść o planach redukcji etatów rezygnację złożył kierownik Kliniki Onkologii Klinicznej, dr Marek Ziobro. To samo uczynili kolejni specjaliści tej placówki.

„Pragniemy poinformować, że powyższą decyzję podejmujemy z żalem, jednak mamy nadzieję, że 100-procentowa redukcja etatów lekarzy specjalistów zatrudnionych w Klinice Onkologii Klinicznej poprawi trudną sytuację finansową Instytutu” – napisali lekarze z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, oddział w Krakowie.

W poniedziałek – jak do pożaru – bo w przededniu wyborów, na ratunek ruszył Andrzej Duda podpisując ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej. Jej celem ma być obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe. Co w obliczu wielkiego dramatu ma ona zmienić? – na razie nie ma rzeczowej odpowiedzi.

/j/

Źródło: naTemat

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Polka gorszego sortuRafał PJantarGrzegorzZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Nie realne działania są ważne. Podpisał i niech liczba chorych na nowotwory zmniejszy się.

Zbyszek
Zbyszek

To dobry kierunek. Trzeba nocą zdelegalizować choroby nowotworowe i ustawą zakazać chorowania na takowe.

Grzegorz
Grzegorz

Czy konie mnie słyszą-macie nie chorować!

Jantar
Jantar

Specjaliści w szpitalach nie są potrzebni. Najważniejsze, że szpital został zawierzony opiece Matki Boskiej. Teraz zamiast leczenia specjalistycznego każdy chory dostanie na recepcie wypisane ile razy i w jakich godzinach ma się modlić o uzdrowienie.

Rafał P
Rafał P

Duduś-DługoPiS ruszył do akcji? Cóż to za żałosny gostek? Ale ma ktoś przyzwoitego kandydata na Strażnika Żyrandola?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Centrum Onkologii w Warszawie. Podejrzenie czerniaka. Od wstępnej diagnozy i biopsji do wyników tejże – 2 tygodnie. Od wyniku do konsultacji – 2 tygodnie. Od konsultacji do operacji usunięcia – 2 tygodnie. Na tym etapie pojawiły się gwałtowne przerzuty w węzłach chłonnych. Ale od zabiegu do konsultacji w sprawie radioterapii upłynęły kolejne 2 tygodnie. Od konsultacji do radioterapii – 2 tygodnie. Niecałe 2 tygodnie męki po radioterapii – zgon. Na dodatek w Centrum nie ma czegoś takiego jak lekarz prowadzący. Zamiast tego jest komputer prowadzący i panienka przy klawiaturze. To nie historyjka wyssana z palca, tylko przypadek z mojej najbliższej… Czytaj więcej »