„Polska złamała prawo” stwierdziła Rzeczniczka Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trochę to trwało, ale jest postanowienie TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Rzeczniczka Trybunału Sprawiedliwości uznała, że Polska złamała prawo, gdy w 2015 r. odmówiła przyjęcia uchodźców. Naruszeń przepisów dopuściły się również rządy Węgier i Czech.

 

Opinię na temat Polski, Węgier i Czech ogłosiła Eleanor Sharpston, rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Jak powiedziała wszystkie wymienione kraje dopuściły się naruszenia przepisów prawa Unii Europejskiej. Sharpston uznała, że tłumaczenia rządów Europy Środkowej są niezasadne. Przypomnijmy – głosiły one, że odmawiają przyjęcia uchodźców ze względu na rzekome zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Wspomniane państwa członkowskie nie mogą powoływać się na swoje obowiązki w zakresie utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego, aby odmówić zastosowania wiążącego aktu prawa Unii, z którym się nie zgadzają” – stwierdziła rzeczniczka Trybunału Sprawiedliwości. Urzędniczka przyznała przy tym, że nawet jeżeli mechanizm kontroli uchodźców był nieskuteczny, to wszystkie kraje członkowskie powinny wesprzeć wspólnotę w duchu wzajemnego zaufania i współpracy.

 

Wspomniany duch współpracy i wzajemnego zaufania powinien mieć pierwszeństwo przy przeprowadzaniu procedury relokacji” – kontynuowała Sharpston, wskazując w dalszej części na trzy najważniejsze aspekty prawa UE: zasadę solidarności, obowiązek lojalnej współpracy oraz zasadę praworządności.

Na przyjęcie uchodźców do Polski nie zgodził się rząd Beaty Szydło. Większość rządów europejskich zdecydowała o przyjęciu uchodźców z ogólnej liczby 160 tys. osób w obozach we Włoszech i w Grecji. Przebywające tam osoby w większości uciekły z pogrążonej w wojnie domowej Syrii. Polska – pierwotnie – zamierzała przyjąć część uchodźców; pomysł ten poparty został przez rząd Ewy Kopacz. Z tego pomysłu wycofał się dopiero rząd sformowany przez narodowo-katolicką prawicę.

Polska, wraz z Czechami i Węgrami, została pozwana w 2017 r. przez Komisję Europejską. Organ uznał, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej dopuściły się istotnego naruszenia przepisów prawa Unii Europejskiej.

Uchodźcy nie mogą obecnie liczyć na zbyt duże wsparcie ze strony polskiego rządu. Pomagają głównie organizacje pozarządowe – m.in. Polskie Centrum Międzynarodowe, które działa w obozach dla uchodźców w Libanie.

Opinia rzecznik Trybunału Sprawiedliwości nie jest wiążąca dla sądów. Jest to tylko opinia, którą sędziowie mogą uwzględnić w swojej codziennej pracy.

/nt/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MariasmętekAleksanderRafał P Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafał P
Rafał P

A ta niedoRZECZNICZKA ilu uchodźców przyjęła do własnego domu?

smętek
smętek

Najpierw poinformuj nas ilu ty przyjąłeś a później interesuj się innymi.

Aleksander
Aleksander

Oczywista oczywistość.
Zdaniem jakiegoś palanta (nazwiska nie usłyszałem) odpowiada za to Tusk.

Maria
Maria

Wstyd władający Polską, wycierający kolana przed toruńskim bożkiem, zapomnieliście, że żyjemy w katolickim kraju i że należy bliźnim spieszyć z pomocą. Na nic słowa Papieża nawołującego do miłosierdzia?

Jaka krótka pamięć naszych kacyków trzymających się koryta – kilkadziesiąt lat temu Polacy pętali się po świecie w poszukiwaniu normalności i nikt nie mówił: Won! Utop się! Zdechnij z głodu!