Polski wątek zamachu we Francji. Ojciec islamisty prosił o azyl w naszym kraju

Polski wątek zamachu we Francji. Ojciec islamisty prosił o azyl w naszym kraju

Media we Francji podają coraz więcej informacji na temat islamistycznego mordercy, który ściął głowę nauczycielowi historii ze szkoły w Conflans-Sainte Honorine. Sprawca zabójstwa, Abdullah Anzorow, pochodzi z rodziny uciekinierów z Czeczenii. Okazuje się, że jego ojciec, zanim przybył do Francji, przebywał na terenie Polski.

Ojciec mordercy poprosił polskie władze o udzielenie schronienia w 2005 roku. Mężczyzna twierdził, że był w Rosji prześladowany za poparcie dla bojowników. Rosjanie lub sprzyjający im Czeczeni mieli nawet porwać go i przez kilka dni torturować. Wniosek o azyl dla uciekiniera z Rosji został jednak odrzucony.

Po tych wydarzeniach krewny przyszłego zamachowcy zdecydował się na powrót do Rosji. Wraz z rodziną opuścił ją dopiero w 2007 roku po tym, gdy ponownie doszło rzekomo do prób zastraszenia go przez umundurowanych i prorosyjskich sprawców.

Urząd ds. uchodźców we Francji, po kilku latach śledztwa, odmówił w 2010 r. przyznania azylu politycznego członkom rodziny Anzorowów. Do deportacji Czeczenów nie doszło dzięki anulowaniu wyroku przez Krajowy Sąd Azylowy.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Morderstwo w Conflans-Sainte Honorine doprowadziło do nasilenia się we Francji antyczeczeńskich nastrojów. Lider skrajnej lewicy, Jean-Luc Melenchon, zgłosił propozycję deportowania z francuskich terenów części czeczeńskich uchodźców.

/nt/

Źródła: interia.pl, dziennik.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
antyuzurpator
antyuzurpator
20 października 2020 09:21

Może mu się pomyliło „poland” z „holand” – już kiedyś jakiś obcokrajowiec mieszkający w Polsce opowiadał, że tak się pomylił – chciał do Europy zachodniej, a wylądował u nas.