Polsko-ukraińskie śmigłowce dla Europy Środkowo-Wschodniej poleciały do Chin

Giertych do Macierewicza: „Oj, będzie miał kiedyś prokurator do Pana wiele pytań...”

W 2016 r. Antoni Macierewicz wieszczył, że wkrótce rozpocznie się produkcja polsko-ukraińskich śmigłowców wojskowych. Pomysł miał być alternatywą wobec zakupu francuskich helikopterów Caracal. Wiele wskazuje na to, że helikoptery nie trafią do użycia – ukraińskie przedsiębiorstwo, w którym sprzęt miał być produkowany, zostało wykupione przez Chińczyków.

 

Pomysł Macierewicza spalił na panewce. 50% udziałów w Motor Siczy wykupiona została przez chińskie Skyrizon, co – najprawdopodobniej – wiąże się z rezygnacją z dalekosiężnych planów polskiego rządu. „Dziennik Gazeta Prawna” zapytał o to Polską Grupę Zbrojeniową i Ministerstwo Obrony Narodowej, nie uzyskując żadnej odpowiedzi. Także Motor Sicz odmówiła udzielenia informacji.

Krytycznie o chińskich działaniach na Ukrainie, wypowiedzieli się przedstawiciele Stanów Zjednoczonych. „Porozmawiamy z Ukraińcami o ambicjach Pekinu. To element strategii bezpieczeństwa narodowego” – odgrażał się jeden z amerykańskich urzędników, zacytowany przez „Wall Street Journal”. Temat ma zostać poruszony w trakcie wizyty Johna Boltona w Kijowie.

Wiele wskazuje na to, że to właśnie Amerykanie zablokują ewentualne próby polsko-chińskiej współpracy zbrojeniowej. Stany Zjednoczone są obecnie głównym partnerem Polski, jeżeli chodzi o modernizację zasobów Wojska Polskiego.

 

Internauci w dosadnych słowach skomentowali przechwałki Macierewicza.Antek doskonale wpisuje się w poczet pisich nieudaczników, którzy uwalają oświatę, wyciągają puszczę, uśmiercają konie, reanimują martwe lotnisko, zbudowali stępkę, zelektryfikowali motoryzację” – napisał jeden z komentujących.

„Będzie polski czołg, helikopter oraz lotniskowiec podwodny” – dodał inny.

/nt/

Źródło: dziennik.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
andreChermesLesio Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lesio
Lesio

Antek powinien pobudzić zaniechaną produkcję AN-24 w wersji AM podwodnyj..

Chermes
Chermes

Na szczęście nasza kooperacja z San Escobar w ramach produkcji najnowocześniejszych na świecie, elektrycznych, latających okrętów podwodnych dla naszej armii rozwija się nad wyraz pomyślnie.

andre
andre

szkoda ze nie znalazło sie miejsce w tych śmigłowcach dla tego oszoloma