Pomnik smoleński – żenującym plagiatem?

Pomnik smoleński – żenującym plagiatem?

„Schody do nikąd! Przecież to idiotyczne i niepraktyczne” – ocenił Tytus monument przedstawiający schody, na końcu których nie ma już nic…. „Niepraktyczne, ale odkrywcze. Na to mógł tylko wpaść wybitny umysł, a nie prosty przedszkolak” – odpowiedział mu ktoś ze zgromadzonych wokół schodów.

Bezsensowne, dziwne, zagadkowe? Ależ skąd. Jest to po pierwsze, wierna scenka ze starej komiksowej serii „Tytus, Romek i A’Tomek”, autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, popularnego Papcia Chmiela. Po drugie wyraźna, choć może szokująca inspiracja dla twórcy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.

https://twitter.com/XKubiak/status/961605125805617158

Trudno się oprzeć takiemu wrażeniu przyjrzawszy się projektowi monumentu, który lada dzień ma powstać na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Obłożony ma być ciemnym kamieniem i przypominać schody do nieba. Z jednego boku ma być umieszczona tablica poświęcona ofiarom.

Ta „nowatorska” koncepcja artystyczna różni się od pomysłu Papcia Chmiela w zasadzie jedynie kolorem i tym, że schody „smoleńskie” zaczynają się dopiero na pewnej wysokości. Wcześniej jest płaska płyta. Jak komentują internauci to tylko po to, by wędrówka po schodach nie kończyła się jak w komiksie, niekontrolowanym lotem w przepaść.

Trudno się dziwić reakcji internautów, którzy z łatwością „dokopali” się do pierwowzoru i na autorach nie pozostawiają suchej nitki. Większość stwierdza, że znając fantazję rodaków wiele zakrapianych imprez będzie się kończyć bieganiną po monumencie. Inni śmieją się, że dodatkowo brak barierek ma symbolizować lekceważenie procedur bezpieczeństwa.  Nade wszystko zarzucają artyście żałosny plagiat, co oznacza zasadniczą trudność w znalezieniu choćby kilku różnic między kopią, a oryginałem. Trudno się ich doszukać w tym przypadku.

/p/

Źródło: naTemat

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

15
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
5 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
ZgredzinkaDr.dymmagdalenashaqMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Przecież to po prostu pomnik drabinki towarzysza Prezesa!

shaq
shaq

Dokładnie 🙂 Teraz dopiero będzie mógł wysoko wleźć i przemawiać do ludu smoleńskiego. Żeby tylko barierek nie zapomnieli zainstalować.

Dr.dym
Dr.dym

Oj, niech lepiej zapomną…

Zbyszek
Zbyszek

Led Zeppelin.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Proponuję zapożyczyć od Papcia Chmiela również nazwę pomnika: (Pi)Schody donikąd.

smętek
smętek

Nie będę już musieli nosić drabinki dla wodzusia.

Anna E
Anna E

Z równą żenadą patrzyłam na symbol tzw.Światowe Dni Młodzieży (w rzeczywistości były to dni młodzieży katolickiej), które to miały miejsce w Polsce bodaj rok czy dwa temu, Kiedy spojrzałam na symbol tej imprezy, od razu skojarzyłam z logo Zakochaj się w Warszawie, moim ulubionym.

Anna E
Anna E

Do mojej wypowiedzi wkradł się błąd gramatyczny. Z równą żenadą patrzyłam na symbol tzw. Światowych Dni Młodzieży. Itd.

piotruś
piotruś

To symbol sukcesu PiSu. Hurrra! w górę i…jeb

Zgredzinka
Zgredzinka

Oby … jeb !!!

Andrzej
Andrzej

Pod ten monument podstawimy tylko taczki aby całą tą menażerię sprawnie wywieźć na śmietnik.

Maciek123454321
Maciek123454321

Czy pieski wyprowadzane na spacer będą pod tym pomnikiem „znaczyły” teren? Ja bardzo przepraszam, że piszę coś takiego, ale budowanie jakiegokolwiek pomnika przy pomocy oszustwa, łamania prawa, kłamstw i zwykłej hucpy wydaje się być czymś tak uwłaczającym pamięci ofiar katastrofy, że pomnik ów zamiast stać się symbolem pojednania narodowego (co widzieliśmy przez kilka dni po katastrofie) będzie symbolem kłamliwych i przestępczych rządów PiS. Przypomnę jeszcze smutny koniec cerkwi św. Aleksandra Newskiego, która stała niemal w tym samym miejscu. Jej żywot był krótki. Otwarta w 1912 roku, została rozebrana już w latach 20-tych jako symbol obcego panowania w Polsce. Czy ów… Czytaj więcej »

magdalena
magdalena

Skończą się miesięcznice, zaczną się zgromadzenia pod tym pomnikiem, bo wódz PIS musi co miesiąc napluć jadem na społeczeństwo inaczej jest chory. To osobnik co żywi się nienawiścią i krzywdą ludzką.

Maciek123454321
Maciek123454321

Czy to znaczy, że będzie wchodził na te schodki?………..

Zgredzinka
Zgredzinka

Raczej … wątpię.