Pomysły antyaborcyjnej Ordo Iuris poleceniami służbowymi dla prokuratorów?

W Sejmie debata nad projektami dotyczącymi aborcji

Dyrektor Biura Prokuratora Krajowego Jarosław Duś rozesłał prokuraturom regionalnym okólnik autorstwa fundacji Ordo Iuris. – „W załączeniu uprzejmie przesyłam, do wiadomości i wykorzystania. (…) Uprzejmie proszę o przekazanie dokumentu do wiadomości prokuratorów wykonujących czynności służbowe w podległych jednostkach prokuratury”. A w załączniku pismo rzeczonej fundacji, przypominające, że art. 38 Konstytucji (dotyczy ochrony życia) jest skierowany przede wszystkim do władz państwowych i to one powinny potraktować priorytetowo ochronę życia na najwcześniejszym jego etapie. Ordo Iuris to fundacja, która walczy o całkowity zakaz aborcji w naszym kraju.

Powołano się także na artykuł 152 par. 2 Kodeksu karnego: „Kto (…) udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania (…) podlega karze do 3 lat więzienia”. Zdaniem Ordo Iuris, jest on praktycznie niestosowany, bo w latach 2001 – 2014 skazano raptem tylko, „średnio” na rok, 13 osób. A teraz fundacja domaga się, aby z tego paragrafu ścigano za turystykę aborcyjną.

Profesor Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że to rodzaj pewnej anomalii i podkreśla siłę pism, które wychodzą z centrali prokuratorskiej. – „Obowiązuje tam zasada hierarchiczności i zależności służbowej. Dlatego pomysły Ordo Iuris stają się w pewnym sensie poleceniem służbowym. Bo jak to inaczej rozumieć?”.

Z kolei Krystyna Kacpura, dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny pyta: – „Jak to zalecenie ma być egzekwowane? Informację o możliwości aborcji za granicą można przecież bez problemu znaleźć w internecie, nie trzeba żadnego pośrednictwa. PiS zamknie zagraniczne kliniki? Chcą nas zastraszyć. Jak bardzo trzeba nienawidzić kobiet, żeby tak wkraczać w ich życie prywatne?”. Liczbę nielegalnych aborcji organizacja szacuje się na 100 – 150 tys. rocznie. Większość Polek dokonuje tego zabiegu głównie na Słowacji, w Niemczech, Austrii i Czechach.

I co teraz z tym fantem zrobić? Czy pismo pana Dusia to polecenie służbowe? Co się stanie, gdy prokurator nie wdroży odpowiedniego postępowania? Czy centrala podziela stanowisko Ordo Iuris czy też nadal ma zastosowanie zasada, zgodnie z którą aborcja poza granicami Polski nie podlega art. 152?

Prokuratorzy mają problem z tymi wytycznymi Prokuratury Krajowej. Jeden z nich mówi: – „Nie spotkałem się z przekazywaniem prywatnych opinii do wykorzystania w postępowaniach. Do tego jej tezy są sprzeczne z orzecznictwem sądowym”. Kolejny zaś uważa, że „To jest jasna sugestia, aby stosować wykładnię Ordo Iuris. Prokuratury regionalne rozsyłają to pismo dalej w teren”. Według prokuratora Krzysztofa Parchimowicza, prezesa stowarzyszenia Lex Super Omnia: – „Prokuratura nie powinna dawać pretekstu do twierdzenia, że nie jest neutralna w sferze polityki, światopoglądu i obyczajowości”.

Ewa Siedlecka z „Polityki” słusznie zauważa, że „dzięki zmianie prawa o ustroju sądów powszechnych minister sprawiedliwości zadba, by sprawa trafiła do właściwego sędziego – zapewne będą wyroki skazujące. Jeśli PiS dogada się z prezydentem w sprawie Sądu Najwyższego – zapewne interpretację prawa a la Ordo Iuris autoryzuje Sąd Najwyższy”.

Rzeczywiście, tworzy się w naszym państwie nowa tradycja. Prywatna organizacja decyduje, jak ma być respektowane prawo, a odpowiedni organ państwa się pod tym podpisuje. Dla mnie to nie do przyjęcia…
(Źródło: wyborcza.pl, polityka.pl)

Tamara Olszewska

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MariaMaciek123454321WaldemarZwinkaAndrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Andrzej

niech członkinie Ordo Iuris rozmnażają się jak króliki. To ten sam poziom.

Zwinka
Zwinka

Pora na pręgierz, publiczną chłostę, szkarłatną literę, a najlepiej kamienowanie. Chętni do wykonywania wyroków „Świętego Oficjum” znajdą się bez trudu. Idąc dalej: nie ma potrzeby zamykania klinik, wystarczy odebrać paszporty ( pamiętam rozmówki ze stosownymi władzami, po cholerę chcę do tej np. Austrii jechać) i zamknąć granice. Polska Ludowa ante portas.
A tak już zupełnie na koniec: to co ta cała fundacja o brazylijskich korzeniach tak się szarogęsi w Polsce ? Jakieś dziwne to jest …

Maciek123454321
Maciek123454321

Trzeba by prześwietlić, skąd mają kasę na swoją „działalność”.

Waldemar
Waldemar

Pani Romaszewska w wywiadach narzeka na „upolitycznienie” sędziów SN. Co w takim razie myśleć o takich praktykach Prokuratury Krajowej? Powolutku zaczynamy wracać do znanego z PRL „prawa powielaczowego”…

Maria
Maria

To już bliziutko do modelu jaki obowiązywał niegdyś w Rumunii: Kobiety w wieku rozrodczym musiały się co i raz badać, a jak która była w ciąży to nie daj Bóg żeby poroniła, nawet samoistnie, bo groziło więzienie, a za wykonanie aborcji lekarzowi groziła czapa. Każda kobieta miała rodzić do 45 roku życia min. 5. lub więcej dzieci. Była straszna bieda i te przymusowe dzieci lądowały w sierocińcach gdzie umierały z głodu i chorób.
Te oraz inne „przyjemności” jakie zgotował obywatelom ojciec narodu Nicolae Ceaușescu spowodowały, że w 1989 r został rozstrzelany wraz z małżonką.
Tak kończą dyktatorzy.

Maria
Maria

Może mi ktoś wytłumaczy jak to się dzieje, że wielu polityków jedynej sprawiedliwej partii będących w sakramentalnym związku małżeńskim ma po jednym dziecku, albo wcale? Jak oni to(!) robią nie używając zakazanych środków antykoncepcyjnych? Są bezpłodni/e/? Czy…