Ponowny wniosek o delegalizację ONR

Siostra Chmielewska: „Przekroczona została ostatnia granica”

To reakcja na zjazd i marsz Obozu Narodowo-Radykalnego w Gdańsku. Prezydent miasta Paweł Adamowicz zapowiedział, że po raz kolejny wystąpi z wnioskiem o delegalizację ONR. – „Będę też nawoływał prezydentów innych polskich miast, aby wnioskowali o delegalizację tej organizacji. To, co wydarzyło się w Gdańsku, w świetle obowiązującego prawa, może się też odbyć w każdym mieście” – powiedział Adamowicz. O skandalicznych obchodach przez narodowców rocznicy powstania ONR pisaliśmy w artykule „Brawo PiS za obudzenie demonów nazizmu”.

– „Jako gdańszczanie jesteśmy oburzeni, że organizacja ta do tej pory jest organizacją legalną; odnosimy wrażenie, że obóz rządzący PiS rozciągnął parasol ochronny nad ONR i innymi radykalno-narodowymi organizacjami w naszym kraju” – powiedział Adamowicz. Pytał, dlaczego państwo polskie toleruje „organizacje jednoznacznie nawiązujące do przedwojennych nacjonalistyczno-faszystowskich tradycji”.

https://twitter.com/7Jarek/status/984120624833548288

Na pytanie, dlaczego ONR otrzymał zgodę na organizację wydarzenia Adamowicz odpowiedział, że gdański ratusz został w tej sprawie „oszukany”. – „Na zgłoszeniu o zgromadzeniu było nazwisko prywatnej osoby, mieszkanki jednej z gdańskich dzielnic, nie było ani słowa o tym, że to rocznicowe uroczystości ONR. W uzasadnieniu pani wpisała, że zgromadzenie będzie dotyczyć „istoty zachowań narodowych i niepodległościowych oraz w przestrzeni publicznej w Polsce. Gdyby którykolwiek z miejskich urzędników wiedział, że za tą panią M.K. kryje się ONR, to każdy wydałby decyzję negatywną ze względu na ksenofobiczny, nacjonalistyczny charakter tej organizacji, której hasła nawołują do niezgody wobec ludzi innych ras, przekonań religijnych” – powiedział prezydent Gdańska.

Adamowicz zwrócił też uwagę, że policja nie reagowała na skandaliczne zachowania narodowców. – „Funkcjonariusze nie widzieli niczego zdrożnego we wznoszonych hasłach i okrzykach i nie wnioskowali do urzędnika o rozwiązanie zgromadzenia. Policja jest scentralizowanym ramieniem rządu i jeżeli rząd nie daje sygnału, że dla ONR nie ma miejsca w Polsce, to policja zachowuje się dość biernie” – powiedział Adamowicz.

Odnosząc się do zorganizowania zjazdu ONR w historycznej Sali BHP, prezydent Gdańska ocenił, że „jest to niebywały skandal”. – „To jakiś niebywały śmiech historii, niebywała kpina z Lecha Wałęsy, z Andrzeja Gwiazdy, Anny Walentynowicz i tych tysięcy stoczniowców, którzy wtedy strajkowali i którzy byli dalecy od nacjonalizmu, wrogości, ksenofobii” – stwierdził Adamowicz. Onet chciał się dowiedzieć, dlaczego przedstawiciele związku udostępnili ONR-owi tę salę, ale działacze obecnej „Solidarności” nie odbierali telefonów od dziennikarzy.

W wydanym oświadczeniu Paweł Adamowicz zaapelował do gdańszczan o udział w demonstracji antyfaszystowskiej i prodemokratycznej, która odbędzie w najbliższą sobotę. – „Oglądając zdjęcia z przemarszu, nie sposób nie zobaczyć analogii do historii sprzed kilkudziesięciu lat, do brunatnych koszul ludzi, którzy doprowadzili do wybuchu II wojny światowej, wojny, która zaczęła się w Gdańsku. Strach nie może nas sparaliżować, dlatego wszystkich, którym bliskie są ideały demokracji, wolności, otwartości zapraszam w sobotę 21 kwietnia o godzinie 12.00 przed Ratusz Głównego Miasta. Zbierzmy się w prodemokratycznej i antyfaszystowskiej demonstracji! Pokażmy, że Gdańsk to kolebka wolności i nikt tego nam nie odbierze!” – napisał prezydent Gdańska.

bt

Źródło: onet.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Precz z komuną!lucky wackerMaciek123454321ONR Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ONR
ONR

Ból tyłka lewaków. Bezideowych pożeraczy medialnej papki mediów głównego ścieku.

lucky wacker
lucky wacker

Żaden ból, jak to zwykle bywa do powstrzymania onr-u wystarczy kilka osób z antify :). Pamiętacie?

Maciek123454321
Maciek123454321

Oszukują, kłamią – taka ich sobacza natura. Delegalizacja ONR, to tylko kwestia czasu. Dla faszystów nie ma miejsca w Polsce.

Precz z komuną!
Precz z komuną!

Dla komuchów też nie ma miejsca i wszystkim symaptykom!