Poprawka Konstytucyjna prezydenta: zakaz adopcji dzieci przez pary homoseksualne

Duda PODPISAŁ. TVP i Polskie Radio dostaną blisko 2 miliardy!

Prezydent Andrzej Duda powiedział w Szczawnie-Zdroju, że „w Konstytucji powinien pojawić się zapis wprost informujący, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym” – cytujemy za wPolityce.pl. – „Gdy będzie taki zapis, emocje wokół tego tematu się skończą” – dodał.

 

Wydaje się jednak, że emocje dopiero wtedy się zaczną. Pan prezydent wykazał się bowiem słabą znajomością prawa. Taki zapis, w takim ujęciu, będzie sprzeczny z innymi zapisami Konstytucji, np. z Artykułem 32 o równości wszystkich obywateli. Równość ta nie zależy od czyjejś orientacji seksualnej, która nie zawsze jest stała i niezmienna. Znane są przykłady ludzi, którzy po latach bycia rodzicami albo pozostawania w związku heteroseksualnym, zmieniają orientację, albo się do niej przyznają. I co wtedy – takim parom będzie się odbierać dzieci?

Przepisy dotyczące adopcji zawarte są w Ustawie o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej z 9.06.2011 r., są też przepisy wykonawcze oraz konwencje chroniące prawa dzieci, jak Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka, Konwencja Haska, Europejska Konwencja o przysposobieniu dzieci. Wprowadzając nowy przepis do Konstytucji, należałoby je wypowiedzieć, bo stałby on z pewnością w sprzeczności do nich, oraz do wielu przepisów prawa unijnego.

 

W prasie pojawiły się od razu komentarze na ten temat. Wyborcza.pl. cytuje zdanie posła Marcina Kierwińskiego (PO), że jest to temat zastępczy, „mający na celu odwracanie uwagi od problemów w służbie zdrowia i sytuacji budżetowej państwa”. Polityka nazywa wprowadzenie przez Andrzeja Dudę Karty Rodziny „fundamentalistyczną deklaracją ideową” i sięganiem – z braku nowych pomysłów – do sprawdzonych wzorów w kampanii prezydenckiej.

O tym, że to tylko kolejna „kiełbasa wyborcza”, świadczą słowa prezydenta: „Nie ma żadnych wątpliwości, że ten zapis znajdzie poparcie nie tylko wśród posłów Zjednoczonej Prawicy, ale także Konfederacji, PSL i części posłów KO, bo niektórzy z nich bardzo wyraźnie deklarowali swój sprzeciw wobec jakiejkolwiek adopcji czy przysposobienia dziecka przez związki jednopłciowe”. Czyli celem całej akcji byłoby zdobycie głosów wymienionych środowisk.

Słowa te mogą być jednak zapowiedzią czegoś znacznie gorszego – zapowiedzią prac nad zmianą Konstytucji, nad czym PiS pracuje przecież od dawna.  Adopcja może być tutaj tylko pretekstem do wprowadzenia zmian znacznie poważniejszych. Tak samo, jak próba walki ze skutkami pandemii byłą jedynie przykrywką dla zmiany mnóstwa ważnych przepisów kodeksu karnego w tzw. Tarczy 4.0.

/ep/

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
4 lipca 2020 11:51

Duda coraz bardziej sprawia wrażenie oszalałego psychola, w czym przypomina tych dwóch pijaczków z Godziszowa, którzy chcą wsadzić osoby LGBT do krematorium i postulują ponowne otwarcie obozu koncentracyjnego na Majdanku. A może jest to przymiarka do uzyskania żółtych papierów, żeby uniknąć odsiadki? A może………. przymiarka do stanu wyjątkowego? Czort wie, co siedzi w tych obrzydliwych pisowskich łbach.

Jantar
Jantar
5 lipca 2020 12:00

Jesteśmy o krok od stanu wyjątkowego. Ostatnie sondaże pokazują wygraną Rafała, więc Kaczyński zrobi wszystko, byle tylko Duda dalej był „prezydentem”. A ponieważ to i tak byłaby ostatnia kadencja Dudy, a kolejny kandydat Kaczyńskiego już wyborów mógłby nie wygrać to znów pojawia się zmiana konstytucji. Pod pretekstem wpisania do niej czegoś, czego ludzie oczekują (obniżony wiek emerytalny, 500+, zakaz adopcji, zakaz aborcji), a przy okazji tak przekopią resztę, że okaże się, że PiS jest przewodnią partią narodu, państwo jest oficjalnie wyznaniowe pod dyktatem Watykanu, wszelkie partie polityczne są nielegalne, więc SN musi je zdelegalizować, a kadencja prezydenta-notariusza PiS będzie dożywotnia i każdego kolejnego będzie już mianowała partia rządząca. Nierealne? Wszystko jest realne w przypadku Kaczyńskiego i jego żądzy władzy.

Maciek123454321
Maciek123454321
5 lipca 2020 17:24
Reply to  Jantar

Droga Jantar, a może zgłosisz się na damę zaufania? Serio, bo mocno się obawiam, że pisiory na sam początek będą fałszować wybory.

Marek
Marek
4 lipca 2020 12:41

– doskonały ruch; ręce precz od dzieci, stop eksperymentom.

Maciek123454321
Maciek123454321
5 lipca 2020 17:21
Reply to  Marek

Jasne, ręce precz od pedofili też.

Jantar
Jantar
4 lipca 2020 13:14

Jak to brzmiały słowa Kaczyńskiego? Aha, to było tak: „To my wiemy, co jest dla Polaków najlepsze! Tylko my wiemy, jak uszczęśliwić Polaków! I zmusimy każdego Polaka, żeby był szczęśliwy! Nawet, jeśli Polacy nie chcą!”. A słowa Dudy? To było jakoś tak: „Tu jest Polska!!! I nikt nam nie będzie mówił w obcych językach, jak mają żyć Polacy! To my najlepiej to wiemy i my zdecydujemy!!!”.

Jacek Doliński
Jacek Doliński
4 lipca 2020 15:35

Niuanse prawne nie odgrywają w tej sytuacji żadnej roli. Duda doskonale wie, że obecny stan prawny nie umożliwia adopcji dzieci przez jednopłciowe pary. Wie również, że na jakiekolwiek zmiany w konstytucji nie ma szans co najmniej do końca tej kadencji Sejmu. Wojskowi mówią na takie działania „pozoracja”. Obliczona na przyciągnięcie mniej oblatanych w polityce wyborców Bosaka.

Wolnościowiec
Wolnościowiec
4 lipca 2020 18:59

Przecież połowa elektoratu Bosaka będzie głosować na Dude mimo że nienawidzą pisu bo „lepszy konserwatysta niż miłośnik lgbt”. Ci ludzie uważają się za patriotów a są gotowi przyłożyć rękę do zgnojenia własnego kraju żeby tylko dowalić ludziom których nie cierpią.
Ciekawe jakie bedą mieć miny jak pis po kolejnej wygranej zmieni ordynacje na wzór węgierskiej tak że taki plankton jak Konfederacja już nigdy nie wejdzie do Sejmu.

Marek
Marek
4 lipca 2020 15:46

Demokracja po pisowski, czyli jak nam się ne podobasz, jak nie wyznajesz naszej katolickiej ideologii to zgnoimy cie w każdy sposób. Oto pisowskie postrzeganie wartości konstytucyjnych i demokratycznych zawartych w konstytucji.
Dzisiaj zły jest nieheteryk, jutro niekatolik, pojutrze niepolak, a na końcu każdy kto się prezesowi nie podoba.

Tu nie pseudowyborów potrzeba, tu potrzeba krajowej rewolucji.

Andrzej
Andrzej
5 lipca 2020 13:42
Reply to  Marek

Pisałem już to w innym artykule, ale tu też pasuje.

Kilkadziesiąt lat temu, w kraju na południe od Polski, żył sobie pewien Mikołaj, któremu wydawało się, że ma receptę na szczęśliwe życie narodu (podobnie jak JK), i zaczął tę receptę realizować, czyli zmuszał ludzi do tego, aby żyli tak jak sobie wymarzył. Przez wiele lat z sukcesem realizował swoje „reformy” (podobnie jak PiS), a jego dokonania cały czas emitowała krajowa rozgłośnia TV (podobnie jak TVPis). Cały aparat państwowy był pod jego nadzorem (podobnie jak u Zjedn. Prawicy) i to on decydował o życiu lub śmierci obywateli (Ziobro jeszcze legalnie nie może).
Ale znaleźli się tacy, którzy uważali, że tak dalej być nie może…
Ludzie nie mogą być niewolnikami utopijnej wizji szaleńca i tych, którzy na tym szaleństwie żerują…

W święta Bożego Narodzenia, 25 grudnia 1989, Nicolae Ceaușescu wraz z żoną, zostali skazani przez sąd wojskowy na śmierć pod licznymi zarzutami: od nielegalnego gromadzenia bogactwa do ludobójstwa (zostali rozstrzelani w tym samym dniu). Sędzia zarzucił obojgu Ceaușescu zamordowanie ponad 64 tys. osób, które w ciągu dziesięciu lat umarły w wyniku głodu, braku opieki medycznej, zimna itp. Tak kończą szaleńcy, którym wydaje się, że ich kraj to ich prywatny folwark.

Pisiory, uczcie się historii, bo ta lubi się powtarzać

Andrzej
Andrzej
4 lipca 2020 15:57

,Duda ,pis z kościołem katolickim pod rękę i ze swoimi obsesjami seksualnymi swjerpdowody wywodzą w czystej postaci z faszyzmu.Jeszcze trochę a ci maniacy seksualni doprowadza deo rozlewu krwi.

smętek
smętek
4 lipca 2020 16:32

To człowiek tak mówi? Wg jego widzenia świata dziecku jest lepiej w domu dziecka. Zajmą się nim tam troskliwie, okażą więcej miłości? Tylko skończony drań może opowiadać takie rzeczy! Jeśli moderator uzna, że obrażam kogoś – trudno, proszę usunąć.

Wolnościowiec
Wolnościowiec
4 lipca 2020 18:53
Reply to  smętek

Problemem jest to że nie wiadomo czy adopcja przez takie pary będzie miała dobry wpływ na rozwój takich dzieci.
Dwóch ojców albo dwie matki? Nawet jeśli okazałoby się że to nie szkodzi tym dzieciom to uważam to za dziwne i będę przeciw. I pisze to jako osoba której daleko do konserwatyzmu czy fundamentalizmu katolickiego.

Marek
Marek
4 lipca 2020 22:36
Reply to  Wolnościowiec

To nie problem, to wymówka. Jak często dzieci są wychowywane przez wdowca/wdowę? Im dzieci nie są odbierane przez państwo, a jakby nie patrzyć jest to jednopłciowy rodzic.
Cały strach o dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe to tylko pokłosie katolickiej obsesji kontrolowania ludzie przez seks. Nawet jeśli są jakieś przeszkody to są nimi tylko uwarunkowania społeczne, a te zależą od ludzi i można je zmienić. Jednocześnie nie jest to wystarczająca wymówka by odbierać innym rodzinom praw do życia tak jak chcą.

Radosław
Radosław
5 lipca 2020 04:15
Reply to  Wolnościowiec

Cóż… mamy już sporo badań na temat dzieci wychowywanych w związkach jednopłciowych z zagranicy, ale również nawet z Polski. Nic nie wskazuje na to, że coś z tymi ludźmi jest nie tak. Podobnie zresztą, jak z tymi, którzy wychowali się bez rodziców, albo z jednym z nich. Nie mniej nawet, jeśli nie akceptujesz tych realiów i uważasz, ze oto próbujemy czegoś zupełnie nowego (choć w naturze ma miejsce), to dlaczego by nie spróbować? Gdybyśmy nie próbowali nowych rzeczy, nigdzie byśmy nie zaszli, a warunki rozwoju dla dzieci przebywających w Domach Dziecka są raczej marne.

smętek
smętek
5 lipca 2020 11:20
Reply to  Wolnościowiec

Dzisiaj nie są odosobnione przypadki wychowywania dzieci przez dwie osoby tej samej płci. Matka+ Babcia, Ojciec + Dziadek lub przyjaciel Rodziny. Nie interesowałem się opiniami psychologów na ten temat ale znam takie Rodziny i nie widzę żeby wychowywane w nich dzieci odstawały jakoś od moich 2. Córeczek. Dziecko potrzebuje szacunku, miłości i spokoju.

Wolnościowiec
Wolnościowiec
4 lipca 2020 18:48

Ja osobiście też nie popieram adopcji dzieci przez pary homoseksualne (z troski o ich zdrowie psychiczne) ale takich rzeczy nie powinno się wpisywać do Konstytucji. Chyba pisowi naprawde pali się pod dupą i już nie wiedzą co wymyślić. Nawet Konfederacja się z tego śmieje i mówi że to głupi pomysł.

Marek
Marek
4 lipca 2020 22:44
Reply to  Wolnościowiec

Ich zdrowiu psychicznemu nic by nie zagrażało gdyby nie społeczne uwarunkowania i piętnowanie takich dzieci przez mało inteligentnych ludzi. Jestem przekonany, że tak samo mówiono kiedyś o adoptowaniu dzieci przez parę o innym kolorze skóry (też wmawiano jakieś problemy psychiczne)., a wszystko pod dyktando organizacji, które są przeciw postępowi i chcą by zostało jak było. Tak walczą z każdym postępem z wiadomych powodów i obaw. W tym wypadku jest to pis i kościół.

Zwinka
Zwinka
4 lipca 2020 23:55

Spokojnie, to tylko kolejny odlot „stabilnego”. Musimy wytrzymać jeszcze tydzień.

Miranda
Miranda
5 lipca 2020 11:08

do Konstytucji należy wprowadzić zapis o impeahmencie Prezydenta i delegalizacji partii, która bezprawnie obala ustrój .