Poruszające przesłanie b. więźnia Auschwitz: „Nie bądźcie obojętni, gdy jakakolwiek władza narusza umowy społeczne”

Poruszające przesłanie b. więźnia Auschwitz: „Nie bądźcie obojętni, gdy jakakolwiek władza narusza umowy społeczne”

„Auschwitz nie spadło z nieba. Zaczęło się od drobnych form prześladowania Żydów. To się wydarzyło, to znaczy, że się może wydarzyć wszędzie. Dlatego trzeba bronić praw człowieka” – mówił podczas obchodów 75 rocznicy wyzwolenia obozu Auchwitz-Birkenau Marian Turski. Jest jednym z nielicznych ocalałych z tego obozu śmierci.

 

W swoim poruszającym, bo niestety wciąż aktualnym przemówieniu, Marian Turski apelował: – „Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie kłamstwa historyczne, a przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, ponieważ istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale jednocześnie muszą być chronione prawa mniejszości. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne”.

„Oto, co chciałbym powiedzieć przede wszystkim mojej córce, mojej wnuczce i ich rówieśnikom, młodemu pokoleniu – jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny! Bo jeżeli nie, to nawet się nie obejrzycie, jeśli na Was, Waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba” – zakończył Marian Turski.

Jak wynika z telewizyjnego przekazu, Andrzej Duda i inni przedstawiciele PiS niezbyt chętnie klaskali po wystąpieniu Mariana Turskiego.

A szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki wypowiedzi byłego więźnia Auschwitz wysłuchał w nonszalanckiej pozie, prawie leżąc na krześle…

bt

Źródło: TVN24

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Maciek123454321Maciek123454321AdamBarbaraAnna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Ciekawe czy duda zrozumiał przytyk czy po prostu olał. Minę miał nietęgą, ale mogło to być zmęczenie słuchaniem innych a nie własnego głosu, który tak uwielbia i który tak go wzrusza.

Cezary
Cezary

Był znudzony, ponieważ wcale nie zrozumiał o co chodzi!

Krystiana
Krystiana

Plepsami zawsze byli czyli PIS .Trudno wymagać kultury od plebsub .Zawsze nawet w takim dniu jak dziś te plepsy pokazali kulturęna cały świat. WSTYD I ŻENADA.

Adam
Adam

Co to jest pleps:-)))

Maja
Maja

Przemówienie Mariana Turskiego zakończyło się oklaskami. Nie klaskało natomiast, co widać na nagraniu, pisowskie chamidło – rozwalony na leżąco na siedzeniu Ryszard Terlecki. O ile dobrze zauważyłam, Piotr Gliński też nie

Anna
Anna

Ciekawa jestem kim wy jesteście że z taką łatwością przychodzi wam upokorzenie ludzi którzy wam nie odpowiadają czy wasza wiara tak uczy???? Jakim jesteś czlowiekim !!!

Barbara
Barbara

Co ma wiara do tej dyskusji O poziomie dyskusji świadczy ich wiedza i kultura Światopogląd nie ma na to wpływu chyba ze dotyczy prostaczka który wiedzę ma na poziomie kreta i decyduje o nim ksiadz

Maciek123454321
Maciek123454321

Ani Goebbels, czyli Kurski.

Maciek123454321
Maciek123454321

TAK!!! ONI WIEDZIELI, ŻE TO O NICH!!!! Duda z obrażoną miną, Terlecki po chamsku rozwalony na krześle, Kurski…. Tak, oni braw nie bili. Duda musiał, bo siedział w pierwszym rzędzie. Ja nie chcę być obojętny… Chodzę na marsze, na protesty, robię, co mogę, żeby nie sfałszowali wyborów, przekonuję, kogo się da, że PiS jest łagodniejszą wersją NSDAP. Mniej tu widzę analogii z bolszewikami, bo bolszewicy nigdy nie wojowali na niwie parlamentu, nie próbowali prawnymi sztuczkami niszczyć sądów. Oni rosyjską Dumę i sędziów po prostu rozgonili i rozstrzeliwali. To, co obecnie robi PiS (na szczęście mocno nieudolnie) robił Hitler ze swoją… Czytaj więcej »