Poseł Platformy Arkadiusz Myrcha na tropie tzw. afery Glińskiego

Poseł Platformy Arkadiusz Myrcha na tropie tzw. afery Glińskiego

Poseł PO Arkadiusz Myrcha śledzi i publikuje w mediach społecznościowych coraz to nowe dokumenty dotyczące zakupu kolekcji Czartoryskich. Zanosi się na to, że niebawem będzie o nich mówiła cała Polska. W rozmowie z portalem naTemat zdradza, że razem z posłem Olszewskim wystąpili z szeregiem interpelacji w sprawie zakupu kolekcji Czartoryskich i wydania 500 milionów z kasy publicznej.

https://twitter.com/ArkadiuszMyrcha/status/1006443291821461506

Dzień po dniu wychodzi na jaw coś nowego. Poseł zwraca uwagę, że minister na przykład twierdził, iż kupno kolekcji poprzedziły konsultacje i że zasięgał opinii wielu specjalistów. Tymczasem okazuje się, że w sprawie transakcji spotkał się tylko ze swoimi prawnikami w ministerstwie. I nawet nie wiadomo, czy rzeczywiście rozmawiano tam o zakupie kolekcji, bo jak się okazało, nie ma żadnej notatki służbowej z tego spotkania.

Z dokumentów, jakie trafiły w ręce posłów wynika jedynie, że podczas podejmowania decyzji o zakupie opierano się na jakichś możliwych scenariuszach przygotowanych 8 lat temu, gdzie zakup kolekcji był tylko jednym z rozpatrywanych wariantów. Na podstawie tamtego dokumentu minister miał ponoć podjąć decyzję o zakupie kolekcji.

https://twitter.com/ArkadiuszMyrcha/status/1006273973984915456

Myrcha dowodzi, że minister tak się przestraszył hipotetycznego rozwiązania, że postanowił działać, nie biorąc pod uwagę rozwiązania najbardziej oczywistego, czyli przekształcenia kolekcji Czartoryskich na drodze ustawy w muzeum, na wzór muzeum Ossolińskich. A takie rozwiązanie uporządkowało by sprawę kolekcji bez konieczności ponoszenia takich gigantycznych kosztów. Nasuwa się więc pytanie, dlaczego minister przyjął najprostsze rozwiązanie, które polegało na wydaniu 500 milionów złotych.

Wobec tych i podobnych faktów posłowie postanowili gromadzić wszystkie informacje na temat tej transakcji, która wbrew zapewnieniom ministra Piotra Glińskiego wcale nie była transparentna ani oczywista. W przyszłości będzie można stwierdzić, czy doszło do złego zarządzania pieniędzmi. Odpowiedzi na interpelacje spływają jednak opieszale.  Prokuratura, mimo tego, że upływa ustawowy termin do dziś niczego nie przysłała i dlatego jeszcze w tym tygodniu posłowie złożą skargę na działania prokuratury. Reszta adresatów interpelacji milczy jak zaklęta, a i minister Gliński nie ma za wiele do powiedzenia.

/p/

Źródło: naTemat

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
smętekAndrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Andrzej

Hulaj dusza piekła nie ma.

smętek
smętek

Krócej brzmi ich zawołanie TKM.