Poselska propozycja: 18.000 pensji dla pierwszej damy

Poselska propozycja: 18.000 pensji dla pierwszej damy

O tym, że posłanki i posłowie, bez względu na reprezentowaną opcję polityczną, jednogłośnie się dogadali w kwestii wzrostu swego uposażenia już na naszym portalu napisaliśmy. Teraz jednak chcemy się na chwilę zatrzymać na propozycji gratyfikowania pierwszej damy lub pierwszego dżentelmena bo pewnie taki nam się przydarzy w przyszłości.

 

PiS zabierało się do uregulowania tej sprawy już cztery lata temu. Teraz po wyborach prezydenckich,  z nowym mandatem społecznym, politycy uznali, że nadszedł czas aby przeprowadzić przez parlament tę kwestię. Pierwsza dama ma zarabiać brutto ok 18.000zł. Ogólna zasada naliczania jej (jego) pensji ma polegać na tym, „że uposażenie odpowiadać ma wysokości 0,9-krotności wynagrodzenia zasadniczego sędziego Sądu Najwyższego określonego w stawce podstawowej” – czytamy na tvn24.pl.

Dzisiaj taki sędzia zarabia minimum ok. 20.000 brutto. Z powyższego wynika, że małżonka urzędującego prezydenta, wg poselskiego projektu, będzie zarabiała ok 2/3 uposażenia swego męża. Ten zaś, zdaniem posłów, powinien zarabiać ok 26.000 brutto.

 

W Polsce współmałżonek(a) urzędującej głowy państwa nie pełni żadnej roli politycznej. Osoby te zajmują się działalnością charytatywną, kulturalną, oświatową. Tak się przynajmniej przyjęło. W przypadku Agaty Kornhauser-Duda jej poprzednia kadencja uznana była za niemą. Zarzucano pierwszej damie, że milczała w wielu kwestiach społeczno-politycznych.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Jeśli więc Sejm uzna, że pierwsza dama ma otrzymywać pieniądze to w ślad za tym powinno pójść dokładne sprecyzowanie tego co, w jej przypadku, stanowi koszt podatnika a za co sama małżonka głowy państwa powinna płacić.

Na koniec pozwolimy sobie postawić pytanie o byłych prezydentów i ich małżonki. Czy waloryzacja uposażenia ich również będzie dotyczyła. Czy byłe pierwsze damy zaczną także otrzymywać pensje?

/as/

Źródło:tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
WitoldmalgoskaMarekJaninaKos Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

A co dla Jolki i towarzyszki od skutera wodnego.???

Irena
Irena

Poprosze o dokladna liste ….WYPELNIONYCH obowiazkow w ramach tej działalności charytatywnej !!!

Janina
Janina

Jak ktoś oczekuje wynagrodzenia, to znaczy że ma określone zadania do wykonania i właśnie za ich wykonanie otrzymuje zapłatę, pobory, wynagrodzenie, pensję, gażę – jak zwał, tak zwał. Każdy wykonujący pracę otrzymuje zakres obowiązków i musi się z nich wywiązać, aby dostać zapłatę. I jak to „dopasować” do Pierwszej Damy, która, jak ta obecna, pozostaje w cieniu i milczeniu od 5 lat ? Nawet nie raczy odpowiedzieć na prośby o aktywność np. kobietom, osobom niepełnosprawnym, nauczycielom ? Płacić takiej osobie, czy nie ? Tak więc aktywność Pierwszej Damy dla dobra Ojczyzny i Rodaków, to zaszczytny obowiązek, powinność, która się wiąże… Czytaj więcej »

Goool
Goool

Plus podwyżki dla posłów przegłosowane również głosami opozycji. A zawsze spotykam się z zarzutem symetryzmu, gdy pisze PiS i PO jedno zło.

Kundzia
Kundzia

A dlaczego dudowej pensja ma odpowiadać wynagrodzeniu zasadniczemu sędziego SN? Niech naliczą jej pensję nauczycielską. Kto jej kazał być prezydentową? A poza tym to praca charytatywna jeszcze żadna prezydentowa nie pobierała pensji.One przynajmniej coś robiły.Płacić za nic to trochę jest chore. Ale co się dziwić jaki prezydent taki kraj.

Marek
Marek

Poruszę tylko taką kwestię w tej sprawie. Partner prezydenta ma być bezwolnym dodatkiem (z pensją czy bez), taką własnością, brzmi trochę jak niewolnictwo. W sumie nic nowego w państwie pis, żona ma być własnością męża od rodzenia dzieci itp. to dlaczego żona prezydenta miałaby być czymś więcej jak dekoracją, taką hostessą i twarzyczką bez prawa głosu czy tego w ogóle chce czy nie.

Kos
Kos

Ta kobiety nie moze byc oplacana tylko za to, ze jest zona Dudy. A co z poprzedniczkami? Mam nadzieje, ze nowy rzad to cofnie.

Marek
Marek

To jest jakas pomylka. Malzonka nie została wybrana przez kogokolwiek, poza tym nie ma jakiejkolwiek funkcji ani odpowiedzialności.

malgoska
malgoska

W szkole dama musiałaby pracować rok cały, żeby tyle zarobić.

Witold
Witold

Za te 18 tysięcy będzie jeszcze lepiej milczeć