Posłanka PiS radzi protestującym lekarzom, by… wyemigrowali

Posłanka PiS: „Nie można medykalizować starości” – „To czy prezes Kaczyński nie powinien zrezygnować z operacji kolan?”

Czwartkową debatę Sejmu, poświęconą ochronie zdrowia, zdominowała ignorancka i bezczelna wypowiedź posłanki Prawa i Sprawiedliwości Józefiny Hrynkiewicz, która głodującym lekarzom rezydentom, „poradziła”, żeby wyemigrowali z kraju.

„Niech jadą” – rzuciła Hrynkiewicz, podczas przemówienia posłanki PO Lidii Gądek, która podkreślała, że „młodzi lekarze chcą pracować dla Polski, nie chcą wyjeżdżać”. – „Zamiast wam podziękować, pochylić czoła za to, co robicie dla całej ochrony zdrowia w Polsce, słyszymy: „Niech jadą” – powiedziała Gądek do rezydentów, którzy przysłuchiwali się debacie w loży dla gości.

Frontalny atak na obecnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła przypuścił w czwartek jego poprzednik Bartosz Arłukowicz. Wyrzucał ministrowi, że przyszedł do rezydentów dopiero dzień po rozpoczęciu protestu „i potem przez (…) siedem dni nic”. Przypomniał, że jako szef Naczelnej Rady Lekarskiej Radziwiłł wspierał strajk lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego, a także składał skargi konstytucyjne na pakiet onkologiczny i wzywał lekarzy do strajku. – „Pan szkodzi systemowi ochrony zdrowia w zależności od tego, czy jest pan prezesem NRL czy ministrem zdrowia. Pan jest największym szkodnikiem systemu ochrony zdrowia” – powiedział Arłukowicz. Pytał Radziwiłła m.in., dlaczego zmniejszył rezydentury ze stomatologii, dlaczego zmniejszył finansowanie kardiologii, a także dlaczego zmniejszył rezydentury z ginekologii i położnictwa oraz psychiatrii.

Z kolei Ryszard Petru z Nowoczesnej zarzucał rządowi wysyłanie młodych lekarzy na emigrację. – „Dwa dni temu pan wicepremier Morawiecki mówił, że z budżetem jest świetnie; to pytanie jest takie: jak jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Dlaczego nie ma pieniędzy na podwyżki dla ludzi, których wysyłacie na emigrację?” – pytał Petru. Katarzyna Lubnauer zaapelowała do ministra zdrowia, by podał się do dymisji. – „Kiedy pan, panie ministrze poda się do dymisji bo już naprawdę najwyższy czas? Mamy zapaść w kadrach lekarskich, mamy sytuację, która coraz bardziej przypomina białe miasteczko z roku 2007 r.” – mówiła posłanka Nowoczesnej.

Po środowym spotkaniu z Beatą Szydło młodzi lekarze wznowili zawieszoną głodówkę. Premier zarzuca protestującym „brak doświadczenia, wygórowane oczekiwania i niecierpliwość”.

A rezydenci podkreślają, że ich najważniejszym postulatem jest wzrost nakładów na służbę zdrowia. – „Prawda jest taka, że rezydenci nie żądają 40 proc. podwyżek. Rezydenci nie chcą w tej chwili, w tym proteście zarabiać 9 tys. zł, jak podają to różne media. Rezydenci nie walczą tylko o swoje pieniądze, rezydenci walczą o wzrost nakładów na ochronę zdrowia – powiedział po debacie sejmowej Jarosław Biliński z Porozumienia Rezydentów OZZL. – „W związku z pojawiającymi się rożnymi informacjami na nasz temat i na temat naszych postulatów zwracamy się do strony rządowej z prośbą o debatę. Rząd otwarty na dialog, rząd otwarty na spotkanie na pewno przyjmie nasze zaproszenie na debatę telewizyjną z ekspertami, z udziałem naszych przedstawicieli, dotyczącą kształtu systemu ochrony zdrowia, planowanych zmian. Mamy nadzieje, że odpowiedź dostaniemy od rządu twierdzącą” – dodał Biliński.
(Źródło: onet.pl, wp.pl)

/p/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

12
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
4 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
smętekMordazdradzieckaPlus ujemnyMariaZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nika
Nika

W sytuacji, kiedy lekarze umierają z przepracowania, w sytuacji, kiedy nie można się zapisać do specjalisty nawet prywatnie (brak wolnych terminów), w sytuacji kiedy nigdy jeszcze nie udało mi się dostać do lekarza pierwszego kontaktu w dniu, w którym tego kontaktu potrzebowałam – rządzący wysyłają młodych lekarzy na emigrację!!!
Ja o swoich pracowników fizycznych muszę dbać jak o dzieci aby nie wyjechali do Norwegii czy Niemiec.

Waldemar
Waldemar

Szczerze aż do bólu. W gruncie rzeczy to jest głęboko ukrywane marzenie prawdziwego pisowca: łatwiej byłoby tu rządzić, gdyby nie było całej tej zgrai!. Nie tak dawno, bo w kwietniu posłanka Krynicka z PIS rzuciła w stronę posła Mieszkowskiego znamienne słowa: ” Panu jak nie pasuje, może pan się z kraju wynieść!”. Ja jednak bym się na miejscu pani doktor Hrynkiewicz nieco pomiarkował. Do teatru pani doktor chodzić nie musi, więc bez Mieszkowskiego sobie pani poradzi, natomiast lepiej byłoby chyba dla pani, gdyby rezydenci nie skorzystali z tej rady. I nie wyjeżdżali.

Maria
Maria

„lepiej byłoby chyba dla pani, gdyby rezydenci nie skorzystali z tej rady. I nie wyjeżdżali.”

E tam – jej to zwisa, rocznie zarabia ok 280 tys,, w zanadrzu ma kilka mieszkań i działek, to może nie tylko skorzystać z prywatnej porady lek. ale też zrobić co roku lifting (tylko po co??)

zarobki Hrynkiewicz – źródło: https://koduj24.pl/ile-zarabia-poslanka-pis-hrynkiewicz-ktora-wysyla-mlodych-lekarzy-na-granice/

shaq
shaq

Wypowiedź pani poseł Józefiny jest koronnym dowodem na to, że wobec głupoty medycyna jest bezsilna.

Zwinka
Zwinka

O matko, skąd one się biorą…te panny „profesórki” w wieku mocno dojrzałym ? Ta kobieta od dawna powinna być na emeryturze, ma 72 lata.. A tak poważnie, to jestem przekonana, że PiS marzy o tym, aby to 60% społeczeństwa wyemigrowało w cholerę i wreszcie mieliby tę Polskę marzeń prezesa wyłącznie dla siebie.

smętek
smętek

Ona pobiera emeryturę i jeszcze pracuje na UW. Jest wiele sposobów na wyciąganie pieniędzy z budżetu jak jest się „wadzą”

Zwinka
Zwinka

Wypominam tej pani wiek wyłącznie z powodu ataku PiSu na sędziów. Podobno w wieku 65 lat są już niezdolni do pracy…

Maria
Maria

niestety widać, że niektórzy posłowie się nie nadają do niczego – wystarczy spojrzeć na „myślące” oblicza. Mam nadzieję że ta kobiecina już nie wykłada na uczelni – szkoda młodych ludzi.
Może niech ją wezmą do jakiejś spółki – jak wielu zdolnych inaczej

Maria
Maria

Nieszczęśni podatnicy składają się na niemałe diety poselskie. Stać więc tą kobiecinę na prywatne leczenie, to co ją obchodzi, że nie będzie miał kto leczyć w szpitalach państwowych.
Myślę że posłowie powinni dostawać kasę w wysokości średniej emerytury – wtedy poszliby do parlamentu ludzie którzy chcą coś pozytywnego zrobić dla wyborców, a nie po to żeby sobie nabić kabzę, nażreć się, lenić się w sejmowym hotelu i pleść bez zastanowienia bzdury.

Plus ujemny
Plus ujemny

Pani Hrynkiewicz powinna złożyć notarialne oświadczenie że rezygnuje z opieki lekarskiej, a swoje zdrowie powierza Niebiosom.

Mordazdradziecka
Mordazdradziecka

W ten sam sposob hitlerowcy wysylali ”gorszy sort” do komor gazowych, tez z okrzykiem ”niech jada”. Mam nadzieje, ze ta PiSowska zaraza zostanie wywieziona na taczkach nad granice z Bialorusia i wygnana tam na kopach!!!

smętek
smętek

To jest wstrętna, pazerna starucha, która wyszarpuje z budżetu ok.200 tys. zł rocznie (praca na UW, emerytura, dieta poselska, wynagrodzenie posła zawodowego) i ma czelność mówić cokolwiek do tych lekarzy. Obraża ich! Oni, zdeterminowani, wyjadą a takie staruchy nie otrzymają pomocy na czas. Gorzej, że dzieci też nie będzie komu leczyć.