Powstaje ORMO – PiS?

Służby mundurowe domagają się od rządzących spełnienia wyborczych deklaracji

„Macierewicz z Błaszczakiem tworzą nowe ORMO. Projekt porozumienia dowódcy tzw. „obrony terytorialnej” i Komendanta Głównego Policji” – napisał na Twitterze były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Publikuje również cztery strony projektu umowy między Komendantem Głównym Policji a dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej.

Brzmi groźnie, zwłaszcza gdy spojrzy się w przygotowany przez MON projekt, z którego wynika, że policja powinna przekazywać swoje informacje Wojskom Obrony Terytorialnej i szkolić jej członków. – „Wielu policjantom nie podobają się zapisy umowy, według nich są zbyt otwarte – tak, aby wszystko dało się na ich podstawie zalegalizować” – powiedziała TVN 24 jedna z osób zaangażowanych w pracę nad dokumentem.

O projekcie krytycznie wypowiedział się w TVN 24 były wiceszef policji gen. Adam Rapacki. – „Projekt umowy bardzo mnie niepokoi. To kolejny etap procesu mieszania wojska w sprawy wewnętrzne Polski. Tymczasem żelazna zasada państw demokratycznych jest taka, że wojsko powinno trzymać się z daleka od spraw wewnętrznych. Użycie wojska zawsze przynosiło ten sam efekt: niewinne ofiary wśród cywilów”. Rapacki zauważył, że z projektu można wysnuć wniosek, że żołnierze „wojsk terytorialnych” będą szkoleni w szkołach policji. – „Domyślam się, że chodzi o metody tłumienia demonstracji czy zamieszek wewnętrznych”.

Z kolei generał Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, odniósł się do projektu na Twitterze: – „Czas na alarm! To dowód na specjalny status WOT w SZ i przygotowanie do użycia ich w zadaniach policyjnych”.

Młodszym PT Czytelnikom przypominamy, że Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej (ORMO) działała przez cały czas istnienia PRL i nie cieszyła się dobrą sławą, a wręcz odwrotnie. Jej funkcjonariusze „zasłynęli” brutalnością i agresywnymi zachowaniami.
(Źródło: tvn24.pl)

bt

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ZgredzinkaantyuzurpatorbartTomaszMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sobiepan
Sobiepan

Gdansk nie jest mi obcy. Bylem tam latem ’80, 10.12.’81 przyjechalem na slub kolegi . . i zostalem na dluzej. Kolo domu- (10 km od Gdanska) rozmieszczono mi jednostke rakietowa, a kiedy wywiozlem dzieci do miasta- pokazywaly mi pozniej, „jak te ORMO-wskie cowboje strzelaly petardami po oknach.” To wszystko w centrum Gdanska. Moja „mlodziez”- obecnie czterdziestolatki- doskonale pamieta tepakow w mundurach, palujacych niewinnych ludzi. A obecna mlodziez ? Powinna doswiadczyc tego na wlasnych „garbach”. WTEDY ze zrozumieniem pobiegna do urn wyborczych- (jezeli nie bedzie za pozno)

Zgredzinka
Zgredzinka

Dobrze prawisz, najlepsza wiedza to ta … emipryczna.

wiesław
wiesław

Antoni za pomocą niewielkiej(500+) mamony
upodobnić zamierza dzisiaj WOT do WRON-y

bart
bart

No cóż, po prostu trzeba się dowiedzieć, kto w otoczeniu należy do OT i traktować te osoby z odpowiednią ostrożnością – jako kapusiów

Mariola
Mariola

MO -mogą obić, ORMO – oni również mogą obić, ZOMO -zwłaszcza oni mogą obić. Wchodzimy do tej samej rzeki?

Zgredzinka
Zgredzinka

Mariolko, to samospełniająca się przepowiednia. Od razu mówiło się, że te WOT-y powstają na obywateli.
Powoli sznur zaciska się na naszej szyi. Jak powiedziała Oborowa, jeszcze jedna kadencja i już nikt nas nie ruszy.
Doszło na ostatniej męczennicy do tego zaproponowanego przez Ciebie spotkania? Pojawił się ktoś w ogóle?

antyuzurpator
antyuzurpator

No właśnie, też jestem bardzo ciekawy relacji ze spotkania, choć paru słów, np. (cyt.) „przebiegała w bardzo dobrej atmosferze” ; -)

Zgredzinka
Zgredzinka

Niestety, nikt nic nie wspomina na ten temat.
Ani pomysłodawczyni tej inicjatywy, czyli Mariola, ani tambylec, czyli Maciek Wielocyfrowy.
Myślę, że nic z tego nie wyszło, bo bractwo rozsypane jest po świecie, więc i nie ma o czym mówić.

Maciek123454321
Maciek123454321

Chyba dla nikogo (myślącego) nie było od początku żadnych wątpliwości, że WOT są tworzone tylko po to, żeby w razie potrzeby miał kto tłumić protesty. Ale Macierewicz fatalnie się spóźnił. Bojówki piSSowskie należało tworzyć już dawno. Teraz ci, którzy niebacznie skusili się na 500 zł, po pierwszym użyciu WOT w charakterze ZOMO, po prostu pójdą do cywila z gigantycznym moralniakiem. Przecież oni poszli się tylko bawić w wojsko. Zdaje się zresztą, że ten zaciąg do piSS-bojówek coś marnie idzie, bo nie słychać o tworzeniu się kolejnych brygad. Zresztą istniejące nie mają nawet własnych sztandarów, bo Duda im ich odmówił. PiSS,… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz

Jak widać przez cały okres demokracji zbudowaliśmy taki ustrój państwa, że jedynym ograniczeniem dla łamania zasad praworządności przez rządzących, jest ich wyobraźnia. Trzeba było Antosia, Jarka, Zbyszka zapuszkować po pierwszych harcach w latach 2005-2007. A ponieważ to się nie stało, to teraz szykować grzbiety pod przedłużone ramię sprawiedliwości ludowej. Kiedyś pałowali bananową młodzież, teraz będą pałować bananowych starców, ale cały czas pałowanymi będą ci sami.