Powstaje zespół ds. zbadania PiS-owskiej spółki Srebrna

Powstaje zespół ds. zbadania PiS-owskiej spółki Srebrna

Powołanie zespołu śledczego ds. zbadania legalności przekształceń na mieniu Skarbu Państwa środowiska związanego z PiS zapowiedziała Platforma Obywatelska. – „Od 1989 r. oprócz osób współpracujących z Jarosławem Kaczyńskim nie było żadnego innego środowiska, które w tak wymierny sposób wzbogaciło się dzięki przekształceniom majątku skarbu państwa. Liczymy, że zebrany materiał stanie się podstawą do powołania komisji śledczej” – powiedział Andrzej Halicki.

W składzie zespołu znajdą się m.in. Rafał Grupiński, Krzysztof Brejza i Sławomir Nitras oraz warszawscy radni PO. Posiedzenia zespołu będą otwarte dla mediów. – „Podstawowe pytanie dla zespołu śledczego, to jak doszło do przejęcia majątku państwowego przez grupę polityków ze środowiska Jarosława Kaczyńskiego, kto dysponuje wartym setki milionów majątkiem i w jaki sposób oraz czy politycy wykorzystywali swoje funkcje, w szczególności jeżeli chodzi o służby specjalne, żeby ten majątek pomnażać, chronić, by dokonywać przekształceń na rzecz wzrastania wartości tego majątku i na rzecz tych kilku osób, które tym majątkiem dysponują” – stwierdził Halicki.

Poseł Marcin Kierwiński przypomniał historię powstania spółki Srebrna, w tym powiązania z Fundacją Prasową „Solidarność”, której jednymi z założycieli byli m.in. Jarosław Kaczyński i Krzysztof Czabański. Na początku lat 90. majątek po Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch” przejęła właśnie ta fundacja. Nabyła ona od Skarbu Państwa m.in. dwie nieruchomości będące majątkiem likwidowanej RSW – przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 (dzisiejsza siedziba PiS) oraz przy ul. Srebrnej 16. Kierwiński powiedział, że PO będzie chciała sprawdzić, czy przejęcie nieruchomości było legalne.

Jego zdaniem, Srebrna miała finansować działania polityczne Jarosława Kaczyńskiego oraz PiS i był to „fundusz ubezpieczeniowy na ciężkie czasy dla polityków PiS”. – „Z jednej strony mamy polityka, który mówi, że walczy z układami, a sam te układy buduje” – podsumował Kierwiński.

bt

Źródło: gazetaprawna.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Anna EJanZgredzinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zgredzinka
Zgredzinka

To dobrze, że opozycja zaczyna wychodzić z kąta do którego dała się zagnać.
Dobrze też, że sięga po broń którą walczy przeciwnik.
Miejmy nadzieję, że wkrótce uczeń przegoni mistrza i jeszcze przed wyborami samorządowymi uda się nieco naruszyć tę świętoszkowatą maskę tej bandy hipokrytów.

Zgredzinka
Zgredzinka

A tak idąc za ciosem, powinni też czym prędzej wziąć się za rozpracowywanie SKOK-ów!!!
To dopiero wyjdzie afera.
AMBER GOLD to przy tym będzie betka,

Jan
Jan

To dobrze, ale kiedy rozpocznie swoją pracę i czy pozwoli mu na to Kierownictwo Sejmu. Do Zespołu powinni wejść przedstawiciele wszystkich Klubów (podobnie jak w reprywatyzacji) a kierować Zespołem powinien przedstawiciel obecnej Opozycji (PO). Zespół powinien m in. zapoznać się z dokumentami pokontrolnymi NIK z minionych lat oraz dokumentacją ze wcześniejszych śledztw Prokuratury. .

Anna E
Anna E

Nareszcie!